1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ÖĞRETMENLER GÜNÜ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

A+A-

Yarın öğretmenler günü.
Görev yapan, emekli olan tüm öğretmenlerin büyüklerinin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim. 
Belki klasik olacak ama, asker mektubu gibi oldu ama, içinden geldiği gibi böyle yazmayı uygu buldum.
Çünkü öğretmenler çok değerli insanlardır. İstisnası var mı?
Elbette.
Öğretmenliği öğretmen gibi yapan, fraksiyonlara kapılmadan, çocuklarımıza vatan, bayrak ve değerlerimizi, dinimizi anlatan, öğreten kimselerdir.
Hz. Ali’nin bir sözünü hatırlatalım:
“Bana bir harf öğretenin kölesi olurum” demiştir. Öğretmenler bize çok bilgi, görgü ve harf öğretmektedir.
Elleri öpülesi bu öğretmenlerimizin gününü bir kez daha kutlamak istiyorum.
24 Kasım, 1928 yılında Latin harflerinin 1 Kasım 1928 tarihinde kabulünün ardından Millet Mektepleri’nin açılmış ve okuma yazma seferberliği başlatılmıştır.
O gün sadece Millet Mektepleri açılmamış ayrıca Mustafa Kemal Atatürk Başöğretmen olarak kabul edilmiştir. Dünya’da bu ünvana sahip başka bir kişi bulunmamaktadır.
Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren eğitim ve öğretime büyük önem verilmiş ve Türkiye’de üç eğitmen okulları açılmış, 17 Nisan 1940’ da Eğitmen Okulları kaldırılarak yerine 5 yıllık Köy Enstitüleri kurulmuş, bu okullarda; ülkenin o günün şartlarına uygun, köyden kalkınmayı hedefleyen ve ülkenin kalkınmasına yönelik çalışmalar yapacak öğretmenler yetiştirmek olmuş, pek çok sanatçı, eğitimci, yazar ve bilim adamı yetişmiştir.
Daha sonra günün siyasi şartları ve gelişmeleri sonucunda köy enstitüleri kapatılarak öğretmen okulları ve eğitim enstitüleri açılmış, bu okullardan da çok sayıda öğretmen yetişmiş, bazıları emekli olmuş, bazıları da  halen eğitim ordusunda görev yapmaktadırlar.
Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere hitaben yaptığı bir konuşmasında: “Arkadaşlar, yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askerlik, siyaset ve yönetim alanlarındaki devrimler, sizin; sayın öğretmenler, sizin toplumda ve düşünce yaşamınızda yapacağınız devrimlerdeki başarınızla gerçekleşecektir. Hiçbir zaman unutmayın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.” Diyerek öğretmenlere verdiği önemi belirtmiştir.
Yunan Filozof Eflatun’un; “Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli değnek analarla öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmek demektir” diye konuşmuştur.
24 Kasım Öğretmenler günü sadece ülkemizde değil, pek çok dünya ülkesinde de kutlanan önemli bir gündür.
Öğretmen:
Medeniyetimizi inşa eden ve medeniyet algımızı nesilden nesile aktarandır.
Öğretmen; Hoş tutulmalı, saygı duyulmalı ve örselenmemelidir.
Öğretmen; öğretmenlerin de, Milli Eğitim Müdürlerinin de, Valilerin de, kısacası herkesin öğretmenidir.
“Öğretmenler, dünyanın her yanında, insan topluluğunun en fedakar, en değerli varlığıdır.”
Öğretmenin sermayesi yetiştirdikleridir. Öğretmenlerin de moral ve motivasyona ihtiyacı vardır. Öğretmenler sadece 24 Kasımda değil, her zaman hatırlanmalı, onlara her daim saygı duyulmalıdır.Bugün, kemale ermiş, hasta veya halen yatmakta olan öğretmenlerimiz unutulmamalı ziyaret edilmelidir!

ggg-004.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.