Yasin Uçar
Yasin Uçar

Fitoterapi

20 Ekim 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Fitoterapi

Fitoterapi; bitkilerin tamamı veya bazı bölümleri kullanılarak hazırlanmış doğal ilaçlarla hastalıkları önlemeyi ve tedavi etmeyi amaç edinen, insanlık tarihinin bilinen en eski doğal tedavi yöntemlerinden biridir.

 Kısaca fitoterapinin tarihsel seyrine de bir göz atalım birlikte; Bu terim ilk kez Fransız doktorhenri leclerc(1870 - 1955) tarafından kullanılmış ve tıp literatürüne kazandırılmıştır.
Bitkilerle sağlanan diğer tedavilerden ayrılmasını sağlayan bazı belirleyici özellikleri olarak;
- Bilimsel temele dayanması
- İlaç etken maddeleri olarak sadece tıbbi bitkilerden hazırlanan farmasotik kalitedeki droglar ve bu droglardan hazırlanan tentür, ekstre ve pres sularının kullanılması
- Konvansiyonel ilaç şekillerindeki gibi farmasotik bilimlerinin tüm gerekleri yerine getirilerek hazırlanan müstahzarlar kullanılması tarihin hemen hemen her döneminde yapılmış uygulamalardır.(ekşi sözlük)

Fakat bu çalışmaları bilimsel bir disiplin içerisinde yapmayan ama insanların sağlık sorunlarına çözümler sunan birçok insanı görürüz, İbn-i Sina, Lokman Hekim, Maria Treben gibi çokça örneğe rastlarız. Esasen insanlığın varlığıyla başlayan ve halen süregelen bir uygulamadan bahsediyoruz.Bu konuda ilk yazılı belge olan M.Ö.3000 yıllarına ait Ninova Tabletleri, Mezopotamya' da kurulan Sümer, Akat, Asur medeniyetlerinde bitkisel ve hayvansal ilaçlarla tedavilerin mevcut olduğunu kanıtlamaktadır. M.Ö. 2500 yıllarında Çin Tıbbıyla paralel bir gelişme içinde olan Hint Tıbbının önemli temsilcilerinden, günümüzde halen geçerliliğini sürdüren bir tıp akımına (Ayurveda Tıbbı) isim veren, Rig Veda, eserlerinde 1000'e yakın şifalı bitkiden bahsetmiştir. M.Ö. 1500 yıllarına ait Eber Papiruslarında Mısırdaki bitkisel tedaviler ve mumyalama teknikleri anlatılmıştır.

 Kısaca tarihi seyrine göz attığımız fitoterapi; aslında insanların karşılaştıkları sağlık sorunlarına çözüm arayışıdır. Günümüzde de insanların sağlık sorunlarına çeşitli alanlarda çözüm arayışları hızla sürmekte ve devletler devasa bütçe ayırıyorlar, araştırmalar, denemeler, incelemeler yürütülmektedir. Fitoterapi alanında da bu çalışmalar yapılmaktadır. Herşeyden önemli olan insanın sağlıklı yaşamasıdır.

Hakimiyet Gazetesi’nde ilk yazım olması nedeniyle siz değerli okurlarımız bu yazıyı bir girizgah olarak kabul ediniz diyor ve yazmaya devam edeceğimiz bu köşede siz okurlarımıza bu alanda katkı sunabilirsek mutlu olacağız.

  Mevsim geçişi yaşadığımız şu günlerde limonlu su tüketimini biraz artırmanızı tavsiye eder sağlıklı ve mutlu ömür dileklerimle

 

 

Yorum Yazın