Yaman ADAM
Yaman ADAM

STK P’nin “Bir Konu Bir Konuk”u -8-

02 Şubat 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
STK P’nin “Bir Konu Bir Konuk”u -8-

Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın konuşmasına bugün de devam ediyoruz:

“… Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ilgili bir kanun hazırlığı var. Bu kanun özellikle insanî yardım alanında çalışan kuruluşların koordinasyonunu ve eşgüdümünü sağlayacak.
Hangi coğrafyalarda hangi insani kriz varsa, hangi alanlarda hangi ihtiyaçlar varsa koordineli bir şekilde hareket edilecek.

Bugün birbirlerini kopyalayan, tekrar eden yardım kuruluşları halindeyiz. Herkes kurban çalışması yapıyor, yardım çalışması yapıyor, su kuyusu açma çalışması yapıyor, vs. Çok temel ve birbirini tekrar eden şeyler. Halbuki birisi barınmada uzmanlaşsa, birisi gıdada uzmanlaşsa, birisi su temininde uzmanlaşsa, birisi giyim-kuşamda uzmanlaşsa, birisi sağlıkta uzmanlaşsa, birisi eğitimde uzmanlaşsa… Ve bu uzmanlaşmada biz bir koalisyon oluştursak, plan yapsak, sahaya indiğimizde daha kurumsal, daha hızlı, daha verimli bir çalışma gerçekleştirmiş oluruz.
Kimse kendi cebinden harcamıyor. Hepimiz milletin parasını harcıyoruz. Kamu kaynağı harcıyoruz; kamuya da devlete de hesap vermek zorundayız. Yaptığımız çalışmaların verimliliğini, kalıcılığını, sürdürülebilirliğini, daha faydalı nasıl olurluğunu düşünmek zorundayız. Şeffaf olmak zorundayız. Şeffaflık olmazsa hesap verirlik olmaz.
Bu koordinasyon ve eşgüdüm, Türkiye’nin pek çok alanda olduğu gibi insanî yardım alanında da öne çıkmasını sağlayacaktır. Zaten özgün bir yapımız var. Dünya bunu gerçekten algılayamıyor. Yurtdışı makalelerde de görüyorum; Türk Tipi Yardım Modeli diyorlar. Türkler bunu nasıl başarıyor? Diye analizler yapıyorlar. Bu analizleri bizim de yapmamız lâzım.
Bu toplantılar inşallah ortak akılların gelişmesine ve bu sistemlerin kurulmasına vesile olur. Bizim ceddimiz ki, burası bir Selçuklu başkentidir. Selçukludan, Osmanlı’dan beri tahmini 250 bin civarında vakıf kurulmuştur. Bugün Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivlerinde 52 bin kadarı tespit edilmiş durumdadır. Bu vakıflar uzmanlıklarına göre kurulmuşlardır. Kimisi insanî kalkınmaya odaklanmış, kimisi sağlığa odaklanmış, kimisi ekonomiye odaklanmış, kimisi eğitime odaklanmış… Ama birçoğu hâlen yüzyıllardır devam eden vakıflardır.
Ben Bezm-i Âlem Valide Sultan Üniversitesinde çalışıyorum. Allah(cc) razı olsun Valide Sultan hâlen ayakta duran ve onun kurduğu vakfiyesiyle yaşayan bir mekanizmadır. Bu sürdürebilirliği sağlamışlar. Bu modelleri geliştirmemiz lâzım. Bunları geliştirirken Sadaka Taşı, Sağ elin verdiğini sol elin duymaması, yardımların gece vakti götürülmesi gibi yardım ahlâkı özgünlüğümüzü de sürdürebilmeliyiz.
Yardımları kameraya çekmek, ifşa etmek gibi şeyler belki iyi niyetle yapılıyor ama yardım alan insanın da onurunu düşünmek zorundayız. Bunların fıkhî yönlerini, ahlâkını, estetiğini, sanatını tartışmak zorundayız.
Beni sabırla dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.”
Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun “Bir Konu Bir Konuk” programı ev sahibi Hayrat Vakfı temsilcisinin vakıf çalışmalarını tanıtımıyla ilgili yapılan sunumun ardından yemek ikramıyla program sona erdi.
Bir sonraki Sivil Toplum Kuruluşları Platformu aylık geleneksel toplantısında buluşmak üzere… diyoruz.
Allah(cc)’a emanet olun.

Yorum Yazın