1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. SİLLE VE SELÇUKLU
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

SİLLE VE SELÇUKLU

A+A-

Konya’mızın tarihi  çok geçmişlere dayanır. Gerek misyonu, gerek konumu ve gerekse kültür ve tarihi ile Konya’nın her köşesi ayrı bir güzellikte, ayrı bir tarih kokan dokuya sahiptir.

Eskilerin bir sözü vardı.

Konya su ile batacak diye.

Tabi ki, Allah bilir ama, biraz akla mantığa yakın görünüyor. Çünkü çağlar gerisindeki kaynaklara ve rivayetlere bakaranız Konya’nın bir iç deniz  ve  etrafının da dağlarla çevrili olduğu görünür. Konya’nın geçmişte iç deniz olduğu tezini kuvvetlendiren verilere de bugün de  ulaşmak mümkündür.

Mesela Ankara yolu üzerinde bulunan Kayacık ve yakınlarında kum ocakları ve bu kum ocaklarından çıkan deniz ürünleri kabuğuna rastlamak mümkündür. Aynı şekilde yine bu hat üzerinde Yazıbelen Köyü çivarındaki küçük dağlarda benim çocukluğumda babam gösterirdi  Gemilerin, kayıkların bağlandığı demir kazıklar vardı. Şimdilerde kaldı mı, bilmiyorum.

Konya’nın tarihi, kültürün ve coğrafi konumunun yanında mistik bir de havası vardır. Bütün dinlerin kesiştiği bir merkezdir.

Konya’nın geçmişte kasabası, bugünlerde ise  Selçuklu ilçesi içinde bir mahallesi olan Sille’de tarih dokusu , dini dokular halen mevcuttur. Yine Kilistra öyle.

Sille’de bazı rivayetlere göre Hz. Meryem’in yaşadığı  anlatılırken, yine Hz. İsa’nın havarilerinden bazılarının da burada meftun olduğu söylenir.

Yine Sille’de  geçmişte Rumların çoğunlukla yaşadığı bir yer olarak bilinir.  Sille ile ilgili  unutulmayan sözler, türküler vardır. Sille bağları ve buranın üzümü de unutulmayan değerlerdendir.

Bütün bu değerlerine rağmen Sille zamanla unutuldu. Bağlar kurudu. Eski adı ve sanı pek kalmadı. Ancak son dönemde yine eski canlılığını, ihtişamına kavuşturulmaya çalışılmaktadır. Burada Sille’nin yeniden canlandırılmasından önce  Selçuklu Belediye eski Başkanı Adem Esen, daha sonra da  özellikle son dönemde  İbrahim Uğur Altay ve ekibinin katkıları inkar edilemez bir gerçektir.

Sille’nin makus tarihinin yeniden canlanmasında ise yıllar öncesinde  Konya’nın su ihtiyacının  bir kısmının kazanılmasında etkili olabilecek  Baraj yapımı var. Bu barajın yapılmasında emeği geçen, öncülük eden merhum Himmet Ölçmen’i rahmetle anıyorum.

İşte bu baraj etrafında Konya’nın tatil ve mesire yeri olmasında son dev adımları ise  Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yaptı. Önce Sille içindeki cadde ve sokaklar tarihi doku bozulmadan restore edildi. Kilise ve tarihi hamam ziyarete açıldı.

Geçtiğimiz ilkbaharda ise  tarihi Sille’ye yeni bir katkı olarak ve Konya’nın ihtiyacı olan bir mesire yeri olarak Baraj ve çevresi görülmeye değer şekilde çevre düzenlemesi ile Konya’ya kazandırıldı. Halen burada baraj çevresinde çalışmalar devam ediyor.

Bazı meslekler var.

Her şeyi başkalarına sunarlar ama, kendileri yeterince faydalanamazlar. Bunlardan birisi de bizim meslek. Mesaisi yok. Kendisine ve ailense fazla zaman ayıramaz. Hele benim gibi birde iş kolik olursa zaman ayırma daha da zorlaşır.

Geçtiğimiz hafta sonunda eşime ve kızım Zeynep’e haydi size bir sürpriz yapayım dedim ve  canlarımı yanıma alarak Sille’ye götürdüm. Baraj’a gittik. Görevliler bizi çok nazik şekilde kapıda karşıladılar.  Selçuklu Belediye Başkanı  Uğur İbrahim Altay bazı çalışmaları  bize anlatmak için buraya davet etmişti ama, zamanımız olmadığı için arkadaşlarım gitmişti. Çalışmaları fiziki değil ama,  yazı ile görmüştüm.

İnanın Sille Barajı ve çevresi  yapılan çalışmalarla Konya’ya  Selçuklu’ya ve Sille’ye ayrı bir değer katmış. Yürüyüş kulvarları, irili ufaklı baraj kenarında oturma alanları ve yine birkaç küçümsenmeyecek kadar yeterli  cafeler, lokantalar var. Bunlardan birinde eşim ve kızım ile birlikte muhteşem bir kahvaltı yaptık. Buranın ismini reklam olmaması için yazmıyorum. Ama gerek verilen hizmet gerekse verilen ürünler cana değerdi.

Daha sonra  yürüyüş kulvarında şöylece  izin verilen yerleri gezdik ve  buranın çok güzel olduğunu gördük. Belki gelecekte buraların daha güzel ve görülmeye değer olacağını düşünüyorum.

Konya’da deniz yok. Ancak Sille Barajı’na yapılan düzenlemelerle küçük deniz oluşturulmuş. Kızım Zeynep’in isteği üzerine burada bir deniz motoruna bitip baraj içinde birde tur attık. Görevliler dikkatli ve hepimize can yeleği giydirdiler.

Kısacası belirtmek gerekirse Selçuklu Belediye Başkanı’na Konya’ya kazandırdığı bu yer için teşekkür etmemek mümkün değildir. Kim olursa olsun, hangi siyasi veya başka misyondan olursa olsun, Konya için, ülke içi hayırlı işler yapanlar önünde sevgi ve saygı ile eğiliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.