Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Mehmet Akif Ersoy'u Anmak

A+A-
İstiklal Şairi
Resmini görünce hüzünlendiğim güzel insan
Sanki hayatında hiç gülmemiş gibi bir his uyanır içimde bize ulaşan resimlerini görünce.
Kur'an şairi.
Şiiri Kur'an'ın emrine amade kılan bir şair.
1873 yılında dünyaya gelmiş, 27 Aralık 1936'da dünyadan ayrılmış. 63 yıllık bir ömür.
Dil öğrenmede üstün bir kabiliyeti vardır. Arapça, farsça ve fransızca bilir.
Kendisi veterinerdir ve veteriner müfettişi olarak 4 yıl Rumeli, Anadolu ve Arabistan'ı dolaşmış. Bu görevi sayesinde sürekli gezmiş ve halkı çok yakından tanıma fırsatı bulmuş. Bu tecrübesi İstiklal savaşında halkı mücadeleye teşvik etmesinde önemli bir katkı sunmuştur. Anadolu'yu harekete geçirmek için bir çok yerde camilerde konuşmalar yapmıştır.

MEHMET AKİF ERSOY'U ANMALAMAK
SAFAHAT'ı okudunuz mu? Bu yıl kendimize bir iyilik yapalım 2016'da SAFAHAT'ı baştan sona okuyalım.
Asım'ın nesli
Mehmet Akif'in idealize ettiği gençlik.
Aslında Asım'ın yetişmesi için ilk ve en önemli faaliyet gerçekleşir ülke düşmandan kurtulur. İşgal sona ermiştir. Artık Asımlar yetişebilir diye düşünürken durum hiçte öyle olmamıştır.
Akif'in hayali suya düşmüştür. Milli mücadelede uğruna canları da dahil her şeyini verdikleri manevi değerler yok sayılmaktadır. Akif, yine mahzun, yine kederli, yine çileli.
Akif yine yollarda yolculuk Mısır'a
Akif, hayatını imanına ve vatanına adamıştı. O'na göre vatansız bir iman ya da imansız vatan olmazdı, İkisi et ve tırnak gibidir.
Akif o günkü şartlarda inancını ve düşüncelerini yaymak için tüm iletişim vasıtalarını kullanmıştır tıpkı Peygamberimiz gibi. Şiir yazmış, Gazetede yazı yazmış, Cami kürsüsünü kullanmış, Görevinin imkanlarını en iyi şekilde değerlendirmiş bir değerdir. Çağını en iyi tanıyan düşünürlerden biridir.
O günkü insanımızın yaşadığı tüm hüznü ve kederi şiirlerine yansıtmıştır.
Ümidini de hiç bir zaman kaybetmemiştir. "Doğacaktır sana va'dettiği günler hakkın. Kim bilir belki yarın belki yarından da yakın." Onun bu ümidi İstiklal savaşının kazanılmasında önemli etkenlerden biri olmuştur.
Akif'i anlamak şarttır. Akif'i gençlerimize en güzel şekliyle anlatacağız ve "Akif'i bileceksin evlat." diyeceğiz.
Akif kimdir?  "İstiklal Marşının şairidir." demek yetmez. Bundan çok daha fazlasını bilmemiz gerekir.

MEHMET AKİF'İ ANLATMAK
Yazımızı rahmetli Mehmet Akif'in hayatından birkaç anekdotla tamamlayalım.
*** İttihatçılardan (darbeci kesim için kullanılır) birisi I.TBMM de Akif'in mecliste dini hamiyet ve gayrete yönelik konuşmalarından rahatsız olur ve ona yaklaşarak kinayeli bir şekilde sorar: -Affedersiniz, siz baytar (veteriner) değil miydiniz?
Akif hiç istifini bozmadan cevap verir: -Evet, yoksa bir tarafınız mı ağrıyordu?
Bu sözden bozulan ittihatçı sesini çıkarmadan çekip gider....
*** Mehmed Âkif yürümeyi çok severdi. Bunu bilen dostları merak ederek, günde kaç saat yürüdüğünü sordular. Âkif, her zamanki gibi dolaylı, esprili ve doğru cevabı verdi:
“Yataktan kalkıp yeniden yatıncaya kadar.”
*** Âkif, vakit problemi yoksa hemen her yere yürüyerek gitmeyi tercih ederdi. Bir gün;
“–Trende kaçıncı mevkide gidiyorsunuz?” diye soran dostuna yürümeyi kastederek;
“–Dördüncü mevkide...” cevabını verdi.
*** Bir gün Çengelköyü’nde oturduğu Fıstıklı Köşk’te birleştik. Oradan bir yere gidecektik. Vapurun hareketine de pek az kalmıştı. Bir de baktık, Hüseyin Kâzım, Fatin Hoca, daha bir iki kişi çıkageldiler. Üstad onlara buyurun dedi, her birine ayrı ayrı iltifattan sonra: “Müsaadenizi rica ederim. Biz Âsım’la bir yere gidiyoruz. Söz verdik. Mazur görünüz. Siz buyurun, istirâhat edin. Başka gün yine görüşürüz inşaallah...” Dedi. Çıktık. Misafirler evde kaldı. Sür’atle yokuşu indik, vapura yetiştik. Bu hareketi benim havsalam pek almadı. “Üstad, dedim, bu tuhaf bir iş oldu!” “Hayır, hiç de tuhaf değil. Söz verdik, bizi bekliyorlar. Her medenî insanın bunu kabul etmesi tabiîdir. Hele Hüseyin Kazım böyle şeyleri pekâlâ bilir, tabiî görür.” Hakikaten birkaç gün sonra Hüseyin Kâzım Bey’i gördüğüm zaman Üstad’ın bu hareketini pek tabiî gördüğünü, hattâ takdir ettiğini anladım.

MEHMET AKİF'TEN GÜZEL SÖZLER
- AIdanma insanIarın samimiyetine, menfaatIeri geIir herşeyden önce.                                                 Vaad etmeseydi aIIah cenneti, o’na biIe etmezIerdi secde.
- ZuImü aIkışIayamam, zaIimi asIa sevemem                                                                                                                 GeIenin keyfi için geçmişe kaIkıp sövemem
- İz bırakanIarIa senin aranda basit bir fark var sadece . .                                                                                       OnIar ömür boyu gayret ediyorIar; sen ömür boyu hayret ediyorsun.
- Ne irfandır veren ahIaka yüksekIik ne vicdandır.                                                                                                           FaziIet hissi insanIarda aIIah korkusundandır.
- Girmeden tefrika bir miIIete düşman giremez.                                                                                                                   TopIu vurdukça yürekIer onu top sindiremez
- İnmemiştir kur’an, bunu hakkıyIa biIin,                                                                                                                                 Ne mezarIıkta okunmak ne de faI bakmak için.
- Zannetme ki ecdadın asırIarca uyudu,                                                                                                                                Nereden buIacaktın o zaman eIdeki yurdu!.
- Bir zamanIar biz de miIIet, hem nasıI miIIetmişiz.                                                                                                  GeImişiz dünyaya miIIiyet nedir öğretmişiz.
    
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.