Mehmet Kaçar
Mehmet Kaçar

Türkiye’de savaş 1975 yılında yeniden başlatıldı!

08 Haziran 2022
3 dk Okuma
6 ay önce
Türkiye’de savaş 1975 yılında yeniden başlatıldı!

ASALA; Ermenistan’ın kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu, 1975-1994 yılları arasında, Türkiye dahil 16 farklı ülkede Türk ve diğer sivil mülki ve diplomatik hedeflere karşı bombalı ve silahlı eylemlerde bulunmuş solcu ve aşırı milliyetçi silajlı bir terör örgütü olarak tarihe geçmiştir.

Dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirilmiş toplamda 50’den fazla bombalı saldırının sorumlusu olan bir terör örgütüdür. Bazı kaynaklarda Ermenilere destek vermek için terör örgütü olarak bile yer verilmemiştir. Ama dünyanın yüzde 80’i ASALA bir terör örgütüdür demişti. 1980-1990 yılları arasında ABD’nin, ASALA’yı  terör örgütleri listesinde ki terör sıralamada yer verdiğini görmekteyiz. 1985 yılından sonra aktif olmayan ASALA, ABD’nin 2001 yılında hazırladığı “Yabancı Terörist Örgütler” listesine ve “Ülkeye Girişi Yasak Olan Teröristler” listesine, Birleşik Krallık’ın “Yasadışı Gruplar Listesine, Avustralya’nın, Kanada’nın, Avrupa Birliği’nin ve Rusya’nın “Tanınmış Gruplar Listesine” dahildir.

1975 yılında Agop Agopyan tarafından kurulmuş ve Filistin’de eğitim görmüş bir terör örgütüdür.  Amaçları, Ermeni ilkesinin dünyaya tanıtılması ve Yurt dışı Ermenileri arasında Ermeni milliyetçiliğinin yükseltilmesidir.

1970’li ve 1980’li yıllarda, genelde Türk hedeflerine karşı terör saldırıları düzenleyen ASALA, aynı zamanda değişik nedenlerle Madrid bürolarını da bombalamıştı. ASALA, Türkiye’nin 42 diplomatı ile 4 yabancı uyruklu kişiyi katletmiştir. Bu saldırılar da 15 Türk ve 66 yabancı uyruklu kişiyi de yaralamışlardır.

ASALA, Türkiye sınırları içerisindeki ilk eylemini 1982 yılının 7 Ağustosun da Ankara Esenboğa Havalimanında bombalı saldırı olarak gerçekleştirmiştir. 9 kişi bu saldırı da şehit olmuş ve 72 kişi de yaralanmıştır.

ASALA, PKK/Kongra-Gel/KADEK ile işbirliğine gitmiş ve PKK’nın alt yapısını oluşturmuş bir terör örgütüdür. Agopyan 1988 yılında öldürülmüş ve ASALA misyonunu tamamladığı için fesih edilmiş yerine a-daha aktif ve daha öldürücü olacak PKK kurdurulmuş ve ilk merkezi Şam daha sonra Irak olmuştur.

1978 yılında Lice’nin Fis köyünde Abdullah Öcalan ve onu destekleyen 21 kişi tarafından kurulan PKK’nın ideolojisi, 2005 yılına kadar Marksizm-Leninizm ardından demokratik konfederalizm üzerine kurulu bir terör örgütü olmuştur.

PKK, Türkiye’nin 1978 yılı sonrasında Kürt sorunu ile kendini bağlantılandırılan ve bir türlü sonlandırılamayan, bugünlere kadar uzanan, kan ve acının yan yana dolaştığı bir terör sorunu olarak karşımıza çıkmıştır.

PKK Terör Örgütü’nün gayesi şu maddeler de gizlidir:

1-Uzun süreli bir silahlı mücadele, 2-Her şeye basitten başlamak, 3- Tüm halkı seferber etmek, 4- Mücadeleyi dım adım geliştirmektir.

“Kırsal kesimi temel alarak şehirlerde siyasi çalışmalar yapmak, kırı uzun süreli bir yıpratma savaşı ile devlet ve denetiminden çıkarıp şehirleri ele geçirmektir.”

12 Eylül 1980 yılında yapılan Askeri darbe, PKK’nın bilinçli bir şekilde güçlendirilmesine zemin hazırlamıştır. Sonraki yıllarda PKK kırsaldan gelip yol keser hale gelmiş, kurtarılmış bölgeler oluşturmuştur. Bunun en önemli nedeni Kenan Evren darbesi olmuştur. Türkiye Hükümetleri bütçesinin üçte birini PKK terörünü bertaraf etmek için harcamaktadır.

1984 yılında Şam’da gerçekleştirilen ikinci kongreden sonra, PKK üyelerini, gerilla savaşına hazırlamaya başladı. 15 Agustos 1984 yılında askeri tesislere ilk silahlı saldırıyı gerçekleştirdiler.

17 Ocak 1991 yılından sonra, ABD’nin Irak’a başlattığı askeri harekatta, silahlarını bırakıp kaçan Saddam askerlerinin silahlarını PKK’ya hediye ettiler ve PKK merkezi Şam’dan Irak’a taşındı. O günden sonra Batıl ülkeler ve ABD sürekli PKK’yı desteklediler. Batılı bazı ülkeler takiye yaparak  PKK’ya terör örgütü derken, PKK’nın yandaş kuruluşları PYD gibi teröristlere terör  dememekte ve DEAŞA karşı kullanılan bir askeri birlik gibi görerek eğitim ve silah yardımı yapmaya devam etmektedirler. Selâmetle!

Yorum Yazın