Selçuk Üniversitesi’nden dünya çapında başarılı akademisyen

Selçuk Üniversitesi’nden dünya çapında başarılı akademisyen

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan dünya çapında başarı elde etti.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan bilim insanlarının yer aldığı bir ekip tarafından hazırlanan bilim insanları sıralamasında 196 Türk yer alıyor.

Selçuk Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan dünya sıralamasında 100 000 bilim insanı arasında 27 bininci, Türkiye sıralamasında ilk 100 bine giren 196 Türk bilim insanı arasında ise 33. sırada bulunarak listede yer alıyor. 

Dünyanın en etkili 100 bin bilim insanının 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında listelendiği çalışma Stanford Üniversitesi’nin koordinasyonunda yürütüldü ve PlosBiology isimli bilimsel dergide yayımlandı. Bilimsel makalelerin sayısı, atıf sayısı, yazar sırası, yazar sayısı, kendine atıf oranı gibi değişkenlerden oluşan ve kompozitindikator bilimsel etki endeksi kullanılarak, dünyanın en etkili bilim insanları belirlendi. Çalışma, 1996-2017 yılları arasında en az 5 makale yayınlamış olan yaklaşık 7 milyon araştırıcı üzerinde yürütüldü ve 100 bin bilim adamı listelendi. 

Türkiye’den 196 bilim insanının yer aldığı dünyanın en etkili bilim insanları listesinde, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Çakmak Türkiye’den birinci, alanında ise dünyada altıncı sırada yer aldı.

AHMET ÖZER

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum