Dursun Seyis

Dursun Seyis

Ölen Kırat Sağ Mı ?

A+A-
Rahmetli annem bitmiş, tükenmiş bir şeyle ilgili olarak umut dolu sözler söyleyenlere ve bundan medet umanlara derdi ki:

“Senin, ölen kırat sağ mı
“ demek derdi.

Türkiye’de yeni bir oluşuma, yeni bir partiye  bugün için ihtiyaç var mı?

Kimilerine göre var, kimilerine göre ise tutmaz…

Benim yaşımda ve  biraz daha aşağıdaki olanlar bilirler. Türkiye’de bir zamanlar sağ cenahta  DYP, ANAP vardı. Tabi ki, bu yelpazede sağda MHP, merhum Erbakan’ın partileri sıralanırdı.

12 Eylül 1980 darbesi bunları yedi bitirdi.

Erbakan’ın partisi bence büyüdü.

DYP’de ise merhum Demirel’den sonra erime başladı . Tansu Çiller biraz götürdü ama, sonu gelmedi. ANAP’ta öyle…

Merhum Özal’dan sonra bu misyonda çöktü. Aslında DYP ve ANAP’ın tabanı aynı, tavanı farklı idi. Bitiş noktasında  DYP+ANAP  birleşti ve  ve 1960’dan önce kurulan  DP adını aldılar ama, bir
türlü tutmadı.

Son günlerde bu iki partinin, yada üç partinin bir kısım insanları bir arayış içine girdiklerini biliyorum. Türkiye’de birkaç yerde bir araya gelip toplantı yaptılar ve arayışlarını sürdürüyorlar. Kısacası 
DP+DYP+ANAP ruhunu canlandırıp, siyasi arenada söz sahibi olmak istiyorlar.

Olur mu?

Bilemem. Ancak buna dense dense, Ölen kırat sağ mı denir.

Ya da küllerinden yeniden doğmak…

Bana kalırsa, Türkiye siyasi arenada derlenip, toparlanmalı ve güçlü iktidar, güçlü muhalefet ile olur. Bu görevi CHP de, MHP ‘de istenilen düzeyde yapamadı, yaptırılmadı.

Seçimlerde Türkiye genelinde yüzde 1’in iyice altına inerek yüzde 0.15’e kadar inen ve neredeyse dip yapan Demokrat Parti’de bir kıpırdanma başladı.

Daha doğrusu;

Genel Başkan sorgulaması başladı.

Bu amaçla da; Aralarında Füsun Erdoğan, Ahmet Yıldırım, Üstün Tunalıgil, Hilmi Sancar, Erhan Keleşoğlu, Ahmet Sevinç, Yusuf Öz, Bekir Öner, Hüsnü Sungur, Hüseyin Yılmaz,
Necmettin Ayyıldız, Hilmi Bulan, Ali Şeker, İsmet Koyuncu ve Erol Uvut gibi isimlerin de bulunduğu 100’ü aşkın eski partili, ilk buluşmalarını yaparak, düğmeye bastılar. Daha
sonra da soluğu Ankara’da alarak DYP’li eski bakanlardan Hamdi Üçpınarlar, Esat Kıratlıoğlu, Nevzat Ercan ve Ahmet Uyanık’la da görüştüler.

Partilerinin;Genel merkezlerine de mesaj gönderen ve kendilerine “demokrasi taban hareketi” ismini veren grup üyeleri, küllerinden doğmak yolunda ilerleyişlerini sürdürüyorlar.

Merkez sağın yeniden toparlanması için hem bir eylem planı belirlenecek, hem de başta eski ANAP ve DYP’nin tabanına ve seçmenine seslenecek şekilde bir bildirge yayınlanacak.
Hareketin üçüncü aşamasını ise Ankara’da yapılacak daha büyük etkinlik oluşturacak
.

100 dolayında eski bakan ve milletvekili ile parti Genel Merkezi’ne gitmeyi ve genişletilmiş bir toplantı ile partiye bir nevi el koymayı planlıyorlar.

DP Genel Başkanı Güntekin Uysal’a “bırak git”
demenin ötesinde, merkez sağ tabanının DP çatısı altında, belki de isim değiştirilerek buluşturulmasını öngörüyor.
Bunun için de;AK Parti, CHP ve MHP arasında sıkışıp kalan seçmene de fayda sağlayacağı mesajı verilecek gibi görünüyor. Bu hareketin önde gelenlerinden olan bir isim“Bizler, kefen giymiş Adnan Menderes’in, barajlar kralı Süleyman Demirel’in, ‘bu terör ya bitecek, ya bitecek’ diyen Tansu Çiller’in evlatlarıyız. Göreceksiniz, küllerimizden doğacağız” demektedir.
Bekleyip görelim.
 
    
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.