Saliha Değirmenci Yavaş ‘Tahir ile Zühre Konya Varyantı’ kitabını çıkardı

Saliha Değirmenci Yavaş ‘Tahir ile Zühre Konya Varyantı’ kitabını çıkardı

Ozan Zühre'm mahlasıyla tanıdığımız Saliha Değirmenci Yavaş, kültürel değerimiz olan Tahir ile Zühre Konya Varyantı isimli kitabını edebiyata kazandırdı.

A+A-

Âşıklarla, şairlerle yaptığı atışmalar, katıldığı birçok antolojiler, Kırık Dallar Çiçekte romanı, Zühre'm Savrulan Gazel ve Kervankıran isimli şiir kitaplarıyla tanıdığımız yazarımız Tahir ile Zühre Konya Varyantı kitabını da çıkararak, Tahir ile Zühre'nin Türbesinin Konya'da olduğuna dikkat çekti. 

Yazar Saliha Değirmenci Yavaş, kitap içeriği hakkında şu bilgilere yer verdi;

Zühre'nin babası Kahraman Bey çerilerine emir vererek Tahir'i bir sandığa koyup Beyşehir Gölü’ne attırmıştır. İçinde Tahir olan sandık Beyşehir Gölü’nde yüze yüze Kızıl Ada'ya gelmiştir. Kızıl Ada'da sebze yetiştiren Kurucuovalılar sandığı bulup Tahir'i kurtarmışlar ve Tahir altı sene Kurucuova'da yaşamıştır. Tahir'in Beyşehir Gölüne atıldığını duyan Zühre hastalanıp yataklara düşünce Tahir'den umudu kesilsin diye Zühre'yi Beyşehir Gölü’ne getirmişlerdir. Zühre'nin Beyşehir gölüne bakıp söylediği türküleri vardır. Tahir'in “Neden eller geldi Zühre'm gelmedi” isimli eserin iki dörtlüğü çok ünlü sanatçılarımız tarafından yıllardır okunuyor. Eserin tamamını derleyip bu kitabıma aldım. Tahir'in Beyşehir'de söylediği türküleri ve Konya'da bulunan Takkeli Dağ’a karşı söylediği türküleri hâlâ âşıklarımız tarafından okunmaktadır. Onun için Tahir ile Zühre bizim folklorümüz. 

Senede bir kere Tahir ile Zühre anma programı yaparsak ve Türbenin karşısında bulunan Gedavet Parkı’nın adını da Tahir ile Zühre Parkı olarak adlandırırsak Konya'nın kültürüne katkımız olur. Bir de Gedavet Parkı’nın uygun bir yerine Tahir ile Zühre'nin temsili resimlerini alabilirsek ne kadar anlamlı olur.”

HATİCE KARAKUŞ

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.