Ufuk Kendirci
Ufuk Kendirci

Yanlışı hata ile kapatmak

15 Temmuz 2022
3 dk Okuma
4 ay önce
Yanlışı hata ile kapatmak

Şehir Hastanesi'nde yaşanan hadiseyle ilgili "Suç ve Ceza" yazımda düşüncelerimi paylaşmıştım. Yazımın ardından bazı gelişmeler yaşandı. Bir imam cuma hutbesinde söyledikleri sözler nedeniyle önce açığa alındı sonra görev yeri değiştirildi. Cami imamı "Her gün aşısı olan, serum takılmak zorunda kalan hastalar var. Doktorların iş bırakması yeni olaylar getirir" dedi. Baştan belirteyim bu hatalı bir konuşmadır. Cemaatin en yoğun olduğu cuma günü hutbeden böyle açıklamalar yapılması talihsizliktir, gereksiz bir söylemdir.

Çünkü bu vaaz yeni hadise yaşanması durumunda "sen öyle yapmasaydın bu başına gelmezdi, sen bunu hak ettin" demektir. İmamın söylediklerini hata görüyorum. Tamam ama doktorlar...

cümlesine katılmıyorum. Şiddet getiren eylem meşrulaştırılmamalı. Doktorlarla ilgili düşüncelerimi de söyleyeyim.

Yazımın başındaki yanlış kısmi ise greve gitme kararı alan doktorlarındır. Pandemi döneminde insanlar evinde kısıtlamadayken bazı meslek grupları bu yasaklardan ayrı tutuldu. İtfayeciler, veterinerler ve doktorlar gibi direkt canlı yaşamıyla ilgilenen çalışan insanlar pandemide çalışmaya devam ettiler. Çünkü onların iş bırakması demek hayatın durması anlamına gelirdi. Bu yüzden bir doktor greve gidiyorum, çalışmıyorum demesini yanlış buluyorum. Protesto, grev vb tepki gösterilebilir. Basın açıklaması da yapılabilir ama iş bırakmaları doğru değildi. Konuyu iki yönlü düşünürsek anlayabiliriz. İki davranışta doğru değil. Bu konuda bari kutuplaşmayalım.

Yorum Yazın