1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Polis Teşkilatımız !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Polis Teşkilatımız !..

A+A-

Bin insan için hayata tutunmak, yaşama için iki önemli, ana unsur vardır. Birincisi yaşamak için gıda alması, ikincisi de güvenlik…
Ama hangisi önce gelir derseniz, bence önce güvenlik, can güvenliği gelir. Can güvenliğiniz, canınızı, malınızı korumakta zaafınız, korkunuz varsa, yaşamak için diğer unsurların pek öneminin olmadığını düşünmekteyim.
Belki insanoğlu yaşaması için çok önemli olan yeterli gıdaları bulamasa da, karnını doyuracak bir şeyler ilkel biçimde de olsa, yetersiz de olsa temin edebilir ama, can güvenli için tedbir almakta yetersiz kalabilir.
İşte bu noktada devreye güvenlik güçleri girer.
Bugün Türk Polis teşkilatının 169. Yıldönümünü kutluyoruz. Türkiye’de en etkin biçimde kutlanması gereken etkinliklerden birisi bu etkinlik olmalıdır. Çünkü can ve mal güvenliğimizin sağlanması güvenlik güçlerinin diri, canlı ve uyanık olmasına ve görevini layık şekilde yapmasına bağlıdır.
Türk Polis teşkilatı Osmanlı döneminde kurulmuş muhteşem, mübarek bir yerdir. Cumhuriyetimizin kuruluşundan nerede ise yüz yıldan fazla olmuş, ulu bir çınar, sığınacak bir mekandır.
Ne zaman canımız ve malımız tehlikede olur, bir tehlike içinde kendimizi hissedersek ilk başvuracağımız yer güvenlik, polis teşkilatıdır. Günün her saatinde görev başında bulunan bu teşkilatın kıymetini bilmeliyiz. Polis ve güvenlik teşkilatına yardımcı olmalıyız.
Çünkü adeletin ilk basamağı polis karakollarıdır.
Gerçi zaman zaman teşkilata sızan, polislikten çok ideolojik ya da siyasi amaçlı kişiler bu teşkilatı zaman zaman yıpratmış ve güven bunalımı yaratmış ise de köklü, mukaddes teşkilat bunları bulduğu yerde izole etmekte, çürük elmalar temizlenmektedir. Şükürler olsun ki, Konya’da bu anlamda ciddi bir sıkıntının olmadığını, teşkilatın tepesindeki kişilerin buna müsaade etmediklerini çok yakinen bilenlerdenim. Konya polisi, Türk halkının, Konya halkının, adaletin tecellisi ve insanların mal ve can güvenliğini korumak adına Türk devletinin simgesi gibidir.
Konya Polisi üstün hizmet ve sorumluluk anlayışıyla görevlerini ifa ederek gerek teknik, gerekse taktik yapılanmasıyla bugün geldiği nokta her türlü takdirin üzerinde olduğunu düşünmekteyim ve faili meçhul olaylar ve benzeri konularda son derece başarılıdır. Ancak zaman zaman hırsızlık olaylarındaki sıkıntılar görülmesine rağmen, burada görevin sadece poliste değil, vatandaşlarında polise yardımcı olmasını ve tedbir alması gerektiğini düşünmekteyim.
İnsanlık için vaz geçilmez bir kurum olan güvenlik ve Polis teşkilatı "Huzurlu ve güvenli bir yaşam için Türk Milletinin vazgeçilmez hedef kabul ederek üstün hizmet ve sorumluluk anlayışı içerisinde görevlerini ifa eden müdüründen amirine, Komiserinden memuruna görevli tüm polis teşkilatının kuruluşunun 169. Yılında kutluyorum.
Türk halkının polisten beklentisi ise, daha güler yüzlü, daha anlayışlı olmasıdır. Polis teşkilatının beklentisi ise vatandaşların polise yardımcı olması, kanunlar karşısında saygılı olması ve kendilerine saygı duyulmasıdır.
Kuruluş gününden itibaren görevi başında şehit olan polislerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz. Teknolojik gelişmeler yaşamı kolaylaştırdığı gibi, maalesef pek çok olumsuzlukları da beraberinde getirmiş, yeni suç türleri ortaya çıkmıştır. Silah yerine artık klavye kullanılabilmekte, bilgisayar başında tuşlarla da banka soygunu yapılabilmektedir. Aile ve ahlak kavramlarımız ise zelzeleye maruz kalmakta ve tehdit altındadır. Bunun için polisin işi hayli de zorlaşmıştır.
Güvenlik güçleri devletin en önemli görevinin toplumun güvenliğini sağlamak ve adaleti tesis etmek olduğunu unutmamak gerekir.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.