Mustafa ÖZYURT
Mustafa ÖZYURT

Hazreti Ukkaşe

14 Haziran 2022
3 dk Okuma
3 ay önce
Hazreti Ukkaşe

Aşkın çölde bulduğu karşılığı bir nebze olsun yaşamak istiyoruz. Sevgi gemisinden uzanan kutlu eli biz de tutmak istiyoruz. ‘En Sevgilinin sevgisine mahzar olmuş, bir aşk abidesinin makamına yolculuğumuz. Kendimizden kaçıp kendimizi bulma peşindeyiz.

Herkes, vardığında kendince nasibini alacak. Herkes, beklediğinin karşılığını görecek. Bizim umudumuz ‘Peygamber Mührü’nü öpmüş dudaklardan bir tebessüm alabilmek, o ‘Mühr-ü Peygamber’yi öpen tek kişi olan Hz. Ukkaşe'nin dudaklarından (r. a.), şimdi onu ziyaret edelim.

Gaziantep'le Kahramanmaraş arasında bulunan, Gaziantep'te Hz. Ökkeşiyye olarak bilinen Hz. Ukaşe (r.a) hazretlerinin ismi Ebu Muhsin Esedi'dir. Bütün gazalarda bulunan Hz. Ukkaşe (radıyallahü anh) hazretleri çok yerinden yaralandı. Cennetle müjdelendi. 73 yaşında şehit edildi. Kabri, Gaziantep'e bağlı Nurdağı ilçesine 17’ km uzaklıkta Durmuşlar köyünde yüksek bir tepenin zirvesindedir.

Ökkeş sevgisi

Gaziantep ve kahramanmaraş‘ta sıkça rastlayabilirsiniz Ökkeş ismine. pek çok kişiye yabancı gelen bu ismi ülke genelinde 12 bin 482 kişi kullanıyor. İsmin orijinali aslında Ökkeş değil Ukkaşe.

Ukkaşe Hazretleri, Peygamberimiz Efendimiz (SAV)‘in nübüvvet mührünü öperek Peygamberimiz (SAV)‘in: "Cennetlik görmek isteyen varsa, işte Ukkaşe‘yi görsün" sözüne mazhar olmuştur. Ukkaşe Hazretleri; Gaziantep, Kahramanmaraş ve Adana üçgeni arasındaki Nurdağı bölgesine İslam‘ı tebliğ etmeye geldi. Bölge halkı tarafından Ukkaşe ismi zamanla Ökkeş‘e dönüştü. Türbenin adı da Ökkeşiye oldu. Sahabeye karşı özel bir sevgisi ve saygısı olan halk, erkek çocuklarına Ökkeş ismini verdi.

Arapça‘dan Türkçe‘ye geçen bu ismin esası Ukkaşe‘dir. Ökkeş olarak Türkçe‘ye geçmiştir. Dinimiz açısından çok değerli olan bu isim Peygamber Efendimizle sırt sırta savaşan Ukkaşe Hazretlerinindir. Yörenin değerli ziyaret mekanlarından dır.

Türk İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Gaziantep‘te 4 bin 763, Kahramanmaraş‘ta 2 bin 534, Osmaniye‘de bin 557, Kilis‘te 686, Hatay‘da 676, Adana‘da 373, Mersin‘de 251 ve Adıyaman‘da da 38 kişi Ökkeş ismini kullanıyor. Güneydoğu ve Doğu Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak görülen bu isim Türkiye genelinde toplam 12 bin 482 kişi tarafından kullanılıyor. Ökkeş ismini kullananların yüzde 87‘sinin nüfusları Güneydoğu ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki bazı şehirlerin, yüzde 13‘ü de diğer 71 ilin nüfusuna kayıtlı. İstatistiklere bakıldığında Artvin ve Bayburt nüfusuna kayıtlı Ökkeş ismine rastlanılmamakla birlikte Trabzon‘da 4, Tunceli‘de 7, Çanakkale‘de 17, Diyarbakır‘da 10, Edirne‘de 3, Iğdır‘da 2, İstanbul‘da 446 ve Ankara‘da 101 kişinin bu ismi kullandığı görülüyor. Türkiye‘nin 79 ilinde kullanılan bu isim sadece Artvin ve Bayburt‘ta görülmüyor. Güneydoğu ve Doğu Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak kullanılan bu isim, Türkiye‘nin birçok şehrinde az sayıda kişiler tarafından kullanılıyor olması özellikle Gaziantepli ya da Kahramanmaraşlı ailelerin o şehirlerde yaşamış olmalarından kaynaklanıyor. (Devam edecek)

Yorum Yazın