Elif Kuşçu
Elif Kuşçu

Yeni Yıl Yeni Alışkanlıklar

31 Aralık 2021
3 dk Okuma
9 ay önce
Yeni Yıl Yeni Alışkanlıklar

Sağlık, kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Küresel sağlık problemleri yaşadığımız bu dönemde yeni yıldan beklentimiz özellikle güçlü bir bağışıklık diyebiliriz. 2022' de yeterli ve dengeli beslenme , güçlü bağışıklık ve sağlıklı yeme alışkanlıklarımız bizi salgınlara karşı korumada bir adım öne geçirecektir.

Yılın ilk gününü, günün ilk öğünü olan kahvaltı alışkanlığımızı düzenleyerek taçlandırabiliriz. Hazır hamur işlerindense besin çeşitliliğini esas alan yeterli ve dengeli karbonhidrat, protein, yağ içeren kahvaltılar yeni yıl için oldukça sağlıklı bir başlangıç olacaktır. Öğün sıklığımıza dikkat ederek ana ve ara öğünlerde de aynı dengeyi yakalayabilmek kahvaltı ile başlayan günümüzü dinç bir şekilde tamamlamamıza yardımcı olacaktır. Öğünlerimizde yemeklerimiz ile birlikte su tüketmemeye özen göstermek, yavaş ve çok çiğneme alışkanlığı edinmekte yeni yıl hedeflerimiz arasında yerini almalıdır. Günlük en az 12 bardak su içmek, doğru uyku düzenine sahip olmak, kendimize zaman ayırmak sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Yeni yılda edinmemiz gereken en önemli alışkanlıklardan biri ise egzersiz diyebiliriz. Unutmayalım ki spor sağlığın sigortasıdır. Bir davranışın otomatik hale gelmesi yani bahsettiğimiz alışkanlıkları edinebilmek için ihtiyacımız olan ortalama süre 21 gündür.

Yeni yıla girmeyi boş bir defter gibi düşünerek baş kahramanı olduğumuz yeni bir hikayede  sayfalarımızı doğru ve güzel bir şekilde işlememiz gerektiğine inanıyorum. Sevdiklerimiz ile aramıza sosyal mesafelerin, aldığımız hava ile aramıza maskelerin girmediği yeni bir yıl temennisi, nasıl başlarsak öyle gideceği bilinci ile sağlıklı  mutlu yıllar dilerim.

Yorum Yazın