Yaman ADAM
Yaman ADAM

Tyb Konya Şubesinin Konya Kültürüne Katkıları

10 Ocak 2017
3 dk Okuma
5 yıl önce
Tyb Konya Şubesinin Konya Kültürüne Katkıları

Terörün dini, mezhebi, dili, ırkı, rengi olmaz. Terörün her türlüsü ihanettir, cinayettir. Bu saldırılar milletimizin birliğine, huzuruna, barışına ve yükselmesine yapılmaktadır. Biz, Allah(cc)’ın rızasına uygun, bir ve beraber oldukça bu alçak saldırılar asla hedeflerine ulaşamayacaktır.
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin Konya kültürüne katkıları tartışılmaz. Uzun yıllar yıllık takvimle program belirleyerek Konya kültürüne katkı sağlayan, kamu yararına hizmet veren tek sivil toplum kuruluşu diyebiliriz. Her yıl Mart ayında başlayıp Aralık ayında son bulan bir etkinlik sergiliyoruz. Diğer aylarda da bir sonraki yılın programı üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.
Geleneksel olarak her Cumartesi saat 14.00’de İl Halk Kütüphanesi’nde konferans, panel, sohbet, sunum, söyleşi, sergi çeşitliliğiyle; belediyeler ve üniversitelerle birlikte sempozyumlarıyla; Konya içi ve dışı “Yazılacak Çok Şeyimiz Var” gezi programlarıyla Konya kültürüne katkıda bulunan TYB Konya Şubesi’nin bu yılki etkinlikleriyle ilgili önceki akşam Bosna Konsolosluğunda bir araya geldik yönetim kurulu üyelerimizle. Ev sahibimiz TYB Konya Şubesi üyesi de olan KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu kardeşimizin Arap Aşı ikramıyla bir taraftan içimiz ısındı bir taraftan da 2017 program takvimi için geçen yıllara oranla daha zengin, çeşitlilik arz eden, farklılık yaratan, yediden yetmişe bütün toplumu kucaklayan programlar üzerinde düşünceler ortaya konuldu.
Toplantıya, "Bâki kalan bu kubbede hoş bir sadâ imiş" mukabilinden hoş bir sadâ bırakarak daha hayırlı hizmetler için Muğla’ya giden değerli başkanımız M. Ali Köseoğlu’ndan bayrağı devralan TYB Konya Şubesinin yeni Başkanı Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Erten, KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu, Konya Büyükşehir Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Köseoğlu, TYB Konya Şubesi Başkan Vekili Doç. Dr. Bekir Biçer ve TYB Konya Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri Duran Çetin, Vural Kaya, Osman Bozdemir, Murat Ak, Melahat Ürkmez, Zeki Oğuz, Sadık Gökçe, Atilla Yaramış, M. Akif Sarıkaya, Prof. Dr. Ahmet Çaycı ve Saffet Yurtsever katıldık.

Bu yıl önceki yıllara göre farklı bir konseptle faaliyet raporu hazırlaması üzerinde kafa yorduk. Konferans sayısının azaltılması, öğrencilerin ve gençlerin ilgisini çekecek yeni projeler geliştirilmesi gerekliliği üzerinde yoğunlaştık. Konyalı yazarların öğrencilerle daha fazla buluşturulması ve onlarla iç içe olabilmeleri için ne tür faaliyetler yapılabileceği konusu gündemin en önemli maddesi olarak öne çıktı. Bu konudaki ortak düşünce, Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılacak ortak bir çalışma sayesinde Konyalı yazarlarımızın ilçe ve diğer kasaba okullarına giderek öğrencilerle tanışma imkânının oluşturulması oldu. Üzerinde durulan bir diğer konu ise çalışmalara gençlerin ve öğrencilerin doğrudan programcı olarak katılmaları konusuydu. Ayrıca Konya içi ve dışı gezi programlarının artırılması hususunda fikir birliğine varıldı.
Bilindiği gibi Türkiye Yazarlar Birliği tarafından verilen “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri”nin bu yılki kazananları arasında Konyamızdan da iki yazarımız bu ödüle lâyık görüldü. Mehmet Kahraman “Işıklar Açık Kalsın” kitabıyla Hikaye Dalı’nda ve Vural Kaya da Çocuk Edebiyatı Dalı’nda Konyamızı gururlandırdılar. Kendilerini tebrik ediyoruz ve hayırlı, bereketli, yeni eserlerini bekliyoruz.
M. Ali Köseoğlu kardeşimizle kültür ve irfan kenti Konyamızda başkanlığı döneminde beş yıl içerisinde 200'e yakın kültür-sanat etkinliği gerçekleştirildi ve hepsini gelecek nesillere miras olarak tarihe kaydettik. Bu etkinlikleri her hafta sanal, yazılı ve görsel medya aracılığıyla duyurduk. Özverili gayretlerinden dolayı kendisine minnet borçluyuz.

Bayrağı devralan Prof. Dr. Hayri Erten kardeşimizin de bu hayırlı ve bereketli hizmeti daha ileriye taşıyacağından hiç şüphemiz yoktur. Kendisine elimizden gelen bütün destekleri vereceğimizi ifade ediyor ve kendilerine başarılar diliyoruz.
Allah(cc) yâr ve yardımcımız olsun.
 

Yorum Yazın