Yasin Uçar
Yasin Uçar

TURPUN FAYDALARI

02 Şubat 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
TURPUN FAYDALARI

Turp sert yapısıyla aslında vücudun savunmasını ne kadar güçlü yaptığını gösterdiğine dair bir mesaj vermek istiyor olabilir. İçerdiği birçok farklı vitamin ve maddeler yardımıyla sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır. Daha çok salatalarda kullanılır. Çok sert yapısı olduğu için rendelenerek veya yemeklerde yağlanarak tüketilir.
Bunun dışında turşularda sık kullanılan turp sağlık açısından çiğ olarak tüketildiğinde daha fazla fayda sağlamaktadır. Ayrıca turpun preslenerek suyunun çıkarılması öksürük ve bağırsak sorunlarına çok iyi gelmektedir.
Turp bol miktarda A, C, K ve B6 vitaminleri içermektedir. Bunların yanında kalsiyum, demir, bakır, fosfor, potasyum, fpsfor ve selenyum içermektedir. İçerdiği zengin lifler aynı zamanda diğer birçok hastalığa faydalıdır.
Turpun Sağlığa Faydaları
Turpun içerdiği zengin miktardaki lifler özellikle sindirim sistemine çok fayda sağlamaktadır. Kan hücrelerinin sağlığını koruyan demir aynı zamanda beynin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yürütmesine yardımcı olur.
Turp şiddetli öksürüklere karşı inanılmaz faydalı bir besin kaynağıdır. Özellikle çocuklarda meydana gelen öksürük vakalarında turp suyu bal ile karıştırılarak verildiğinde kısa sürede sonuçlar almak mümkün.
Turp Sindirim Sistemi Sağlığını Korur:  Turp tüketilen yiyeceklerin sindirilmesi ve hazım sorunlarının ortadan kaldırılması için çok faydalı bir besin kaynağıdır. İçerdiği zengin miktardaki diyet lifleri yardımıyla sindirim sisteminde bulunan bütün organlara fayda sağlar.
Turp Güçlü Bir Antioksidandır: Turpun çok güçlü bir antioksidan olması çok geniş bir yelpazede sağlığa hizmet etmeye yardımcı olur. Antioksidanlar sayısız hastalıklara neden olan hastalıkların başlıca sebebidir. Bu özelliğinden dolayı turp birçok hastalıktan bünyeyi korumaktadır.
Turp Hücreleri Onarır: Turp A, C ve K vitaminleri açısından zengindir, bu özelliğinden dolayı hücrelerin yapılanmasından hasarlı hücrelerin onarılmasına kadar birçok alanda hücre sağlığına yardımcı olur. Bu durum aynı zamanda sağlıklı cilt sağlığının oluşmasına katkıda bulunur.
Turp Kalp Sağlığını Korur: Zengin miktarda demir içeren turp kalp sağlığını koruma adına çok fazla fayda sağlayabilir. Demir saç sağlığından cilt sağlığına, tırnak sağlığından hücrelerin sağlığına kadar çok geniş bir alanda ihtiyaç duyulan bir maddedir.
Turp Metabolizmayı Güçlendirir: Turpun içerdiği zengin mineral ve vitaminlar ayrıca genel anlamda metabolizmayı kuvvetlendirir.
Turp Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Turpun diğer önemli özelliği içerdiği lifler sayesinde mide ve bağırsak sağlığına katkıda bulunmasıdır. Bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık sorunlarını giderebilir. Bu durum da daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda bünyenin yağ yakmasını teşvik eder.
Turp Kas Sağlığını Korur Turpun kas sağlığını koruma noktasında içerdiği bol miktarda protein kullanılmaktadır. Protein sağlıklı kas yapısının oluşmasını sağlamanın yanında, kramp ve kas kasılmalarına etkili bir şifa kaynağı olabilir.
Turp Kolesterol ve Kalp Hastalıklarına Karşı Etkili Olabilir: Turp, diğer pek çok sebze gibi herhangi bir kardiyo hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Kolesterolün emilimini kolaylaştırır.
Turp Cilt Sağlığını Korumada Etkilidir: Turp içerdiği C vitamini ve antioksidanlar yardımıyla cilt sağlığına ciddi anlamda katkı sunmaktadır. Özellikle cilt üzerinde meydana gelen iltihap ve enfeksiyon hastalıklarının giderilmesinde önemli bir görev üstlenebilir. Bunun dışında turpun içerdiği zengin miktardaki potasyum, demir, sodyum ve kalsiyum gibi bir çok mineral vücut metabolizmasının sağlığının korunması noktasında önemli rol oynarlar. Bu özellik aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesine fayda sağlamaktadır.
Turpun içerdiği bol miktardaki su ayrıca cildin nemli kalmasını sağlar. Çinko ve fosfor cilt temizliğine yardımcı olur, cildi ölü hücrelerden ve yağlardan arındırmayı sağlar.
Turpun içerdiği zengin miktardaki lifler cildi toksinlerden korur ve daha uzun süre taze ve yumuşak kalmasını sağlar. Ezilmiş turp cilde uygulandığında lokal temizlik aracı olarak görev yapabilir.
-devamı yarın-

Yorum Yazın