1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Seçim Ve Beklentiler
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Seçim Ve Beklentiler

A+A-
7 Haziran seçimleri sonrasında Türkiye kısa süren çalkantılı, sıkıntılı bir döneme girmiş, kimse ne yapacağını bilmiyordu. Birçok insanda karamsarlık görülmekteydi. Döviz, iç ve dış piyasalar rahat değil. Güvenlikte büyük sıkıntılar yaşanıyordu.
Hükümet birçok konuda tedbir alıyor, terör ile en etkin biçimde mücadele vardı. Bu atmosferde 1 Kasım seçimlerine gidildi ve ve sonuçlar hemen herkesin tahminlerini alt üst ederek AK parti yeniden iktidar olurken, seçimlerden önceki tutumları, yaklaşımları ve ortaya koyduğu politikalarla MHP hezimete uğrarken, HDP’ye de seçmen bir anlamda ders verdi ve bir anlamda hem MHP, hem  HDP’ye “aklınızı başınıza alınız” mesajı verirken, CHP ise çok minik bir büyümeyi uyumu  sayesinde yakaladı ama, seçim hükümetine  katılmamakla da istediğini yakalayamadı.
AK Parti şu anda görünürde rahat. Tabi ki belki kendi içlerinde bazı küçük hesaplaşmalar olabilir. Ancak görünen odur ki, MHP ve CHP ve HDP bir süre çalkantı içinde olacak. Hesaplar, hesaplamalar yaşanacak. Bence yıllarca “Milliyetçi”lik yaklaşımı ile ülkede politika yapan MHP’nin 1 Kasım seçimlerinde HDP’nin bile altında kalması  bence bu parti yöneticileri için bir zull sayılmalıdır ve hemen köklü bir revizyona giderek yeni söylemler, yeni politikalar, bundan sonraki yerel ve genel seçimlere yeni bir heyecan, yeni projeler, yeni söylemlerle gitmelidir.
AK parti’ye 7 Haziran seçimlerinde halkımız futbol deyimi ile “sarı kart “ göstermişti. Bu tablo ile AK parti kadroları bu uyarıyı dikkate alarak halka verdiği mesajlarla yeniden ilk çıkış noktasına döndü görülüyor. Terörün üstüne etkin ve kararlılık içinde gidilmesi, çözüm sürecinin ortadan kaldırılması Özellikle Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun uyumlu, mütevazi ve herkesi kucaklayan, samimi davranış gösteren tavrı millette olumlu yansımayı getirdi.
Şimdi AK parti yeni bir hükümet kuracak. Bu hükümetin uyumlu, akıllı ve doğru kararlar alması gerekir. Toplumun her kesimini kucaklamaları gerekir. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun deyimi ile “ 78 Milyon “ kucaklanmalıdır. Parti içi hizipçilere fırsat verilmemelidir.
Hükümetin en önde gelen görevlerinin başında ise AK parti’nin seçim beyannamesinde ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun taahhütleri sırasıyla hayata geçirilmeli, ekonomideki  “bıçak sırtı” konumu giderilmeli, toplum 1 Kasım seçimlerinde kendini verdiği oylarla rahatlatırken, hükümet alacağı kararla bunları perçinlemelidir.
Önümüzde kos koca bir kış var. Elbette her yılbaşında alışa geldiğimiz gibi bazı mal ve hizmetlere zam gelecektir. Ancak vatandaşın geliri de artırılmalı, asgari ücret başta olmak üzere, çalışanlara ve emeklileri rahatlatacak adımlar atılmalıdır. Enflasyon artış gösteriyor. Bunun yanı sıra işsizlikte de yukarı doğru bir tırmanış var. Bunların önüne geçilmelidir.
En önemlisi de seçimlerden önce etkili biçimde yapılan terör olayları üzerine, şu, bu demeden, kim terör yapıyorsa, kim terör yapma hazırlığı içinde ise gidilmeli ve bunlar halka en açık şekilde anlatılmalıdır.
Açılım, çözüm süreci gibi sözde buzdolabına konulan bu proje yeniden hayata geçirilerek PKK ve benzeri terör örgütlerine prim verilmemelidir. İŞID ve diğer terör örgütleriyle mücadele fasılasız sürdürülmelidir.
PKK ve benzeri örgütlerin istekleri ve şartlarına kulak asılmamalı, PKK’nın silah bırakacağına kimse kanmamalıdır. Geçtiğimiz günlerde bir TV’de bu terör örgütünün önde gelen isimlerinden Cemil Bayık bunu açık şekilde deklare ediyordu.
Bunun yanı sıra HDP’yi de yasal çerçeve ve hukuk normlarında hizaya getirmek lazım. PKK ile iplerini kopartmasını sağlamak gerekir.
Dış politikada tıkanan ve yapılan hatalar varsa bunların giderilmesi ve kendi içimize dönmeli, Ülkeyi daha da rahatlatmalıyız. 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.