Dursun Seyis
Dursun Seyis

Sille …

16 Ağustos 2022
3 dk Okuma
1 ay önce
Sille …

Her zaman yazarım,

Her zaman Konya ile öğünürüm.

Hatta öyle ki, askerde bile  Bizim Konya  dediğimde  , Arkadaşlar bile öğrenmişti ve bana “bizim Konya” derlerdi.

Konya’mız medeniyetin, kültürün beşiği olmasına karşın Hz. Mevlana ile hoşgörü şehri ve  tarihinin önemli dönemlerinde Selçukluya 300  yıl başkentlik yapmış bir kent.

Dört bir yanı tarih, kültür, medeniyet kokan bir şehir. Aynı zamanda sokak ve caddeleri yetersiz kalsa da temiz bir kent.

Konya  tarihin derinliklerine gidildiği zaman   5-6 milyar önce kurulmuş bir medeniyet kenti. Bugün size Sille’den bahsedeceğim. Belli ki, bir çok kimse burayı görmüş, gezmiştir.

Sille’nin Konya tarihinde, kültüründe, medeniyetinde  ayrı bir yeri vardır. Bir defa çok otantiktir. Yukarılarda Sille barajı civarında piknik alanları çok temiz ve rahattır. Bunuda yazmadan geçemeyeceğim. Sille barajını merhum Himmet Ölçmen öncülük yapıp, yaptırmıştı. Sille eskiden  Konya’nın bir nahiyesi idi. Burası  Nahiye Müdürü tarafından yönetilirdi. Burada  Merhum Fevzi Halıcının yeğeni, dostum, yaşıyorsa kulakları çınlasın, vefat etmişse Allah rahmet etsin Nizamettin Halıcıda görev yaptığı yıllarını bilirim.

Sille de  Ayairini kilisesi geçmişte  Hıristiyanlık dininde önemli bir merkezmiş.  Hz. Meryem’in buralarda bir süre yaşadığı da rivayetlerde anlatılır.

Eskiler bize derdi ki;

Konya’nın tozu,

Sillenin kızı…

Burada testicilikte geçmişte önemli bir  sektördü.

Sille bağları,

Sille üzümünün tadı bir başka olurdu.

Bizim meslekte  pek kendimize ve ailemize zaman ayırmamız zor olmaktadır. Hele arkadaşlarımın bana dediği gibi, birde işkolik olursan çok daha zor.

Geçtiğimiz hafta sonu eşimi ve kızımı  sabah saatlerinde alıp, Sille’ye gittik. Sille çayı kenarında bir  kahvaltı yapıp, dinlendik. Burada ilgililere bir uyarı yapmak istiyorum. Buralarda  çok fahiş fiyat uygulanıyor.  Bir küçük su  için, 05.00 TL. yazılıyor. Bir bardak sıkma meyve suyu 30.00 TL. Bunlar denetlenmelidir. Şimdilerde  Selçuklu Belediyesi tarafından tarihi hamam, kilise ve benzeri yerler restore edilmiş ve çok iyi olmuş. Silleye yerli insanlarımız kadar, yabancı turistlerinde ilgi duyduğunu gördüm. İslam oyunları nedeniyle de kalabalık bir durum almış.

Yalnız şu kadarını  belirteyim. Silleli bir dostum vardı. Bu kimseyi spor ve  siyaset dünyası iyi bilirdi. Merhum  bir süre önce Hakka yürüdü. Kabri cennet olsun. Adı Şevket Yanartaş idi.

Merhum Yanartaş’ın benim bildiğim üç tutkusu vardı:

Sille,

Konyaspor ,

CHP…

Konyaspor ve CHP’de gençlik kollarında görev yaptı ve büyük hizmetler gösterdi. Bir sohbette beraber olduğumuz zamanlarda  merhum Yanartaş Sille ile başlar, Konyasporla devam eder, CHP ile sohbetini bitirirdi.

Sille ile ilgilenmek, Selçuklu Belediye Başkanlığı döneminde   Adem Eser ile başladı. Uğur İbrahim Altay ile devam etti. Bence Ahmet Pekyatırmacı ile  hizmet almada, modernleşmede zirveye ulaşmış gördüm.

Burada gezerken bir şey daha dikkatimi çekti.  Birkaç köşe başında AK partili  bayanlar küçük birer stant kurarak partiye vatandaşları üye olmaya davet ediyorlardı. Ancak hiç kimsenin üye olmak istemediğini ve bir vatandaşın eşiyle o bayanlara tepki gösterdiğini, “Yeter artık, gitsin şu AK parti’de kurtulalım diye  tepki gösterdiklerini de gördüm.

Kısacası Sille’yi iyi değerlendirirsek, hem yerli, hem de  yabancı çok turist çeker. Konya turizmine büyük katkı yapar.

Yorum Yazın