1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Okullar Ve Sıkıntı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Okullar Ve Sıkıntı

A+A-

Türkiye de ve Konya’mızda çok önemli sorunlar var.
İçte ve dışta yaşanan sorunları çözmek, ölmemler almakta yine ülkede çeşitli birimler yapmaktadır.
Ülkemizde okullar açıldı.
Trafik yoğunlaştı. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde caddeler trafik’i çekmiyor. Birde kurallara uymayan trafik magandaları var. Önümüzde büyük bir kış mevsimi var. Yollar kapanacak, karlanma, buzlanma olacak. Hava kirliliği başlayacak. Geçmiş yıllarda bunların sıkıntısını çektik. Şimdiden bunların tedbiri alınmalıdır. Artık havalar soğumaya başladı. Özellikle bazı semtlerde doğalgaz olmayışı ve kalitesiz kömür tüketimi hava kirliliğini artıracaktır. Çocuklarımız, çalışanları zor günler bekliyor.
Bunları önlemek, uyarmak ve gerekli cezayı uygulamak Emniyet Müdürlüğüne ait olsa gerek. Yollarımızı ise Büyükşehir belediyesi rahatlatması gerekmektedir.
Birde açılan okullarımız önünde art niyetli kişilerin çokça dolaştığı, çocuklarımızı kendi tuzaklarına çekmek için çaba sarf ediyorlar. Birçok ilköğretim okulları önünde bu art niyetli kişileri de polis uzaklaştırmalıdır. “Simit ve benzeri şeyleri satıyoruz” diye buralara çöreklenen kimseler el altından çocuklara uyuşturucu haplar ve benzeri şeyler satmaktadırlar.
İçişleri Bakanlığı bu konuda okullarda tedbir alınması yönünde İl Valiliklerine genelge gönderdi ama, tabi ki Emniyet Müdürlükleri her okulun önünde sürekli bunu denetlemeleri zor görünüyor.
Artık mesire yerleri ve parklar havaların soğumasıyla sakinleşti. Buraya ipini- sapını kopartan kişiler mesken tutmaktadırlar. Şehrin merkezinde Alâeddin tepesinde kuytu yerlerde bu kimseler ahlaka mugayir işler yapmaktadırlar. Özellikle akşam saatlerinde bu işler artıyor. Güvenlik güçleri buraları sık sık kontrol etmelidirler. Yine belli caddelerde” kartvizit”ler artı. Bunları da ahlak polisi gözaltına almalı ve şehri kirletmelerine izin vermemelidir.
Geçtiğimiz günlerde Konya’da Meram ilçesi sınırları içinde bulunan bir okulun öğrencileri olduğu belirlenen kimselerden bir gurup Konya Atatürk stadı içinde köşe ve bucaklarda uyuşturucu kullanırken, kurumun güvenlikçileri buna müdahale ediyor ve 15-20 kadar olduğu belirlenen bu kişiler güvenlikçiye saldırıyorlar. Bunlara fırsat verilmemelidir.
Bazı cadde ve sokaklar akşamları karanlığa gömülmektedir. Buda hırsız ve diğer suç işlemeye meyilli insanları cesaretlendirmektedir. Buralar mutlaka yeterli düzeyde ışıklandırılmalıdır. Konya’da hemen her mahallede her gün bir hırsızlık olayının yaşandığı, Emniyetin bu konuda yetersiz kaldığı vatandaşlarca ifade edilmektedir.
Okullarımızın pek çoğunda giriş ve çıkışlar kontrolsüz. Buralara en azından caydırıcı olması için bir güvenlik görevlisi ataması yapılmalıdır. Bunu İl Milli Eğitim Müdürlüğü yapmalıdır. Elbette bunlar için kadro zor ama, en azından çocuklarımızı seviyor, tehlikelerden korumak istiyorsak, aileler okul yönetimine yardımcı olup, buralara insan bulunmalıdır.
Kentimiz çok şükür huzur kentidir. Ancak bu huzur kenti yer yer çeşitli konularda kaynamaktadır. Yılanları büyümeden başını ezmek gerekir. Aksi halde yangın çıkarsa bunun söndürülmesi zor olur.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum