Yasin Uçar
Yasin Uçar

Ginsengin Faydaları

19 Ocak 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Ginsengin Faydaları


Ginseng strese karşı faydalıdır, yani stres gidericidir. Ginseng in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür. Ayrıca Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artırır. 
Özellikle sporcular için fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır, enerji düzeylerini yükseltir, atletik performansı arttırır.Ginseng antioksidan bir bitkidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.Ginsengin faydaları arasında kolesterol düşürücü özelliğini de saymak gerekir.Ginseng cinsel gücü arttırır.
Ginseng in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostat büyümesine karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir.
Ayrıca o, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de giderebilmektedir. Ginsengin tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı, hatta durdurduğu rivayet edilir.
Ginseng anemiye iyi gelir.Ginseng in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir.Panax Ginseng in kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahip olduğunu eski Çin kaynakları yazmaktadır. Ginseng aynı zamanda ruhsal düzeni sağlayıcı, korkuları giderici, gözlere parlaklık ve canlılık verici, zihni açıcı, anlayış yeteneğini, vücut enerjisini ve yaşam süresini artırıcı bir şifalı bitki olarak da belirtilmektedir.Ginseng güçlü bir genel takviyedir Beden üzerindeki etkileri lokal değildir ve böylelikle ginsengin yararlarından biri bütün vücudu kuvvetlendirmesi ve bütün vücut sistemlerini dengelenmesine yardımcı olmasıdır. Adaptojen insan sağlığı üzerinde ginsengin düzenleyici etkisini izah etmekte kullanılan terimdir Ancak, hızlı bir şekilde tamirden ziyade zaman içinde yavaşça etki eder Tam sonuçlarını görmek için birkaç ay kullanmanız gerekir Ginsengin diğer kullanımları pek çoktur.
Ginseng bütün vücut için toniktir Vücudun zayıflıklarla mücadelesine yardımcı olur, enerji düzeylerini yükseltir ve atletik performansı artırır. Bu bitki adrenal çalışmayı destekler ve dolayısıyla zihinsel ve fiziksel stres bağlantılı hastalıkları azaltmada çok etkilidir Şayet kronik anksiyeteden, yorgunluktan rahatsızsanız veya sıkca stresli koşullara maruzsanız, ginseng baş etme kapasitenizi iyileştirebilir ve dayanıklılık ve gücünüzü artırabilir. Konsantrasyon eksikliğini gidermek için iyi bir yardımcıdır Strese karşı dayanıklılığı artırırBuna ilaveten, ginseng antioksidandır ve vücutta bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısını arttıran önemli bir bağışıklık sistemi iyileştiricidirKolesterolü azaltıcı etkisi vardır Karaciğeri toksinlerden temizler Tümör gelişimini engellediği yapılan bazı çalışmalarda gösterilmiştir Ayrıca radyoterapinin yan etkilerini azaltırGinsengin çok sayıda başka kullanım alanları vardır Bronşitin, astım ve dolaşım problemlerinin tedavisinde yararlıdır
Aynı zamanda diyabetten rahatsız insanlara kandaki kortizol hormonu düzeylerini düşürdüğü için yardımcı olurGinseng cinsel performansı artırıcı doğal bir destek olarak da kullanılmaktadır Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda ginseng sperm düzeyinde artışa neden olmuştur.Tüm okurlarımıza sağlıklı uzun ömür dileriz.
                                           
 

Yorum Yazın