Ahmet Balcıoğlu

Ahmet Balcıoğlu

Örnek Almak, Örnek Olmak

A+A-

Örnek almak, insan için önemlidir.
Bir şeyin uygulanışını görmek, ona şahit olmak anlamada ve algılamada önemlidir.
Bir olguyu daha iyi kavratmak için numune olması ve onun nasıl yapıldığının gösterilmesi anlaşılma açısından mühimdir.
İnsanların genelinde somut zeka daha fazla gelişmiştir. Somut zekada da en kalıcı öğrenme görerek öğrenmedir.
Allah, her kavme peygamber gönderdiğini bildirmiştir. İlahi emirleri canlı örnek insanlarla göndermiştir ki anlasınlar kavrasınlar ve uygulasınlar diye.
Hatta her peygamberi kendi kavminden ve kendi dillerinde göndermiştir itiraz edemesinler diye veya daha iyi anlasınlar diye.
Peygamberlerin tamamı insanlardan olmuştur çünkü itiraz edip o bize örnek olamaz demesinler diye. Mesela melek bir peygamber gönderilmemiştir. Onların formatıyla bizim formatımız ve sorumluluklarımız farklı.
Batılı bir yazarın güzel bir sözü var: "İnsanlığın tek okulu örnektir. Başka türlü öğrenemezler." Edmund BURKE
Bilgiye ulaşma bu kadar kolaylaşmasına rağmen devletler eğitime büyük kaynaklar ayırmaya devam etmekteler.
Önemine binaen öğrenciyle öğretmeni buluşturmaya devam ediyorlar çünkü öğretilen bilginin yanında öğretmenlerin rol model olmaları ve bazı hakikatleri bu yolla öğrencilere aktarmaları söz konusudur.
Burada Kur'an'ın neden üçte ikisinin kıssalardan oluşmasının hikmeti biraz daha anlaşılıyor. Peygamber kıssalarında onların hayat hikayeleri, doğum ve ölüm tarihleri yer almaz. Onların hayatlarından ve mücadelelerinden bize lazım olanlar lazım olduğu kadarıyla anlatılıyor.
Mesela peygamberlerden hiçbirinin doğum ve ölüm tarihini Kur'an vermez. Kronolojik olarak hayatını baştan sona anlatmaz.
Peygamberimizin hayatı bize üsve-i hasene (en güzel örnek) olarak Kur'an'da sunuluyor. Yine İbrahim (as) ve onunla beraber olanlarda bizim için örneklikler olduğunu Mümtehine süresi 6. ayette bizlere haber veriliyor.
Anlaşılıyor ki rehberlik önemli, rol modellik önemli, örneklik önemli.
Allah kitap gönderdiği toplumlara bile o vahyi açıklayacak ve onlara örnek olacak öğretmenler görevlendirmiştir.
Sevgili Peygamberimiz de örneklik boyutunu belirtmek üzere "Ben nasıl namaz kılıyorsam siz de öyle kılınız." buyurmuştur. Yine hacla ilgili "Haccın kurallarını benden öğreniniz." buyurarak rol model olduğunu belirtmiştir.
Al-i imran süresi 31. ayet Peygamberimizin örnek alınmasını çok net ifade eder. "De ki: "Eğer siz Allah'ı seviyorsanız beni izleyin ki Allah sizi sevsin; ve günahlarınızı bağışlasın! Zira Allah çok bağışlayandır, eşsiz merhamet kaynağıdır."
"Çocuklar anne-babalarının ayak izlerini takip ederler." ifadesi çocuk eğitiminde sözün değil de davranışların çok daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Çocuklarımıza doğru davranışları kazandırmak için çok konuşmaya gerek yok. O davranışı güzel bir şekilde uygulamamız yeterli olacaktır. Beraber yaşadığımız için onlarca kez şahit olacağı bir örnekliği kendisi de modelleyecektir.
Davranışın sözden etkili olduğuyla ilgili ataların şu sözü de manidardır: "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz."
O zaman hayatımızda bu kadar önemli olan bu konuda gerekli çabayı gösteriyor muyuz?
Toplumu oluşturan aileler bu konunun ne kadar bilincindeler?
Sadece sizin bu hususun farkında olmanız sizi ve çocuklarınızı korumaya yeter mi? Elbette yetmez.
"Kişi arkadaşının dini üzeredir." buyurarak Peygamberimiz arkadaş davranışlarının kişi üzerindeki etkisini harika bir şekilde ortaya koymuştur. Ataların "Kişi akranından azar." sözü de bu hadis-i şerifin açıklaması gibidir.
Çocuklarımızı iyi yetiştirmek istiyorsak komşunun çocuğunu yetiştirmek gibi bir sorumluluğumuzun olduğunu unutmayacağız. Onu ihmal edersek çocuğumuzu da yeteri kadar yetiştiremeyeceğimizi bileceğiz.
Davranışları örnek alınacak insanlar bulmalıyız ki güzel davranışları öğrenip uygulayabilelim.
Örnek olmalıyız ki birileri bizi model alsın ve güzel davranışlar toplumda kök salıp yerleşsin. Yoksa ataların "Kendisi yardıma muhtaç bir dede, nerde gayrıya himmet ede." sözündeki duruma düşeriz.
Nasıl ki çırak olmadan kalfa, kalfa olmadan usta olunmazsa güzel davranışlar da örnek kişiler tarafından uygulanıp görülmedikçe toplumda yayılmaz ve yerleşmezler. Bunu gerçekleştirmek için yapacağımız örnek alınacak insanları yetiştirmek ve kendimizin de güzel bir örnek olmamızdır.
Peygamberler ve Peygamberimizdeki güzel davranışları örnek alarak onların örnek davranışlarını 2016 Konya'sına taşımak ve onları çağdaşımız kılmak gibi bir görevimiz var.
Çağımıza taşıdığımız o örnek davranışlarla yeni yetişen nesillere örnek olacağız inşaallah.
İnsanlığın tek okulu örnektir. Başka türlü öğrenemezler."
Muhabbetlerimle

21 ŞUBAT 1965'TE ŞEHİD EDİLEN MALCOLM X'TEN GÜZEL SÖZLER
- Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır. - Beyaz adam savaştı, biz öldük. - - - Eğer, dikkatli olmazsanız, gazeteler, mazlumlardan nefret etmenizi, zalimleri ise çok sevmenizi sağlar. - İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı. Kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.
- İnsanlar bir adamın bütün hayatının bir tek kitapla değişebileceğinin farkında değiller.
- Kimse sana özgürlüğünü vermez. Kimse sana eşitliği, adaleti ve başka hiçbir şeyi vermez. Eğer gerçekten adamsan, bunları kendin alırsın!
- Barışçıl olun, kibar olun, kurallara itaat edin, herkese saygılı olun; fakat biri size dokunacak olursa onu mezara gönderin.
- Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter.
- Eğitimli değilim, herhangi bir alanda da uzmanlığım yok... Ama samimiyim ve benim samimiyetim benim kimliğimdir. - Özgürlüğü elde etmenin tek yolu dünyadaki diğer tüm ezilmiş halkları tanımaktan geçer: Brezilya, Venezuella, Haiti, Küba ve evet Küba halkının kan kardeşleriyiz bizler.
- İyi siyah veya iyi beyaz olmak gibi bir durum yoktur. İyi veya kötü insanlar vardır.
- Gerçekle yüzyüze gelemeyecek kadar vatanseverlikle kör olmamalısınız. Yanlış yanlıştır, kimin söylediği önemli değil.
- Zaman şehitlik zamanıdır, ve ben bir şehit olacaksam, bu kardeşlik uğruna olacaktır. Bu ülkeyi kurtaracak tek şey budur.
19. Demokrasi ikiyüzlülüktür;
Eğer demokrasi özgürlükse neden bizim insanlarımız özgür değil.
Eğer demokrasi adaletse neden biz adalete sahip değiliz.
Eğer demokrasi eşitlikse neden biz eşitliğe sahip değiliz.
20. Eğer sen, sana ait bir şeyi elde etmek için onun peşinden koşuyorsan, seni engelleyen herkes, kim olursa olsun suçludur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.