Yaman ADAM
Yaman ADAM

Selçuklu’ya Vefa Borcumuz Var

19 Ocak 2015
3 dk Okuma
7 yıl önce
Selçuklu’ya Vefa Borcumuz Var

“Yaşayan Konya Hafızası” başlığı altında, Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Şehir Müze ve Kütüphanesi ile Konya Fikir, Sanat, Kültür Adamları Derneği’nin birlikte her Cumartesi saat 15.00’de gerçekleştirdiği İkindi Sohbetleri’nde bu hafta Yrd. Doç. Dr. Yaşar Erdemir hocamızı dinledik..
Konya’da medfun Selçuklu Sultanlarını anlatan Erdemir hocam, Alaaddin’deki Selçuklu Sultanlarının türbesinin yağmalanmasında ve naaşlarının nerede olduklarının bilinmemesinde ilk olarak Mısır’da yaşayan Kavalalı Mehmet Ali Paşanın isyânında oğlunun Konya’ya gelip define aramak için şehri, türbeyi ve naaşları talan etmesi ile daha sonra Delibaş isyanına katılanların yakalanıp burada mahpus edilmelerinin etkili olduğunu söyledi. Erdemir hocamız konuşmasında özetle; “Alaaddin’de yatan Selçuklu Sultanları’nın kemiklerine bile sahip çıkamadık; buraları bize yurt olarak miras bırakan ecdadımıza karşı hepimiz sorumluyuz ve vebal altındayız.” dedi.
Programa dinleyici olarak katılan Araştırmacı yazar Mehmet Ali Uz Abimiz de; Selçuklu Sultanları konusu açıldığı zaman öfkesinin, kininin ve nefretinin depreşip tavan yaptığını belirterek Konya’da Cumhuriyet döneminin başlarında Selçuklu eserlerine karşı en büyük talanı ve yıkımı, Fahrettin Altay Paşa’nın yaptığını; Nalıncı Baba türbesi, İnce Minare Medresesinin talebe hücreleri gibi birçok Selçuklu eserini yıktırdığını; yıllardan beri Selçuklu’ya karşı bir ilgisizliğin körüklendiğini, bir Fatiha okumanın bile çok görüldüğünü söyledi. Mehmet Ali Uz ayrıca; “Bu toprakları bize vatan eden onlar, Anadolu’da Türk-İslâm medeniyetini kuran onlar, Haçlı sürüsüyle mücadele eden onlar. Ecdadımıza karşı çok vefasız davrandık. Toplumda Selçuklu’ya ve Selçuklu Sultanlarına karşı vefa duygusunun uyanmasını sağlayacak tedbirler almalıyız. Böyle bir programdan daha önce haberim olsaydı Selçuklu Sultanları için ben bir Hatim indirttirirdim.” dedi.
Fahrettin Altay Paşa, bildiğimiz gibi Konya’da görev yaptığı 1925-1932 yıllarında birçok ecdat yadigârı Selçuklu eserine zarar vermesiyle, medreseleri yıktırıp, türbe ve camilerin ahır olarak kullanılmasıyla namlıdır. Selçuklu Sultanları’nın kemiklerini köpeklerin önüne attığı söylenen Fahrettin Altay Paşa’nın isminin iki buçuk yıl kadar öce üretilen millî tanka verilmesi de ecdada hakaret olarak algılanmış ve bu kadar da olmaz dedirtmişti Konyalılara…
Fahrettin Altay Paşa’nın yıktırdığı türbe, mescid ve medreselerin bazıları şöyle: Şerafettin Camii yanında bulunan türbe, Nalıncı Baba Türbesi, Karamanoğlu İbrahim Bey İmarethanesi (Kazancı Hoca Medresesi), Altunbağ Medresesi, Pamukçular Medresesi, Pembe Firuşan Medresesi, Çumralı Hoca Medresesi, Karahüyüklü Medresesi, Kafalı Medresesi, Takvâ Hoca Medresesi, Kara Hafız Medresesi, Şerafeddin ve Bekir Sami Paşa Medreseleri, Ulvi Sultan mescidi ve türbesi…
Milli Mücadele yıllarında Konya’da bulunan Fahrettin Altay Paşa’nın kahramanlıklar yapmış olması ve İzmir’e ilk giren süvari birliği komutanı olması unutulabilir; fakat Selçuklu eserlerini talan ettirmesi, gerçekleştirdiği tarihî miras vahşeti hafızalarımızdan ve vicdanlarımızdan asla silinmeyecektir.
Program sonunda konuşmacı Yrd. Doç. Dr. Yaşar Erdemir’e günün anısına hediye takdiminde bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı kardeşim de özetle; “Yerel yönetimler olarak biz de Selçuklu kültürünü ve Selçuklu Sultanlarının manevî şahsiyetlerini korumak amacıyla Kent meydanında bir Selçuklu Sultanları Müzesinin yapımına başladık. Kılıçaslan Köşkü’nü de aslına uygun olarak yeniden inşa edeceğiz. Haçlılar ve Selçuklular konulu uluslar arası bir sempozyumun da hazırlığı içindeyiz. Gençlerimize Selçuklu Sultanlarını tanıtmak amacıyla Ankaralı bir Animasyon firmasına çizgi sinemaları yaptırıyoruz. Çocuklarımız Pepe’yi, Caillou’yu biliyor; ama Selçuklu Sultanlarını bilmiyor. Ayrıca Selçuklu Sultanları’nın kemikleri nerede ise tespit edip yerlerine defnedeceğiz ve bir Hatim programı başlatacağız. Ecdadımıza sahip çıkmak boynumuzun borcudur.” dedi.
“Bir başkent, her zaman başkenttir” beylik sözünü söyleyip durma bağımlılığını bırakalım da icraat yapıp bu sözün hakkını verelim. Buraları bize yurt olarak miras bırakan ecdadımıza vefa borcumuz olduğunun ve onları dualarımızdan eksik etmememiz gerektiğinin bilincinde olalım.
Allah(cc)’a emanet, Resulü(sav)’ne ümmet olalım.
 

Yorum Yazın