Ahmet KUŞ
Ahmet KUŞ

Şehrim 2023

26 Mart 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Şehrim 2023

2023 yılının ülkemiz için önemli bir özelliği var. Türkiye Cumhuriyeti o tarihte 100 yaşına girecek.Bilmem dikkatinizi çekti mi? Ak Parti uzunca bir süreden beri 2023 hedefleriyle ilgili bazı çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar “Hedef 2023” başlığı altında Ak Parti’nin internet sitesinde ayrıntılı olarak yer alıyor. İki nükleer santral, Kanal İstanbul, İstanbul’a üçüncü havaalanı, ilk yerli uçak, havuzlu çıkarma gemisi, birçok ülkede Türkiye yılı düzenlenmesi, kültürel zenginliklerimizin filmleştirilmesi, Millî Kütüphane’ye elektronik kardeş, her yerleşim yerine en az bir kütüphane, sanatın desteklenmesine ve yaygınlaşmasına destek, devlet tiyatrolarının her ilde her akşam perde açması, tarihî eserlerin tamamının restorasyonu, her ilçeye spor tesisi, kısa ve demokratik bir anayasa bu hedeflerden bazıları. 2023 yılına kadar yapılması planlanan ve birçoğunun yapımı devam eden 150’ye yakın proje sıralanmış. “Hedef 2023” kapsamında yer alan o kadar çok proje var ki hepsini burada zikretmemiz imkânsız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da bu tarihi çok önemsiyor ve 2023 hedefleriyle ilgili zaman zaman da açıklamalar yapıyor. İşte bu kapsamda yapılan çalışmalardan birisi de “Şehrim 2023” projesi.

“Şehrim 2023” projesi 11 Mart 2018 tarihinde ilk olarak Bursa’da başladı. İlk etapta ülke genelindeki 30 büyükşehirde uygulanacak proje Ak Parti Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı tarafından yürütülüyor. Projenin büyükşehirlerden sonraki hedefi ise bu çalışmayı diğer şehirlerde de gerçekleştirerek ülkemizdeki 81 şehir hakkında veri elde etmek. Asıl amacı her şehrin kendine özgü 2023 hedeflerini ve vizyon planlarını ortaya çıkarmak olan projede her kesimden insanın görüşüne başvuruluyor. İlk olarak anketle başlayan çalışmalar, vatandaşların da katılacağı çalıştaylarla devam edecek ve son olarak da bir rapor düzenlenerek ortaya çıkan görüşlerin gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlanacak. Proje kapsamında şehirlerin sorunları, imkânları, öne çıkan yönleri, dinamikleri, güçlü ve zayıf yönleri belirlenerek ortak aklın ürünü olan bir çalışma modeli ortaya koyulmaya çalışılacak. Bu çalışmaların en büyük hedefi ise “kimlikli şehirler” inşa edebilmek.  

Bursa ile başlayan şehir buluşmaları Van, İstanbul, Gaziantep, Balıkesir, Hatay, Şanlıurfa ile devam edecek. “Şehrim 2023” projesinin otobüsleri sırayla her şehri dolaşacak ve görevli arkadaşlar gidilen şehirlerde halkı dinleyecek. “Şehrim 2023” otobüsü sizler bu yazıyı okuduğunuz sırada Balıkesir şehir meydanında olacak. Otobüsün geleceği şehirler arasında şimdilik Konya yok ama önümüzdeki aylarda muhtemelen Konya’ya da gelecek. Aslında otobüsü beklemeye de gerek yok. Bu şehrin geleceği hakkında ben de söz sahibi olmak istiyorum, benim de tekliflerim var, ben içerisinde yaşadığım şehrin bu hâlinden memnun değilim, şuraya şu da yapılsa iyi olur, bunu niye yapmadınız ya da bu işleri mevcut belediye başkanı çok iyi yapıyor diyorsanız oraya buraya gitmenize hiç gerek yok. Oturduğunuz yerden çayınızı, kahvenizi, nargilenizi içerek projenin web sayfasında yer alan anket sorularını yarım saat içerisinde cevaplayabilirsiniz. Benim vaktim yok, şimdi kim uğraşacak bu kadar soruyla filan diyorsanız size söyleyecek hiçbir sözüm yok… Sonra sosyal medyadan verip veriştirmek, nargile masasında ahkâm kesmek yok, anlaştık mı? Şehri hakkında şikâyeti, övgüsü, teklifi, hedefi olan www.sehrim2023.com adresindeki ankete buyursun… Biz Konya’da yaşadığımız için Konya’dan örnek verdik ama diğer şehirlerde hatta yurtdışında yaşayan okuyucularımız da şehirleriyle ilgili görüşlerini web sayfasında bulunan anket sayesinde iletebilirler. Web sayfasındaki anket kısmına girip Türkiye haritasının üzerinde yaşadığınız şehre tıklamanız yeterli.  

Bu yazıyı yazdıktan sonra bir Konyalı olarak biz de “Şehrim 2023” projesiyle ilgili anketi cevaplandırdık. Bugüne kadar bu sütunlardan yazdıklarımızı, dost toplantılarında konuştuklarımızı bir de bu vesileyle gündeme getirdik. Yapılır mı, yapılmaz mı? Bilemiyoruz ama bize düşen uyarmak, eleştirmek ve teklif etmek. Madem şehrimizi seviyorsak, şehrimizin daha da yaşanabilir bir yer olmasını istiyorsak bu kadarı da bize yük olmamalı… Nemelazımcılığı, vurdumduymazlığı bir tarafa bırakıp şehrimize sahip çıkmalıyız. Çocuklarımıza daha huzurlu, daha yeşil, daha sakin, daha temiz, daha modern ve daha kimlikli bir şehir bırakmak istiyorsak bu görev hepimizin. Konya’nın geleceğini değiştirmek, 2023 yılında daha da güzel bir Konya görebilmek için söz sizde…  

Yorum Yazın