Dursun Seyis
Dursun Seyis

Seçimler Ve Oy

21 Temmuz 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
Seçimler Ve Oy

Seçimler ister erken olsun, ister zamanında ama, her halükarda   halkımızda, siyasi partilerde seçim sathına iyiden iyiye girdiler.

Bu tabloda elbette bizlerde kendimize düşen yerdeyiz. Bizlerde  kendi bildiğimizce, tecrübelerimizle ve vatandaşın sesinden aldığımız bilgilerle bir şeyler yazıyoruz.

Şahsen ben, hiçbir zaman benim yazdığım her şey olacak veya olmayacak diye bir iddia içinde olmadım, olmayacağım.

Vatandaşı  izliyorum. Tam bir kaos içinde,  karamsarlık tabloları içinde bulunuyor. Çünkü  pahalılık, enflasyon, işsizlik gibi sıkıntı yaşamaktadır.

Burada  merhum Demirel’in bir sözünü hatırlamamak olmaz. Diyordu ki;

“İktidarları  mutfak yıkar.”

Mutfatların yüzde 85 i alev alev yanıyor.

Peki insanın aklına  şu geliyor. Acaba yarın seçim olsa  hangi parti ne kadar oy alır ?

Hemen belirteyim İktidar   son zamanlarda bir çok konuda  kesenin ağzını açtı ama, yine de yeterli görülmüyor ve  kime sorsanız “ Zamlardan, pahalılıktan bıktık” demektedirler.

Araştırma şirketleri de  bazıları masa başında olsada , bazılarıda vatandaşın arasına inerek, gerçek anket yaparak  tahminlerini ortaya koymaktadılar.

Geçtiğimiz  günlerde 5-6  araştırma şirketinin  küçüklü, büyüklü seçim anketleri vardı önümde. Sakin bir ortamda uzun uzadıya bu anketleri inceledim. Cumhur iktidarı ve hükümetin en büyük ortağı AK Parti’nin oyu bu anketler içinde  yüzde 27 ile 36 arasında değişiyordu…

Cumhur ittifakının küçük ortağı  MHP’nin oyları  bir ankette  yüzde 5.5 çıkarken, bir başka şirketin anketinde ikiye katlayıp, yüzde 10 oluyordu…

Yine  Millet ittifakının en büyüğü konumundaki CHP’nin oyu ise bir ankette yüzde 23 gösterilirken, bir başkasında yüzde 29.9 gösteriliyordu…

Genel Başkanı Meral Akşener’in olduğu İYİ Parti’nin oyu da   değişkendi.Bir ankette yüzde 13.4 gösterilirken ,diğer bir ankette ise  yüzde 23- 25  arasında yer almaktadır..

 6 lı masanın ortaklarından olan Babacan’ın Deva  partisi,  Davutoğlu’nun Gelecek  partisi ve Saadet Partileri ise baraja takılan partiler arasındaydı.

İşin ilginci, anketler arasında çok farklılık bulunuyordu…

Yukarı da da bahsettim. Hiçbir konuda büyük iddialar içinde bulunmam . Ancak  güne not düşmek için tahminimi  yazayım. Elbette bunlar kesin tutar demiyorum ama, görünen köyde klavuz istemez.

AK Parti yüzde 31 ile 35 oranında bir oy alır…

CHP ise yine yüzde 25-26 bandında kalır…

İYİ Parti ise oyunu çok artırır. Yüzde 18 ile 20 orasında oy alır.

Zira ‘Bu seçimde oyumu kadına vereceğim’  sözünü çok duymaya başladık ama, bazı kimselerde “Kadına oy vermem” demektedir.

MHP ise barajı geçemeyebilir. Ya da yüzde 6-7 civarında oy alarak  Barajı geçebilir.

Ali Babacan’ın DEVA Partisi barajı geçemese bile yüzde 4-5 civarında oy alır…

Ahmet Davutoğlu’nun partisi Gelecek ise yüzde 2-4  arasında  oy alma ihtimali var. Yüzde 5-6 arasında oy alırsa, büyük başarı elde etmiş olur…

Seçime girecek başka partilerde var. Bunlardan birisi  Muharrem İnce’nin

 Memleket Partisi ise bizce yüzde 1 civarında oy alması normaldir.

 Tabi daha seçimlere bir yıl var…

Diğer partilerde bir aşağı, iki yukarı oy alarak seçimlerde uvertür olacak gibi görünmektedirler.Siyasette bir saat bile   uzun süre sayıldığı için…

Seçimlere kadar  süre içinde  gelişmeler sonuçları etkileyebilecektir.

Örneğin olumlu gelişmeler olursa, ekonomi biraz nefes alırsa…

Dar gelirli ve emekli  rahat nefes alabilirse…

Bu iktidara oy getirebilir. Oranlar yükselebilir.

Ama ekonomik sıkıntılar böyle devam ederse…

Enflasyon inmezse, döviz düşmezse…

İktidar zor devam edebilir

Bekleyip görelim.

Yorum Yazın