Dursun Seyis

Dursun Seyis

REKTÖR ŞAHİN VE ÜNİVERSİTE

A+A-

Önceki gün  Selçuk Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in düzenlediği geniş katılımlı bir toplantıya katıldım.
Selçuk Üniversitesi kampusunu şöyle bir gezdiğimizde  1975 yılında birkaç fakülte ve yüksek okul ile birkaç yerde bölük- pörçük ve hatta baraka üniversite ile adlandırılıyordu.
O günden bu güne gelinen nokta ise bir Konyalı olarak benim göksümü kabartmaktadır. Üniversitemizin kurulmasından bu güne kadar çok değerli rektörler görev yaptı. Bunların içinde unutamadıklarım ise merhum prof. Dr. Erol Güngör’ü, Prof. Dr. Halil Cin, Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu, Prof. Dr. Süleyman Okudan’ı çok yakından tanıdım. İyi ilişkilerimiz oldu.
Elbette 1975 yılından bu güne kadar gelip geçen rektörlerin bu ülkeye ve üniversiteye kendince katkıları olmuş ve üniversitenin büyümesine, eğitim ve öğretim yapmasına çalışanlara müteşekkiriz.
Üniversitemizin bu günlere gelmesine, gelişmesine rektörlere destek veren hayır sever Konyalılara ve  Konyalı siyasilere de teşekkür etmek gerekir.
Bizde bir söz vardır :
“Büyük dağın dumanı eksik olmaz”
Selçuk Üniversitesi kurulduğundan bu yana gelişen, büyüyen ve  Türkiye’de üniversiteler arasında tercih edilen üniversiteler arasına girerken, huzurlu bir eğitimin de adresi oldu.
Görevde iki yılını dolduran rektör döneminde gerçekleşen icraatları anlattı. Söylentilere cevap verdi. Kimsenin kafasında soru işareti kalmayacak şekilde izahatta bulundu.
Üniversite aynı zamanda doğurgan bir üniversite oldu. Selçuk Üniversitesi bünyesinden  8 üniversite doğdu. Meslek yüksek okulları ile de yine Türkiye’nin nitelik ve nicelik açısından önde gelen üniversiteleri arasında kendisine yer buldu.
Rektör Şahin: "Selçuk Üniversitesi Türkiye'nin 2023 vizyonuyla örtüştüren bir kalite politikasına sahiptir"  derken bir taraftan hizmet ettiklerini, bir taraftan da hainlerle mücadele ettiklerini ve FETO’cuları temizlediklerinin altını çizdi.
 Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuk Üniversitesinin, yükseköğretim ile ilgili evrensel değerleri içselleştiren, akademik özerkliğe, iç ve dış paydaş odaklılığa inanan ve bilimsel birikimini ve enerjisini Türkiye'nin 2023 vizyonuyla örtüştüren bir kalite politikasına sahip olduğunu söyledi. 
Rektör Şahin, göreve geldikleri günden bu yana gerek fiziki alt yapı gerekse eğitim-öğretim faaliyetleri anlamında pek çok projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti. Rektör Şahin, “Fiziki altyapı olarak kampus rektörlük binasının tamamlanması ve rektörlüğün kampusa taşınması projesi bizim dönemimize nasip oldu. Öğrencilerimizin ve akademik ile idari personelimizin faydalanacağı Keykubat Köşkü tamamlanarak hizmete açtık ve onlara yeni sosyal alanlar oluşturduk. Yine tıp fakültesi hastanemiz bünyesinde yoğun bakıma ihtiyaç olduğunda hastalar başka hastanelere sevk edilmekteydi. Sağlık Bakanlığı standartlarında 3. basamak yoğun bakım tadilatını tamamladık. Burası 48 yatak kapasitesine sahip olup içerisinde 8 adet temas izolasyon odası, 4 adet ilaç hazırlık odası, hasta görüşme ve bilgilendirme alanları, personel ve doktor odaları, kirli ve temiz depolar olmak üzere her türlü donanıma sahiptir. Bunların yanı sıra 7 yataklı Genel Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinin yapımı ile 18 Yataklı Palyatif Bakım Merkezini hastalarımızın hizmetine açtık” diye konuştu. 
Yeni kurulan fakülteler ve okullar hakkında da bilgi veren Rektör Şahin, “İslami İlimler Fakültesi, bilim odaklı, sosyal ve dini alanlarda, felsefe alanlarda bilgi üretmek, düşünceler geliştirmek ve var olan inanç ve düşünce sorunlarına karşı çözüm bulmak amacıyla 2017-2018 öğretim hayatına başlamıştır. 2017-2018 öğrenim yılında ilk öğrencilerini alan Eczacılık Fakültesi, şu an itibariyle 3 bölüm, 12 akademik personel ve 62 öğrenci ile öğrenim gerçekleştirmektedir.Sivil Havacılık Yüksekokuluyla ise 21’inci yüzyılın en hızlı gelişin sektörleri arasında yer alan havacılık sektörüne nitelikli eleman kazandırmayı amaçlamaktayız. Eğitim Fakültemizde de lisansüstü eğitim öncelikli olarak verilecek olup, ülkemiz öğretmenlerinin daha donanımlı hale gelmeleri için gerekli çalışmalar yapmayı hedeflemekteyiz. Bunlara ek olarak Hemşirelik Fakültesi, Akşehir Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi ve Türkiye de ilk olan Tasarım Meslek Yüksekokulunu üniversitemiz bünyesine kazandırdık” dedi. "Yerle ve milli üretime önem ve öncelik verdik" Eğitim öğretim faaliyetleri anlamında da üniversiteyi bir üst çıtaya yükseltecek çalışmaları hayata geçirdiklerini söyleyen Rektör Şahin, “Tüm Meslek Yüksekokullarımız Türk Standartları Enstitüsü tarafından akredite edilerek TSE belgesi almıştır dedi.
Selçuk Üniversitesi, yükseköğretim ile ilgili evrensel değerleri içselleştiren, akademik özerkliğe, iç ve dış paydaş odaklılığa inanan ve bilimsel birikimini ve enerjisini Türkiye'nin 2023 vizyonuyla örtüştüren bir kalite politikasına sahiptir. Bu kapsamda da kurumsal dış değerlendirme toplantısıyla tüm birimler, etkin, verimli, rekabetçi, üstün performansa odaklanmış, uluslararası tanınırlığı ve saygınlığı olan girişimci bir dünya üniversitesi olmak amacına ulaşmak için pek çok çalışma yürütmektedir. Yine Üniversite-Sektör işbirliği çalışmaları kapsamında 'Sektörel Hizmetler Bilgi Sistemi' çalışmalarını tamamlanarak 9 farklı sektörel alana yönelik sunmuş olduğumuz test, analiz, araştırma, projelendirme, tasarım, danışmanlık, eğitim gibi hizmetlerin listesi ve detayları elektronik ortamda sektörlerin erişimine açtık. Sistemde bugün itibariyle bine yakın farklı hizmet kalemi tanımlanmıştır” diye konuştu. Yerli ve milli üretime önem ve öncelik verdiklerini ifade eden Rektör Şahin, bu kapsamda yeni araştırma ve uygulama merkezlerini hayata geçirerek aktif olarak çalışmalara başladıklarını ifade etti.  Görevi döneminde Selçuk Üniversitesinde yapılan altyapı ve diğer faaliyetlere ilişkin bilgiler veren Rektör Şahin, son olarak basının sorularını cevapladı. Programa, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Prof. Dr. Hüseyin Kara, Prof. Dr. Mehmet Okka, Prof. Dr. Özdemir Koçak, Genel Sekreter İbrahim Halıcı katıldı.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.