Dursun Seyis

Dursun Seyis

Ne Olacak Bu Memleketin Hali ?

A+A-
Evet, klasik bir soru.
Ama kimse bu klasik soruya ciddi ve doyurucu cevap vermiyor.

Ne olacak bu memleketin hali ?
Hemen hemen çoğu zaman sabah evden çıkıp, bir toplantı ve benzeri bir etkinliğe katılmaz ise gazeteye gelip, masamıza oturduk mu, klavye sesi ve gelen gidenlerle akşamın nasıl geçtiğini bilemiyoruz.
Çok görüşmemiz gereken bazı konuları da dostlarımızla telefon ile görüşerek halletme yolunu seçiyoruz.
Hafta sonlarında ise yine enderde olsa  evden çıktıktan sonra bazı dostlarımızı ziyaret edip, tamamen de A sosyal duruma düşmekten kendimizi alıkoyuyoruz.
Geçen hafta sonu arabanında eksikleri vardı. Onları tamamlamak için eski sanayiye uğradım ve birkaç dostla kısa süreli de olsa sohbet etme fırsatını buldum.
İnanın kimse hayatından memnun değil.
“İş yok, hayat pahalı, çalışacak kalifiye eleman yok” diyorlar. Dahası asgari ücretin artırılmasıyla omuzlarındaki yükün daha da arttığını ve Suriyeli işçiler olmasa işimiz daha da kötü. Onlar bari ucuz işçi ihtiyacımızı karşılamaktadır “ demektedirler.
Oradan çıktım Konya’nın en eski ve geçmişte Konya’nın en aktif caddesi ve çarşısı olan İstanbul caddesine, oradan da Bedenten içinde bir iki dost ziyaretinde bulundum. O bildiğimiz, cumartesi ve  belli günlerde cıvıl cıvıl olan İstanbul caddesi durağan. Bedenten çarşısında ise insanlar nerede ise iki elin parmakları kadar.
İsimleri bence mahfuz ve bu çarşıda 50-60 yıldır esnaflık yapan dostlarım çok dertli.  Kendilerine  hani bir söz vardır :

“Bir vur, bin dinle”
Elbette dostlarımıza vurmayız ama, sözün gelişi…
Bir dostum  “Ben 45 yıldır bu çarşıdayım. Cumartesi günleri bu kadar durağanlık görmedim. Mağazalarımızda insan yok.  Bak şöyle vitrinlere. Hepsinde büyük indirim ilanları var. Kimse zararı mal satmaz ama, inanın paramızı çevirmek için zararına yakın şekilde mal satacağız ama, alan yok” dedi.
Bir başka dostum ise biraz daha entelektüel. Onun esprisi daha bir başka ve düşündürücü idi. Dursun Hoca dedi:

“ Yaz günü olsa bari de, iş yok sinek avlıyoruz diyeceğim. Şimdi ortalık kış günü. Sinekte yok. Sıkıntıdan çatlayacağız. Borcumuzu, senedimizi, çekimizi ödemekte zorlanıyoruz. Ne olacak bu memleketin hali” dedi.
İnsanları dinledikçe karamsarlığım arttı.  Ekonominin durumu belli. Döviz, Altın’ın durdurulamaz bir tırmanışı var. İçeride hainler, dışarıda Türk ve Müslüman düşmanları nasıl olacak bu iş ? Allah ülke ve millet için çalışanlara yardımcı olsun demekten kendimi alamadım. Mecliste PKK’nın uzantısı olanlar Trk devletine, milletine saldırıyorlar. Sözde bir sendikanın genel kurulunda  “Katil devlet  “ diye bağırıyorlar.
Ne olacak bu memleketin hali ?

Daha sonra bir çorbacıya uğradım. Ona da sordum. Nasıl dostum işler ?

“Dursun Abi, Allah’a şükretmek  lazım. Elbette sıkıntılarımız var. Ama kötü de değiliz” deyince yüzüm gülümsedi. Kendimi motive ettim.
Başka bir gün bir yerde bazı dostlarımızla oturuyordum. Konya’nın ileri gelen insanları vardı. Ekonomiden terörden  söz açıldı. Herkes karamsar. İsmi bizce malum bir büyük firmanın sahibi, işçilerine asgari ücretle artırılan parayı geri aldığını söyledi. Bazıları kabul etmedi ama, o kimse ne yapalım kardeşim, benim kapımda yüzlerce işçi çalışıyor. Ben onlardan hükümetin verdiği zam kadar kazanmıyorum ki, Hükümet bu zammı verdiyse işvereni de düşünmeliydi. Asgari ücretten vergiyi kaldırsın.
SGK primlerini ödesin” diye kendini savundu.

İşte bu tablo karşısında ne yazarsınız?, gelin söyleyin yazalım.
Ne olacak bu ülkenin hali ?
 
    
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.