Ufuk Kendirci
Ufuk Kendirci

Zorlaştırmayın kolaylaştırın

11 Haziran 2022
3 dk Okuma
5 ay önce
Zorlaştırmayın kolaylaştırın

Cuma namazının hutbesinde bu hafta evlenmek ve evliliğin önemi hakkında vaazlar verildi. Ve bir hadis duyuldu, "Müjdeleyin, nefret ettirmeyin; kolaylaştırın zorlaştırmayın"

Bugün çevremde bu hadisin emrini yerini getirmek isteyen çok sayıda arkadaşım var. İş telaşesinden, gelecek kaygısından veya kısmet diyelim evlenmemiş, yuva kurmak isteyip ekonomik şartlardan dolayı borca giremeyen, girse de ödemeyen kişiler mevcut. 2019 yılında evlenmiş birisi olarak şuanki piyasayı takip ettiğimde masraflar neredeyse bedavaya geldi diyebilirim.

1 yılda 2.5 katı çıkan akaryakıtın(ki bugünde geleceği tahmin ediliyor) enflasyona etkisi TÜİK verilerene göre yüzde 73. Hava durumlarında sıcaklık ve hissedilen sıcaklık diye parantez açıldığı gibi bir de hissedilen enflasyon diye bir şey var. Böyle bir ortamda ciddi adımlar atılmazsa evlenmek isteyen birçok genç düğünlerini erteleyecektir. Meclisten çıkan yüzde 25

kira zam kararına benzer (tabi uygulanmak şartıyla) kararlar alıp piyasanın zam ilizyonu sona erdirilmeli. Piyasaya güven mesajları verme, kamu başlı olmak üzere tasarruf eylemleri üretici destekleri vb eylem planlarına gidilerek piyasaya can verilmeli.

Tekrar evliliğe gelirsek ailelerin de bu süreçte kolaylaştırma yapmaları zorunlu. Bir kere evleniyoruz diye bir ömür taksit ödetilmemeli. Burada ailelerin şeffaf konuşması önemli.

Hayat pahalılığı psikolojik sorunlara neden olurken müjdeleyici olmakta fayda var. Toplum bilimi ve maneviyat bunu söylüyor.

Yorum Yazın