Dursun Seyis

Dursun Seyis

Şehrin Sorunları Ve Belediyeler

A+A-

Çağı hızlı yaşıyoruz.
Zaman hızlı akıp gidiyor.
Ekonominin kuralı :
“İhtiyaçlar sınırsız, kaynaklar sınırlı”
İnsan ihtiyacı çeşitli.
Ekonomik ihtiyaçlar,
Sosyal ihtiyaçlar,
Ve diğerleri…
Bu ihtiyaçları belediyeler, merkezi hükümetler ve toplum kendi arasında karşılamalıdır.
Şehirler büyüdükçe belediye hizmetleri de artıyor ve yerine getirmekte zorlaşıyor.
Ulaşım başlı başına bir ihtiyaç.
Şunu belirteyim ki, Konya’da sanırım bazı kararlar masa başında alınıyor. İnsanların fikirleri alınmadan, insanların içine girilmeden, yerinde tespit yapılmadan alınan kararlar yine insanlara offf çektiriyor.
Mesela şu bizim Tramvay hattı bir türlü bitirilemedi. Şükür ki, okulların kapanmasıyla azda olsa bir rahatlama var ama, yinede sıkıntı büyük. Hatırladığım kadarıyla Alâeddin çevresi süresi içinde bitirilmedi ve trafiğe açılamadı. Bu yetmiyormuş gibi yine Alâeddin – Kampus hattında bakım- onarım iyileştirme çalışmaları nedeniyle bu hatta kısmı bir ulaşımla yol kapatıldı ve otobüslerle aktarmalı ulaşım sağlanıyor.
Bu uygulama dün başladı.
Bu kararı alan yetkilileri hat üzerinde izlemeye davet ediyorum. Tramvay ile Kampustan Teknik liseye kadar taşıma yapılıyor. Burada inen insanlar otobüslerle alınıyor. Bu alınma tam bir curcuna, itiş- kakış. Çocuklu bayanlar, elinde çocuk arabası bulunan bayanlar, ihtiyarlar…
İnip- binmek bu insanlar için öyle kolay olmuyor. Aynı durum şehirden- Kampus yönüne giden insanlar içinde geçerli. Bu karar alınırken iyice düşünülmemiş galiba. Ben buradan öneriyorum. Tramvaylar nasılsa çift yönlü hareket etme kabiliyeti ve idaresi var. Alaeddin – Kampus arasında çift yönlü tramvay hattı var. Bu hatlardan birisini bakım ve onarıma alarak, diğeriyle iki yönlü seferler yapılamaz mı?
Otobüslerden- tramvaya, tramvaylardan- otobüse itiş- kakış, belki kazaların önüne geçilebileceği gibi, zaman kaybı da önlenir. Şehir içinde aktarma da neyin nesi?
Diğer taraftan yine otobüs seferleri aynı hat üzerinde yapılsın. İsteyen tek hat üzerinde seferler yapan tramvaya binsin, isteyenler ise otobüslerle yolculuk yapsın. Zaman ise çok önemli. Zamanı çok iyi kullanarak ve geceli- gündüzlü çalışma ile bu bakım- onarım işleri tamamlanmalıdır.
Belediyelerin asli görevi elbette, yol- köprü, kanalisazyon, kaldırım yapmaktır. Şu her yıl yapıp- bozma işine de son verilmelidir. Yaz aylarında insanlar birçok yerde kapı- pencere açamıyor. Yine belediyelerden isteğimiz ana arterler üzerindeki temizlik için gösterilen ihtimam, ara sokaklarda yapılmalıdır.
Bir sözümde gençlere…
Gerek tramvaylarda, gerekse otobüslerde yaşlılara, çocuklu bayanlara, hamile bayanlara yer veriniz. Bizim törelerimiz bunu gerektirir. Yarınlarda sizde ihtiyar olacaksınız ve bunu bekleyeceksiniz. Gerçi azda olsa bazı gençler bu saygıyı ve duyarlılığı gösteriyor ama, çoğunlukta ise ilgisiz kalan gençler var. Bunlarında aynı duyarlılığı göstermesi gerekir. Bizlere çocukluğumuzda “ Büyüklere saygı- küçüklere sevi” öğretirlerdi. Bu iş aileden başlar, okulda devam ederdi.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum