1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. REHBER BİLGİLERİ
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

REHBER BİLGİLERİ

A+A-

HAYATIMI BEŞ ESAS ÜZERİNE KURDUM
Büyük bir arife sordular: 
Neden bu kadar sakinsiniz?
Buyurdu ki; 
Uzun zaman okumam ve tecrübelerimin neticesinde hayatımı beş esas üzerine kurdum:
- Benim rızkımı kimsenin yiyemeyeceğini anladım ve sakinleştim!
- Allâh'ın beni daima gördüğünü anladım ve hâya ettim!
- Benim işimi kimsenin yapamayacağını anladım ve çalışmaya koyuldum!
- Anladım ki işimin sonu ölümdür ve ona hazırlandım!
- Anladım ki iyilik ve kötülük her ikiside kalıcıdır, dolayısıyla iyiliklerimi çoğalttım ve kötülüklerimi azalttım!
YAŞANTIMIZ YAPTIĞIMIZ İŞE YANSIR
Bir gün Hızır (AS), Abdülhâlık Gucdüvânî Hazretleri’nin yanına gelir. Hâce Hazretleri, evinden iki arpa ekmeği getirir. Hızır -aleyhisselâm- ondan yemez. 
Gucdüvânî -rahmetullâhi aleyh-: “Yiyiniz; helâl lokmadır!” der. Hızır -aleyhisselâm-: “Gerçekten helâldir, ama hamurunu yoğuran, abdestsiz yoğurmuştur. Bunu yemek bize reva değildir!” buyurur. 
Zamanımızda yapılan bazı ilmî araştırmalar, manevi hâllerin madde üzerinde büyük bir tesir icra ettiğini ispat etmiştir! Bu cümleden olmak üzere meselâ, suya güzel sözler söylenince su zerrelerinde güzel kristallerin oluştuğu, kötü ve çirkin sözler söylenildiğinde ise kristallerin bozulup çirkin bir hâl aldığı, 
yapılan deneyler esnasında görülmüştür!
O hâlde bir gıdanın hazırlanması ve tüketilmesi esnasındaki hâlet-i rûhiyenin ona yansıyacağı, ondan gelecek enerjinin de insanın manevi keyfiyeti üzerinde müspet veya menfi bir tesir icra edeceği muhakkaktır. 
Hâl böyleyken, bir de haram ve şüpheli gıdaların vücutta nasıl bir manevi hantallık ve gaflet meydana getireceğini, ciddiyetle düşünmek icap eder!.
ÖRNEK BABA! 
Hz. Ali ( r.a. ) yaralı olarak geçirdiği günlerde oğulları
Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve 
Muhammed İbnü'l-Hanefiyye'yi çağırarak
bir takım tavsiyelerde bulunmuştur. Şöyle buyurmuştur:
" size Allah’tan korkmanızı ve dünya hayatında size karşı ihanet edilse bile sizin böyle davranmamanızı tavsiye ederim. sakın kaybettiğiniz kimse için ağlamayın ve haktan başka bir şey söylemeyin. yetime merhamet edin, zayıfa yardımcı olun. Ahiretiniz için amelde bulunun. Zalime düşman olun, mazluma yardım edin. Allah’ın kitabı ile amel edin ve Allah’ın hükümlerini tatbik etme hususunda hiçbir kimsenin kınamasından çekinmeyin! "
sonra oğlu Muhammed ibnü'l-hanefiyye'ye dönüp şöyle demiştir : " kardeşlerine neyi öğüt verdiğimi dinledin. Onların emirlerine tâbi ol ve onlara danışmadan hiçbir şeye tevessül etme! " sonra da Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin’e dönüp: "şu kardeşinizi size bırakıyorum. 
Babanızın onu ne kadar sevdiğini biliyorsunuz. "

Önceki ve Sonraki Yazılar