1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SALYANGOZ SATMAK
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SALYANGOZ SATMAK

A+A-

Bilmem nasıl başlasam.

Kimseyi şu  mübarek günlerde suçlamak istemiyorum ama, gerçeklerden de kaçılmaz ki…

1923 yılından 1946 yılına  kadar ülke tek parti yönetimiyle idare edildi.Yani yaklaşık 23 yıl Türkiye’yi CHP yönetti.

Bu ülke,bu halk çok sıkıntılı günler geçirdi. 1950’den itibaren halk “Yeter söz milletindir” deyip, Demokrat Parti ile Türkiye çok partili döneme geçti. DP 1960 yılına kadar ülkeyi yönetti ve 1960 ihtimali ile demokrasi askıya alındı. Her dönemin kendine has iyi yönleri de, kötü yönleri de vardır. Mesela DP zamanında insanlar çok ayrıştı. Kahveler bile ayrıldı. Bucak – Ocak yönetimleri oluşturuldu.

Neyse o dönemleri iyisiyle, kötüsüyle geride bıraktık. Bunları ve bu dönemi tarih yargılamaktadır. Arı kovanına çomak sokmanın bir anlamı yoktur. Bilelim yeter.

Daha sonra  iktidara Adalet Partisi geçti. Merhum Süleyman Demirel  sevseniz de ,sevmeseniz de yaklaşık 30 yıl bu ülkenin yönetimine damga vurdu. Çok şeylerin yapıldığı,fabrikalar,barajlar yapıldığı bir gerçektir.Kalkınma hızı yükseldi. Merhum Demirel’in  benim unutmadığım sözleri vardır:

“Şehirde ne varsa, köyde de o olacaktır.

“Bu ülkede herkes elhamdülillah Müslüman’ım diyebilecektir”

“ Susan değil,konuşan Türkiye olacaktır.”

En önemlisi de :

“Bizim dönemimizde camiye, kışlaya,okula siyaset sokulmayacaktır”

Bu sözü tartışılabilir.

Ondan sonra ise merhum Turgut Özel dönemini gördük.Özal bu ülkede çok şey yaptı.En önemlisi ise ülkenin önünü,ufkunu açtı.

Gelelim bu güne;

Yaklaşık18 yıldır bu ülkede AK Parti iktidardadır. Belli konularda ve özelliklede ilk dönemde yaptığı şeyleri inkar edemeyiz.Ancak daha sonra bu yönetimin kabul etmezseniz de  gördük.Hatta öyle ki, çok önemli partinin önde gelen insanları  “Bu partiyi eski rayına oturtacağız” dedi ama,bundan başarılı olduklarını söylemek zordur.

Son dönemde bu partiye MHP’de katıldı. Hatta görünürde küçük parti olmasına karşın, iktidarda  çok etkili olduğunu bazı insanlar iyi bilmektedir.

Son dönemlerde ülkede siyasetin bulaşmadığı kurum ve kuruluş kalmadı. Bunu dinden tutun, spora kadar sayabiliriz.

Belediyecilik ise zaten başlı başına bir siyaset yatağı halindedir.

Geçtiğimiz günlerde bir hutbede Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş “ Eşcinsellik, nikahsız yaşamak bizim dinimizin yasak ettiği ve  büyük günah” olduğu şeklinde açıklaması büyük ses getirdi.

Diyanet işlerinin bir çok beyanatını bende benimsemiyorum. Ancak dinin gereği olan şeyleri doğru tebliğ ediyorlarsa ve bizde Müslüman ise buna kim ne diyebilir.

Buna bazı barolar tepki gösterirken,CHP yöneticileri de aynı durumdaydı.Ben bunları çok garipsedim. Dinimizi kim eleştirebilir ki… Dinin emri de böyledir.Bu yaşam tarzı kişisel bir tercih ve makul olamaz. Kaldı ki, Sokaktaki CHP’lisi de vatandaşında böyle düşündüğünü ben düşünüyorum.

Birde şu bizim maske meselesini bir türlü çözemedik. Avrupa’ya,ABD’ye gönderiyoruz ama, Türkiye’de halen problem.

İlk önce  PTT,kargo dağıtacak dendi.Sonra maske satışı yasaklandı.Polis,zabıta dağıtacak dendi. Sonra Eczanelere verildi.Ancak Sağlık bakanlığından  vatandaşa kod gelecek,öylece eczaneden gidip alacak dendi.

Son açıklama ise daha garip.

Maske  65 yaşüstüne verilmeyecek.

20 yaşından küçüklere verilmeyecek.

SGK’lı çalışana verilmeyecek.

Çalışan personele işveren verecek.Ancak  Maske parasız satılacak dendi. Kim nereden alacakta çalışanına dağıtacak;muamma,

Peki kime verilecek, kim nasıl alacak ?

Vatandaşa, kolonya,maske  dağıtılacaktı. Evlerine teslim edilecekti.40 gün oldu acaba Konya’da kaç kişi aldı bilemiyorum.

Bu lanet hastalıktan en kısa zamanda kurtulmak için,sen-ben demeden,iktidar,muhalefet ayrımı yapmadan kim zerre kadar katkı yapıyorsa onları alkışlamak,teşekkür etmek lazım.

İşte gerçekler bu.

Kimisi verdiği sözüne olduğuna bakmıyor,

Kimisi de Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya yelteniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.