MHP Konya Milletvekili Esin Kara evsizlerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı

MHP Konya Milletvekili Esin Kara evsizlerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı

MHP Konya Milletvekili Esin Kara evsizlerin korunması ve topluma kazandırılması amacıyla gerekli şartların incelenmesi için araştırma önergesini meclis gündemine taşıdı

A+A-

Korunmasız ortamlarda hayat mücadelesi veren binlerce evsiz vatandaşın olduğunu söyleyen Kara şöyle konuştu;

“Hava koşullarından korunmanın zor olduğu ve hijyenik olmayan ortamlarda yaşama, yetersiz ve yanlış beslenme, uyku yetersizliği, madde kullanımı, riskli cinsel ilişkide bulunma ve özellikle evsiz çocukların cinsel istismara uğraması gibi etkenler nedeniyle evsizler ciddi sağlık problemleri yaşamaktadırlar. Sokakta yaşayan evsizler genellikle gündüz herhangi bir tehlike oluşturmazken, geceleri hem kendileri hem de toplum için tehlike oluşturmaktadırlar”.

Ayrıca; “Madde kullanımı çeşitli sağlık sorunları yaratan en önemli etkenlerdendir. Evsizlerde madde kullanımı ve psikiyatrik bozukluklar toplumun geneline göre daha fazladır. Ayrıca korunmasız ve güvensiz ortamlarda yaşamak zorunda olan evsizler büyük oranda şiddet ve şiddete bağlı sakatlık ve ölüm riski altındadırlar” dedi.

SORUNLARA KALICI ÇÖZÜM OLMALI

Evsizler konusunda yapılan çalışmaların sivil toplum kuruluşları tarafından geçici yardımlar ekseninde, sınırlı sayıda uygulamalarla şekillendiği belirten Kara, “Evsizlerin sorunlarının kalıcı ve sürdürülebilir bir biçimde çözüme kavuşturulması ve sosyal hizmet faaliyetlerinin sürdürülebilir bir düzeye getirilmesi için, sosyal politikanın amaç ve uygulamaları dikkatle incelenmelidir. Kendi insanımızın refahı ve sağlığı için atılabilecek her tür sosyal yardım adımı ülkemizin geleceği için büyük önem taşımaktadır” dedi.

UFUK KENDİRCİ

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.