Salgın döneminden Normalleşme Süreci’ne giren Antalya tam tersini yaptı Bali’den daha başarılı oldu! Peki Bali’de neler oldu?

Salgın döneminden Normalleşme Süreci’ne giren Antalya tam tersini yaptı Bali’den daha başarılı oldu! Peki Bali’de neler oldu?

Küresel salgın nedeniyle Türkiye’de turizmde ilk günlerde karamsarlık yaşandı. Normalleşme Süreci’yle birlikte ilk olarak yerli turistleri ağırlayan Antalya başta olmak üzere tüm tatil beldeleri işletmelerindeki tedbirleriyle vaka artışına izin vermiyor.

A+A-

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de görülen koronavirüs salgını nedeniyle ülkelerde büyük problemler ortaya çıktı. Ülkelerin döviz girdisini artıran turizm sektöründe bacasız fabrikalar bu yıl istenen seviyede çalışmadı. Geç başlayan sezona ise Antalya, tedbirleriyle nam yaptı. Turistler güvenerek şehri ziyaret ediyor.

Koronavirüs salgınında 5 ayı geride bırakan Türkiye’de bacasız fabrika turizm sektörünün durumu Avrupa Birliği ülkeleri tarafından tam olarak onaylanmasa da şehirdeki vaka artışları ve onun öncesinde yaşanan dönem, alınan tedbirler Antalya’yı dünyadaki örnekleriyle karşılaştırıldığında bir adım öne taşıdı.

Türkiye’de başlayan Normalleşme Süreci’yle birlikte ve bu sürecin öncesinde alınan tedbirlerin ödülünü toplamaya başlayan Antalya’da tedbirler yine üst seviyede. Bazı vatandaşların ve turistlerin önem vermediği tedbirsizlik görüntüleri ortaya çıksa da şehirde teyakkuz ve tedbirli hareketler güvenin artmasının da yolunu açıyor.

Yerli turist akınını Kurban Bayramı’nda yaşayan Antalya, ardından yabancı turistlere ev sahipliği yapmaya başladı. Tam disiplin söylemleriyle yoluna devam eden şehirde gelen turistler yüzleri güldürüyor.

Antalya’nın alternatifi olmasa da Türk vatandaşlarının sıkça tercihleri arasında yer alan Bali adasında ise işler iyi gitmedi.

Endonezya'nın turistik adası Bali, yeni tipkoronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle yıl sonuna kadar yabancı turist kabul etmeyecek.

Edinilen bilgilere göre Bali Valisi Wayan Koster, 11 Eylül’de adanın yabancı turist girişlerine izin verilmesi planının merkezi hükümet ile alınan ortak karar doğrultusunda 2021’e kadar ertelendiğini belirtti.

Yabancı turistlerin, devam eden vaka artışı nedeniyle Endonezya’yı ziyaret etmesinin henüz elverişli olmadığı bilgisini paylaşan Koster, salgınla mücadele ve halk sağlığı güvenliğinin öncelikleri olduğunu vurguladı.

Koster, şu aşamada kapılarını açmalarının, hükümetin vatandaşlara uyguladığı yurt dışı seyahat yasağı politikasıyla da uyumlu olmayacağını ifade etti.

Normalleşme kapsamında 31 Temmuz’da yerli turiste kapılarını açan Bali idaresi, turizmi canlandırma ve ekonomik iyileştirme için yerli turisti bölgeye çekmeye çalışıyor.

Ekonomisinin yüzde 80’ini turizme dayalı olan Bali’de, şu ana kadar 2 bin 667 kişi işini kaybederken, 73 bin 631 kişi ücretsiz izne zorlandı.

Ülkede, bugüne kadar 153 bin 535 kişi Kovid-19'a yakalanırken, ölenlerin sayısı 6 bin 680’e yükseldi, 107 bin 500 kişi iyileşti.

Mart ayından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, ülkeleri etkilemeye devam ediyor.

Bazı ülkeler, turizmi canlandırmak adına farklı kampanyalar da gerçekleştirdiler.

Bali, Türklerin de balayı için sıklıkla tercih ettiği yerler arasında yer alıyordu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.