Yasin Uçar
Yasin Uçar

Ve işte “süper besin” terimini hak eden bir başka bitki Zencefil

05 Ocak 2018
3 dk Okuma
4 yıl önce
Ve işte “süper besin” terimini hak eden bir başka bitki Zencefil

Zencefil, hem modern hem geleneksel tıpta sıkça kullanılan, dünya üzerinde bilinen en sağlıklı bitkilerden biri. Başlıca mide bulantısı, soğuk algınlığı, sindirim sorunları ve öksürük üzerinde “süper” etkileri olan zencefilin faydalarını daha yakından inceledik.
Çoğunlukla Güneydoğu Asya, Hindistan, Malezya ve Karayipler gibi tropikal bölgelerde yetişen zencefil maalesef yurdumuzda yetişmemektedir. Ama yine de taze zencefili marketlerden tüm yıl boyu temin edebilirsiniz. Serin ve kuru ortamlarda saklanması gerekir. Buzdolabında sakladığınızda ise 2-3 hafta boyunca tazeliğini koruyor.
Zencefil bitkisinin kökünden elde edilen zencefil baharatı Asya ve Hint mutfaklarında oldukça popüler olarak kullanılır. Ancak zencefil faydalarından dolayı bir çok kültür tarafında yıllardır ilaç amaçlı kullanılmakta.
Zencefilgiller familyasından bir bitki olarak 1 metre uzunluğuna kadar büyüyebilen zencefil taze, kurtulmuş ve toz olarak kullanılabilir. Yapısında zingiberoli sineol sitrali, fellanfron, uçucu yağlar ve nişasta bulunur. Yapısındaki uçucu yağlar sebebiyle de yüksek vitamin ve besin kaynağıdır. 1 tatlı kaşığı yani yaklaşık gram taze zencefil yaklaşık 5 kaloridir. Glisemik indeks değeri de oldukça düşük.
Gelelim Modern ve Alternatif Tıp’ın Ortak Favorisi Zencefilin Faydalarına!
Mide üzerinde mucizevi etki
Zencefilin bilinen en etkili faydalarının çoğu mide üzerinde. Başlıca;
Sindirim sorunları
Yol tutması
Mide bulantısı
sorunları üzerinde oldukça etkili.
Hatta deniz askerleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda deniz tutması ve mide bulantısı üzerinde olumlu etkileri saptanmıştır. Bir çok bitkisel mide bulantısı ilacının özünde bulunan zencefili araba, uçak veya deniz seyahatlerinde yol tutan kişilerin vazgeçilmezi olacak.
Zencefil gıda emilimini arttırdığı için sindirim sorunları üzerinden oldukça etkilidir. Mide ve bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlayarak sindirime yardımcı olur. Aynı zamanda gaz, şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık gibi sorunlar üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır.
Soğuk Algınlığı ve Grip
Asya’da binlerce yıldır grip ve soğuk algınlığı üzerine de ilaç olarak kullanılan zencefil, yapılan araştırmalara göre günde 2-3 defa 2 yemek kaşığı iyi parçalanmış zencefil yemenin grip ve soğuk algınlığı iyileşme sürecinde oldukça hızlandırıcı olduğu bulunmuştur.
Öksürük düşmanı zencefil, içeriği dolayısıyla mukuslara etki eder ve daha rahat nefes alınmasına yardımcı olur. Ciğerlerin genişlemesine, balgamın sökülmesine ve atılmasını yardımcı olarak öksürük üzerinde olumlu azaltıcı etkiler gösterir.
Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Unutma, güçlü bağışıklık sistemi demek hastalıklara daha zor yakalanmak demek.
Vitamin ve mineral içeriğinden dolayı hastalıklarla mücadele ve hastalıklarda korunması açısından da oldukça etkilidir. Bakınız zencefil shot.
 

Yorum Yazın