Dursun Seyis
Dursun Seyis

Siyaset, Hamaset

27 Eylül 2022
3 dk Okuma
2 ay önce
Siyaset, Hamaset

Seçimlere artık koşar adım gidiyoruz.

Hemen herkesin dilinde  siyaset az veya çok var.

Herkesin de beklentisi var.

İktidar  bir taraftan   yatırım yaparken, bir taraftan da toparlanma  sürecinde görünüyor. Buna paralel olarak belki de hamaset sergileniyor

Bir taraftan ekonomi

,Bir taraftan terör…

Hükümetin yaptığı  şeyler küçümsenecek kadar değil ama, mesela son günlerde  TOKİ olayını ilk önce  çok kişi benimsedi, rekor düzeyde  talep oldu ama, muhalefetin ve bazı  inşaatçıların söyledikleri ile  ortalık yine toz- duman haline geldi.

Resmi gazetede   yayınlanan  kararlar bir birini tutmuyor. İnanmazsanız  inceleyiniz ve görünüz.

Millet ittifakı içinde kaynama var gibi görünürken, başta  Kemal Kılıçdaroğlu ve  Meral Akşener bu iddialara “hayır” diyor.

Bekleyip göreceğiz.

Siyasette millî duygular, Vatan-Millet üstüne hamaset yapmak kolaydır. Buradan çıkacak olumsuz sonuçlar çok gecikmeli olarak ortaya çıktığına çoğu zaman şahit olduk. Millet  zamlar ve artan fiyatlar karşısında inim inim inliyor. Benim iki komşum kirada oturuyorlardı. Kirayı ödeyemiyoruz, geçinemiyoruz diye tekrar baba evine döndüler. Bu benim en yakınımda gelişen bir olay.

İstanbul ve benzer şehirlerde göç ters akmaya başladı. Şehirlerine dönüm başladığını görmekteyiz.

Bence gerçekçi olmayan , inandırıcı bulunmayan ekonomi üstüne hamaset yapmak ise ters teper. İşsiz kalmış yahut geçimini sağlamakta zorlanan insanlara ekonomide her şey güllük-gülistanlık derseniz, ikna edemezsiniz. Bir yetkili “ Ekmek bir lira iken zor alınıyordu. Beş lira oldu, rahat alıyoruz” safsatasına  kargalar bile güldüğünü düşünüyorum. Vatandaş ise “Milletle alay ediliyor “demektedir.Bu nedenledir ki, uzun durgunluk dönemlerinde 'İktisadi Kaos' yaşanan ekonomilerde siyasi iktidarlar hamaset yapsa da daha fazla  yaşayamıyor.

Hatırlayınız. Nisan referandumu öncesi  O zaman başbakan olan R. Tayyip Erdoğan “ Oyunuzu bize verin, 16 Nisanda anaların göz yaşları dinecek” demişti. Dindi mi ? Her gün  bir-iki, hatta üç- dört şehidimiz var. Operasyonlar yapılıyor, ama bu şehitler nereden geliyor ? Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı (AGİT)'i bizim de içinde bulunduğumuz 35 devlet imzaladı. AGİT'in 10 temel ilkesi vardır... Bunlardan birisi de insan hakları ve temel özgürlüklere saygıdır. Gençlik için düzenlenen  konserler neden iptal ediliyor ? Böyle özgürlük mü olur? Varsa bir suç, taşkınlık gereği yapılır.

 Bu anlamda  dış dünyanın ve özellikle Avrupa'nın Türkiye'ye bakış açısını olumsuz etkileyecektir. Zira Avrupa her zaman demokrasi ve insan haklarını, siyasi ve ekonomik çıkarlardan daha önde tutmaktadır. Gerçi onların insan haklarına bakışı da tartışılır ama, işte böyle…

IMF'nin küresel ekonomik görünen raporunda, Avrupa'nın, Doğu Avrupa ülkeleri gibi gelişmekte olan ülkelerinde ekonomik görünümün olumlu bir trend içine girdiği ve fakat Türkiye'de ise durumunun aynı olmadığı vurgulanıyor.

Maalesef  ülkemizde  pek çok sorun çözülmesi bir yana, tırmanış içinde.

Yabancı sermaye olarak, borsaya yabancı sermaye girişi var... Ancak sıcak para kalıcı bir döviz imkânı yaratmıyor. Çünkü dövizdeki yükselişe ne yaparsanız, yapın önüne geçilemedi. Asıl mesele Türkiye, turizm potansiyelini kullanamıyor. Sektörde mevcut ve yeni yatırımlar için bir bürokrasi duvarı var.

++++ 

 

Yorum Yazın