Konya'da araba almayı düşünen varsa şimdi tam zamanı

Araba satışları arttı, fiyatları düştü. Pandemi nedeniyle 45 günde 2.el otomotiv fiyatları uygun hale geldi.

Konya'da araba almayı düşünen varsa şimdi tam zamanı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Virüsün ülkemizde görüldüğü mart ayının ikinci haftasına kadar Ocak ve Şubat aylarında 1.5 milyondan fazla araç satıldı. Gazetemizin "ikinci el fırsatçıları" başlıklı haberinde Çin ve Avrupa'da otomobil üretiminin durması nedeniyle 2.el araç piyasasının sıfır kilometre araç fiyatlarını geçtiğini duyurmuştuk. 

LÜKS İSTEKLERDEN TEMEL İHTİYACA 

Ancak 10 Mart sonrasında ülkemizde ilk vaka ortaya çıktı. Vatandaş salgının etkili olmasıyla lüks isteklerinden temel ihtiyaçlarına yönelmesi, araç fiyatlarındaki fahiş fiyatlar ve sosyal izolasyon kurallarına uymasıyla talep durdu, 2.el otomotiv fiyatları yüzde 4.5 düştü. 

TÜİK verilerine göre 2020 1.çeyreğindeki araç alımı Mart ortasına kadar sürdü. Bu yıl özelinde otomotiv yılı olması beklenirken yaşanan durgunluk sonrası vatandaş için araba alımı fırsatı doğdu. Haberimizde belirttiğimiz Çekya ve Fransız araçların 10 ila 15 bin TL arasında düştüğü gözlendi. 

FİYATLAR YENİDEN YÜKSELİR Mİ? 

11 Mayıs itibariyle normalleşme süreci başlayacak ve otomobil sektörünün çarkları yeniden dönecek. Ancak sektör temsilcileri yeni taleplerin 2. ve 3. çeyrekte karşılanabileceğini aktardı. Diğer yandan temsilciler normalleşme ve havaların ısınmasıyla kur farkını da göze alarak otomobil sektöründe fiyatların şu an alım için uygun olduğunu ifade ettiler.

UFUK KENDİRCİ- Özel Haber

Bakmadan Geçme