Yasin Uçar
Yasin Uçar

Turpun Faydaları

03 Şubat 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Turpun Faydaları

-dünden devam-
Bunun yanında turp cildde yumuşaklığı ve tazeliği sağlar.
Turp Saç Sağlığı İçin Faydalıdır: Düzenli olarak turp tüketiminin saç sağlığı için faydalı olduğuna inanılmaktadır. Saçların dökülmesini engelleyebilir, saç köklerini sağlamlaştırır. Bunun yanında kepek sorunlarını giderebilir. Bir havlu yardımı ile turp suyu kafa derisine uygulanabilir.
Turp aynı zamanda saçlara doğal ve sağlıklı bir parlaklık kazandırmaya yardımcı olur. Daha mükemmel sonuçlar alabilmek için turp suyunu kullanmanız önerilir. Saç sağlığını korumada turp suyunun içerdiği zengin miktardaki demir önemli rol oynar
Siyah (kara) Turpun Faydaları:
Turpun diğer bir çeşidi olan kara turp ayrıca siyah turp olarak da adlandırılır. Kara turpun sağlığa olan katkıları biraz daha farklıdır. Kara turpun sağlık açısından faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:
•Kara turp özellikle karaciğer sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır, karaciğerde farklı nedenlerden dolayı meydana gelen hasarları giderme konusundan inanılmaz fayda sağlar. Bunun yanında karaciğerin düzenli olarak çalışması için gerekli mineral ve bileşenleri fazla miktarda içerir.
•Siyah turp kolesterolü sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Kolesterolün yükselmesine neden olan ve karaciğerin fazla çalışmasının en büyük nedeni olan damar ve diğer organlardaki aşırı yağlanma sorunlarını ortadan kaldırarak kolesterol seviyesinin yükselmesine engel olabilir.
•Sindirim sistemi sağlığını korumaya yardımcı olan siyah turp, mide toksinlerini temizler. Midenin pH seviyesinin muhafaza edilmesini sağlar. Ayrıca, aynı zamanda lifler açısından zengindir. Lifler sindirim sürecini kolaylaştırır. Buna ek olarak, safra kesesi sağlığını korur. Bunun bir sonucu olarak da vücudun genel sindirim hızını arttırır.
•Siyah turp şişkinlik ve gaz sorunlarını ortadan kaldırabilir, bunlardan dolayı göğüs kısmında meydana gelen ağrıların ortaya çıkmasına engel olabilir.
•Kara turp kış aylarında üşütmeye bağlı olarak meydana gelen öksürük, nezle, grip gibi hastalıklara karşı da etkili bir besin kaynağıdır. Bal ile karıştırılarak daha hızlı ve etkili sonuçlar almak mümkün.
•Siyah turp böbrek sağlığı için faydalıdır, böbrek taşlarının düşürülmesine ve taşların oluşmamasına fayda sağlar.
•Kara turp zihinsel faaliyetleri arttırır. Potasyum ve magnezyum açısından çok zengin olan kara turp beyindeki kimyasal dengeyi korumaya yardımcı olabilir. Beyindeki elektrotların çalışmasına yardımcı olur. Magnzeyum ve potasyum genel anlamda beyin sağlığı için gerekli olan temel maddelerdendir.
•Tiroid bezlerinin sağlığını korur ve hastalılara yakalanma riskini azaltabilir. Kara turp, Raphanin zenginidir. Raphanin, tiroid hormonlarının salgılanması ve üretimini regüle eden doğal bir enzimdir. Bunun bir sonucu olarak, bu mucize gıda hiper / hipotiroidizme karşı koruyucu ilaç olarak kullanılabilir. Ayrıca hiper / hipotiroidizmi olan hastalar için rahatlama sağladığı bilinmektedir.
•Kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Kara turp inanılmaz bir anti kanser besinidir. Hücre ve dokuları serbest radikallere karşı korur, bu da kansere yakalanma riskini azaltır.
 

Yorum Yazın