Dursun Seyis

Dursun Seyis

Seçim Sonrası Hesaplaşmaları

A+A-

Daha önceki yazılarımda da yazdım. 2014 yerel seçim sonuçları her bakış açısına göre değişik yorumları getiriyor. Bu seçimlerle daha çok şey konuşulacağa benziyor.
Önce AK partiden başlayalım.
AK parti bu seçimlerin açık ara galibi oldu. Ancak yine de itidalli ve Başbakan ve kurmayları” neden kazanılmayan yerlerde de kazanamadık? a cevap arıyor. İşte AK parti bundan dolayı 2002’den bu yana girdiği seçimlerden hep galip gelmiştir. Seçim sarhoşluğuna, zafer serkeşliğine kapılmamışlardır.
Ana muhalefet partisi bildiğimiz gibi.
Bizim sosyal demokratlar yine rahatsız, yine bir birlerinin hatasını aramakla meşgul.
CHP'de şimdi de Deniz Baykal çatlağı…
Paralel yapıyla ittifakı hüsranla sonuçlanan CHP'de farklı hesaplar yapılmaya başlandı. Sarıgül liderliğe, Baykal ve grubu genel başkanlık olmazsa Köşk'e oynayacak gibi görünüyor.
Her seçim sonrasında parti içi hizipleşme, kavgalar ve sancılar…
Herkes suçlu arıyor. Ancak o suçlu arayan kimselerin kendilerinin suçlu olduğunu kabul etmiyorlar. Bugün CHP önce şunu sorgulamalıdır.
“Neden bu kadar olumsuz ortama rağmen, neden karalama, paralel yapının desteğine rağmen yüzde 30 bandı aşılamadı ?”
Ancak görüyorum ki, CHP genel merkezi bu alınan sonucu eskiye oranlayarak sanki başarı olarak göstermeye çalışmaktadır. Bu parti oylarını 2009 seçimlerine göre yüzde 5, 2011 seçimlerine göre ise yüzde 3 artışmış görünüyor. Bence en büyük yanılgı burada yatıyor. CHP bence yukarıda da belirttiğim gibi seçim ortamını iyi değerlendiremedi.
CHP açısından en büyük sorun bir iktidar değişikliğinde CHP’nin halkın ekonomideki değişikliklerle kaybedecek kaygılarına kesin ve inandırıcı çözüm üretmelidir. CHP hizmet aşkını ateşlemelidir. Bu tablo ile CHP ne yaparsa yapsın inandırıcı olamamaktadır.
Ya MHP’ye ne demeli?
Bu partinin de CHP’den yorum açısından çok farkı yok. Hala eskiye takılıp kalınmıştır. Belki yerel seçimlerde bir-iki puan oy artışı vardır ama, Konya’mızda ve Türkiye’de çok yerleri kaybetmiştir. Konya’da seçime girmeden önce Ereğli, Seydişehir gibi anakent ilçeleri elinde tutan bu parti, bunun yanı sıra yine Kadınhanı, Bozkır gibi ilçeleri de kaybetmiştir. Her seçime aynı mantık ve düşünce ile giden, yeni proje ve yeni politikalar üretemeyen bu parti de bence bir adım öne çıkamamıştır. Geçtiğimiz günlerde dinlediğimiz parti yöneticileri ve büyükşehir Belediye Başkan aday’ının sözleri de beni çok tatmin etmedi.
Şimdi seçimler sonrasında meclis yeniden açıldı.
Artı k liderler eski üslup ve kavgacı beyanatlarından vaz geçip, projeler üretmeli ve halkı seçimler öncesindeki yüksek tansiyona götürmemelidirler. Yoksa seçim öncesindeki kavgalar, kötü üslup ve sözler Cumhurbaşkanlığı seçimine doğru, aynı şeyleri sanırım halk istememektedir.
Demokrasinin asıl amacı nedir?
İnsanların bir birlerine tahammül etme, insanları idare etme yönetimidir. Bakıyoruz hala itirazlar var. Hala sandıklar yeniden açılıyor, oylar sayılıyor. Belki insan olmaktan kaynaklanan hatalar olabilir. Ancak bakarmısınız medyadan takip ettiğime göre Ağrı’da 13-14 defa sayılmıştır. Değişen bir şey yok. Ankara- İstanbul seçimleri de öyle. Bu tamamen tahammülsüzlüktür. Bildiğim kadarıyla Doğanhisan’da seçimi MHP kazandı. Tekrar itiraz ve sayım sonrasında MHP eskiye göre oylarını artışmış olarak belirlendi. Beyşehir’de seçimlere itiraz. Ereğli öyle. Sayımlar ve yine AK parti…
Yakında yukarıda da belirttiğim gibi, Cumhurbaşkanımızı seçmek için sandığa gideceğiz. Burada tek zarf olacak. Biz çok zarflı seçimleri beceremiyoruz. Baksanıza binlerce oy iptal edilmiştir.
Yazımı Şems-i Tebrizi'den nasihatler ile bitirmek istiyorum.
"Eğer hâlâ kızıyorsan, kendin ile olan kavgan bitmemiş demektir.
Eğer hâlâ kırılıyorsan, gönül evinin tuğlaları pekişmemiş demektir.
Eğer hâlâ kınıyorsan, af makamına ulaşmamışsın demektir.
Eğer hâlâ koşulsuzca sevmiyor ve sevginde ayırım yapıyorsan hâlâ ve sveseye uyuyor, içindeki sevginin yoğunlaşmasına engel oluyorsun demektir...
Eğer hâlâ "Ben" demekten vazgeçmiyorsan, dizginlerin hâlâ nefsinin elinde ve sen bu esarete boyun eğiyorsun demektir.
Eğer hâlâ musibetlere yana yana üzülüyorsan, gerçeği bilmiyorsun demektir.
Eğer hâlâ şikâyet ediyorsan, hakikati göremiyorsun demektir."
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.