Dursun Seyis

Dursun Seyis

Maraton Başladı

A+A-

7 Haziran genel seçimleri yapılalı bugün tam 17 gün geçti.
Sandıkta millet kimseye tek başına iktidar olma ehliyeti vermedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisine AK parti, CHP, MHP ve HDP girdiler. En büyük parti ise AK parti.
Dün yeni vekiller ilk yeminlerini Türkiye Büyük Millet meclisinde tüm Türkiye ve dünyanın gözü önünde yaparak, Türk Milletinin bölünmezliğine, Atatürk ilkelerine bağlı kalacaklarına, anayasaya sadakat göstereceklerine namusları ve şerefleri üzerine yemin ettiler.
İnşallah bu yeminlerine sadık kalırlar.

Devlette devamlılık esastır.
Yenisi gelinceye kadar eskiler görevine devam eder. Milletimizde bunu istemektedir.
Elbette koalisyonlar kurmak, bunu yürütmek biraz zordur. Bu zorluğu ise seçilenler kabul ederek yola çıkmışlar ve millette bunlara o görevi vermiştir.
İçimize sindiremediğimiz, kabul edemediğimiz bazı gerçekler olabilir. Ancak Milletin verdiğini,i sandığı gösterdiği işaret ve verilen mesajı da kimse görmezden gelemez.
Mesela kişisel olarak benim kabul edemediğim, ancak uymak ve kabul etsem de, etmesem de gerçek şudur ki, Çocuk katili, 30 yıldan fazla bu ülkenin mal ve canına kasteden, vatanın bölünmesine çanak tutan, bayrağımızı hiçe sayan bir caninin yeğeni en genç Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olması sıfatıyla en yaşlı üye Deniz Baykal’ın başkanlığındaki mecliste meclis kürsüsünde yer alışı.
Nereden nereye geldik. Bir zamanlar “Sayın Öcalan” diyenlere tepki gösterirken, hatta bunların ceza alması söz konusuyken, şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden bu katilin, vatan haininin soyadını hem de sayın ifadesiyle telaffuz ediyoruz.
Tabi ki, babaların günahını, çocukları çekmez. Dileyelim ki, Öcalan soyadını taşıyan ve millet bu kimseye temsil yetkisi vermiş ise onun gereğini ve sorumluluğunu yapacaktır.
Şimdi sıra yeni hükümetin kurulmasına geliyor. Muhtemelen AK parti genel başkanı Ahmet Davutoğlu’na Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan bu görevi yapacaktır. Halkın isteği ve düşüncesi AK Parti+MHP koalisyonudur. Bu sonuna kadar zorlanmalıdır. Yoksa AK parti + CHP, ya da CHP + MHP + HDP olabilir.
Elbette bazı siyasilerin ve partilerin kırmızıçizgileri var. Bu çizgiler fazlaca örselenmeden, çok açık taviz verilmeden ortak noktada buluşmak gerekir. Ülkenin zaman kaybına tahammülü yoktur. 2015 yılı Türkiye için kayıp yılı olarak geçmiş sayfalara eklenmemelidir.
Bu demek değildir ki, kimse kimsenin payandası altına girsin. Hayır bunu demek istemiyorum. Önceki akşam HDP genel Başkanı Selahattin Demirtaş bile 80 vekil ile azınlık hükümeti ve dışarıdan destekle ülkeyi idareye talip olduğuna göre, bunun başka bir izahı yok. Herkes taşın altına elini değil, gövdesini sokmalıdır. Ülke ve millet bunu istemektedir. En son yollar denendikten sonra anayasal çizgide seçime gidilmelidir ama, kaybeden yine ülke olur. Kaldı ki, bu parçalı yapıdan güçlü bir iktidarın çıkacağını da sanmıyorum ve yine koalisyon çıkacaktır. Ülkemiz, milletimiz koalisyonlara alışmalıdır. İyi kurulacak ve iyi promram yapacak koalisyonların ülkeye çok şey vereceklerini inanlardanım. Yeter ki, “Ben- ben, ben” demekten vaz geçilmelidir.
Partilerin kendi programları elbette koalisyonlarda yürümez, kabul görmez.,Ancak önemli olan ülke ise , önemli olan devlet ise, önemli olan millet ise gerisi teferruattır.
Yazımı Y. Emre’nin bir sözü ile bitirmek istiyorum:
Hiç hata yapmayan insan,
Hiçbir şey yapmayan insandır.
Ve hayatta en büyük hata,
Kendini hatasız sanmaktır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.