Koronavirüs vakalarının azaldığı bildirilen Konya'da son durum!

Koronavirüs salgınında 207 günü geride bırakan Türkiye'de vaka sayıları artmaya devam ediyor. Salgının yeni merkezi konumunda olan bölgede yer alan Konya'da vaka sayıları azalıyor ancak tehlike devam ediyor.

Koronavirüs vakalarının azaldığı bildirilen Konya'da son durum!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Küresel salgının en çok vurduğu ülkelerden biri olan Türkiye'de vaka sayılarındaki artış hızını kesmiş değil. Günlük vaka sayıları halen günlük iyileşen hasta sayısından fazla. Hal böyle olunca vatandaşların daha temkinli olması gerekiyor.

Türkiye'de son gün yani 7 Ekim tarihinde yapılan 116 bin 608 test sonucunda bin 581 vaka tespit edildi. Aynı tarihte Türkiye'de iyileşen hasta sayısı bin 355 olurken 56 vatandaşımızı daha koronavirüse kurban verdik.

Özellikle son bir kaç aydır salgının Türkiye'deki yeni merkezi konumunda bulunan Batı Anadolu Bölgesi sınırları içinde yer alan Konya'da vaka sayıları nihayet düşüş trendini yakaladı. Yoğun bakım ve hasta yatağı sayısının yeterli olduğu yetkili makamlarca onaylanan Konya'da vatandaşların tedbirlere büyük oranda uyduğu görülüyor ancak sinsi virüs yayılımını devam ettiriyor.

Koronavirüs salgınının yanı sıra yaklaşan kış mevsimi öncesinde artan grip vakaları da sağlık sistemini kara kara düşündürüyor. Uzmanlar, zorunlu olmadıkça hastanelerin meşgul edilmemesi gerektiğini ve koronavirüs semptomu göstermeyen bireylerin hastanelerde yığılma yapmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Konya'nın içinde bulunduğu Batı Anadolu Bölgesi'nde Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre 10 Mart tarihinden bu yana 40 binden fazla vaka tespit edilirken aynı bölgede bin 79 vatandaşımızı koronavirüse kurban verdik.

Bölgenen temaslı filyasyon ve normal filyasyon oranı ise yüzde yüze yakın bir seviyede bulunuyor.

Öte yandan Konya'nın koronavirüs haritasında bazı kırmızı bölgelerin tekrar yeşil ve sarı renklere döndüğü görüldü. Bunun yanı sıra Konya'da kırmızı bölgelerdeki risk önceki dönemlere göre az olmasına rağmen daha yüksek seviyede.

Bakmadan Geçme