Pazartesi günü Antalya'da hayat nasıl değişecek? Karaloğlu madde madde sıraladı

Pazartesi günü Antalya'da hayat nasıl değişecek? Karaloğlu madde madde sıraladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla Antalya'da sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılmıştı. Haftasonunda Antalyalı sokağa çıkacak. Ancak gelen yeni kurallarla beraber Pazartesi günü Antalya'da hayat değişiyor.

A+A-

Koronavirüsün Türkiye'de görülmesinin ardından alınan kararlar kısmen esnetildi. Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla illerinde normalleşme sürecine tam anlamıyla girilmese de kısıtlamalar kaldırıldı.

Haftasonunda uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasında Antalya'da eski kurallar geçerli olmayacak. Antalyalı sokağa çıkabilecek. Tabi ki yine belirli kurallar çerçevesinde. Bu bir anlamda Antalya'nın pilot şehir olma özelliğini de ortaya çıkarmış olacak.

İçişleri Bakanlığı, 11 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak kurallara ilişkin 81 il valiliğine genelge gönderdi.  Antalya Valisi Münir Karaloğlu da bununla ilgili her zaman olduğu gibi alınan Hıfzısıhha kararlarını yayınladı. Karaloğlu'nun Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak kararları yayınladığı paylaşımında detaylar en sade şekliyle verildi.

Vali Karaloğlu, Türkiye'de sosyal medyayı en aktif kullanan kullanıcılar arasında yer alıyor. Vali Karaloğlu, kendine ait sosyal medya sayfasında yayınladığı kararlarla Antalya’da yanlış anlaşılmaların da önüne geçmeyi hedefliyor.

11 Mayıs Pazartesi gününden itibaren Antalya'da hayat eskisine nazaran değişim gösterecek. Antalya'da berberler, pazar yerleri, oto pazarları, kahvehane, kafe, kafeterya, iddaa bayileri, lokanta, restoranlarda ne gibi kurallar uygulanacak?

BUNA GÖRE ANTALYA'DA PAZARTESİ GÜNÜ ŞU KURALLAR GEÇERLİ OLACAK:

Karaloğlu, “Salgınla mücadelemizin sekteye uğramaması için ilgili esnaf ve çalışanlarımızın, kurallara uyma noktasında duyarlı ve dikkatli olmalarını önemle rica ediyorum” diyerek sosyal medya hesabından şu maddeleri sıraladı.

1- ÖNEMLİ

11.05.2020 tarihi itibarıyla; berber, güzellik salonu, kuaför vb. işyerleri, 09.00-21.00 saatleri arasında randevu sistemiyle, Hijyen, Maske ve Sosyal Mesafe kurallarına uyarak hizmet verebilecek.

2- LOKANTA VE RESTORANLAR

Lokanta ve restoranlar, ruhsatlarında yazılı veya ilgili meslek odalarınca belirlenmiş çalışma saatlerine uymak şartıyla, AL- GÖTÜR VE PAKET SİSTEMİYLE hizmet vermeye devam edecek.

3- SEMT PAZARLARI

Hafta içi günlere çekilen semt pazarları yine asıl günlerinde 1 hafta tezgâh/belge numarası tek diğer hafta çift rakamla biten esnafların tezgah açması ve tezgâhlar arası mesafe, maske kullanımı, vb, düzenlemelere uyulması kaydıyla açılabilecek.

Daha önce mahalle/semt pazar yerlerinde giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen kısıtlama kaldırıldı.

Bu malzemeler, 11 Mayıs 2020 Pazartesi saat 09.00 itibariyle, Sosyal Mesafe kurallarına uymak şartıyla satılabilecek.

4- OTO PAZARLARI, KAFE VE KAFETERYA

Oto pazarları, pazar alanlarına giriş çıkışın kontrollü yapılması ve maske ve sosyal mesafe kurallarına uymak koşuluyla açılabilecek.

Kahvehane, kafe, kafeterya, ganyan, iddaa bayi vb. işyerleri ise bir süre daha kapalı kalacak.

ÖNLEMLER BAŞARIYI GETİRDİ

Özellikle Antalya'da koronavirüs tedbirleri oldukça sıkı uygulanmıştı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun koordinasyonunda gerçekleştirilen tedbirlerin en başında şehre giriş çıkışlar oldukça sıkı denetlendi.

Antalya'nın kuzey, doğu ve batı girişleri sıkı denetim altına alındı, denizden gelen yolcular ve personel sıkı denetimlerden geçirildi. Havadan ve karadan yapılan denetlemeler sonucu şehre yeni vakaların girişine engel olundu.

Sürecin en başında yine Antalya Valisi Karaloğlu, "Antalya'ya gelmeyin" çağrısı yapmıştı. Bunun yanı sıra yapılan denetimlerde İstanbul'dan Antalya'ya mantar toplamaya gelen vatandaşların olduğu görülmüştü.

Kolluk kuvvetlerinin sıkı çalışmaları sonucu yalnızca giriş ve çıkışlar denetim altına alındığında bile iyi sonuç alınabileceği de görülmüş oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum