Yasin Uçar
Yasin Uçar

Karahindiba Faydaları

03 Kasım 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Karahindiba Faydaları

Karahindiba faydaları,Karahindiba bitkisinde bulunan kök kısmı farklı şekillerde kullanılabilir. Ancak en yaygın kullanım şekli çay versiyonudur. Karahindibanın çay şeklinde hazırlanması oldukça kolay ve pratiktir. Bitkinin kavrulan kökü çay şeklinde demlenerek sağlık için büyük bir şifa kaynağı olarak tüketilir.

Karahindiba Faydaları

Sindirim Sistemini Düzenler:Karahindibanın en önemli etkisi sindirim sistemini düzenlemektir. Çay şeklinde hazırlanan bitki sindirim sistemini düzenleyerek iştahın açılmasında fayda sağlar. Çayın tüketimi ile vücuda alınan besinlerin sindirilmesinde rol oynayan bakteriler uyarılarak harekete geçer. Bu sayede sindirim daha kolay gerçekleşir. Bitki çayı ayrıca gaz, kabızlık gibi sorunlara karşı da fayda sağlar.

Karahindibanın Temizlik Üzerindeki Etkisi:Karahindiba çayı idrar söktürücü ve müshil etkisi yaratan bitkisel bir çaydır. Bu özelliği ile vücudun temizlenmesini sağlar. Gıda yolu ile vücuda alınan suyun vücut tarafından kolaylıkla emilimine katkıda bulunarak toksinlerin, tuz fazlalığının ve zararlı maddelerin, karaciğer, mide ve idrar yollarında birikmesini öneler. Bu sayede karaciğer ile alakalı gelişecek hastalıkların oluşma olasılığını azaltır. Ayrıca idrar yollarında oluşabilecek enfeksiyonlara karşı da faydalı bir bitkidir.

Kalp Sağlığı Ve Karahindiba:Karahindiba kökü kalp kaslarının kuvvetlenmesine yardımcı olur. Vücutta birikebilecek fazla tuzu dışarı atan bir özelliği olduğu için kalp sağlığını korumak için etkili bir bitkidir. Kan şekeri düzeyini dengede tutar ve şeker hastalığı ataklarının hafiflemesine yardımcı olarak, kolesterol seviyesini dengeler.

Cilt Bakımı Ve Karahindiba:Karahindiba doğal bir cilt bakım ürünüdür. Ciltte oluşabilecek egzama, sedef, sivilce gibi problemlerde karahindiba bitkisinden yararlanılabilir. Karahindiba bu tür cilt sorunlarına yol açabilecek toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Ciltte oluşabilecek enfeksiyonlara karşı karahindiba, soğutularak içilmelidir.

Karahindiba Bitkisinin Diğer Faydaları

  • Depresyon, stres ve yorgunluğa karşı rahatlatıcı etkisi olabilir
  • Romatoid artrit hastalığının tedavisinde kullanılabilir.
  • Vücuda enerji ve güç katar.
  • Sarılık ve dalak ile alakalı hastalıklara karşı iyi gelir.
  • Gut hastalığına karşı fayda sağlar.
  • Diyabet hastaları için faydalıdır.
  • Vücutta su tutulumunu azaltarak zayıflamaya yardımcı olabilir
  • Siğil ve enfeksiyon tedavilerinde kullanılabilir.
  • Kan dolaşımının daha aktif bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olabilir.

Cilt Bakımı İçin Karahindiba Nasıl Kullanılır?

Karahindiba yaprakları kaynatılmış suya ilave edilerek 10 dakika kadar demlenir. Demlenme süresi tamamlandıktan sonra ciltte oluşan problemlere karşı bir pamuk yardımı ile sürülür.       

Formun Üstü

 
 

                               Formun Altı

 

Yorum Yazın