Ahmet Turan

Ahmet Turan

Su Yönetimi

A+A-

Devlet Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü’nde çok önemli bir toplantıya katıldık.

Toplantı, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, DSİ 4. Bölge Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü’nün hazırladığı bilgilerle Konya da su sorunu ve kuraklık tehlikesine karşı neler yapılabilir konusunu içeriyordu.

Ak Parti Konya Milletvekilleri Halil Etyemez ile Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta’nın da katıldığı toplantıyı Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Lokman Koyuncuoğlu ile birlikte izledik.

Bugün sizlere toplantıdaki izlenimimi paylaşacam. Pazartesi günkü köşemizde de DSİ ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve proje aşamasında olan yatırımların teknik bilgilerini aktaracam.

Toplantıyı Leyla Şahin Usta yönetti.

Usta toplantıda, Konya da yapılan tarımsal projelerle ilgili bilgilendirme yapan DSİ 4. Bölge Müdürü Mehmet Ekinciye, İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin’e, Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen’e soruları ile sahada olduklarını hissettirirken, Milletvekili Etyemez de verdiği detay bilgilerle projelerin yakın takipçisi olduklarını gösterdiler.

Cemiyet Başkan Vekili Koyuncuoğlu kuraklık tehlikesine karşı ovaya dış havzadan su getirilmesi çalışmalarını, bendeniz de iklim değişikliğinin İç Anadolu Bölgesi’nde ürün çeşitliliği üzerindeki etkisini sorduk.

Konya ya Kızılırmak dahil dış havzadan su getirilmesi çalışması başlatılmış. Önce projeler hazırlanacak.

Konuşmacılar; nüfusun artış göstermesine karşın önümüzdeki yıllarda yağışların önemli oranda azalacağının tahmin edildiğine dikkat çekerek bitki deseninin mutlaka değişeceğini, ürüne göre değil suya göre tarım yapılacağını ifade ettiler.

Yerel yönetimler dahil herkes suda önemli oranda tasarruf yapacak. Yüksek konfordan vazgeçilip, az su ve az enerji tüketen bir hayat sürülecek.

Tarımsal destekler boruya giren suyla yapılan sulamalara verilecek.

İklim değişikliğinin getirdiği sonuçlarla ilgili tarımda toprağın yapısı ve suyun korunması öncelikli hedef olarak belirlenmiş.

Yetiştirilen yemlik bitkiler dahil su tüketimi de dikkate alınarak küçükbaş hayvan yetiştiriciliği teşvik edilecek. Bunun için mera ıslah projeleri üzerinde başlatılan çalışmalar son aşamaya gelmiş.

Toplantıda Konya’nın Türkiye’nin tahıl ambarı olduğu sık sık vurgulandı.

Hububat üretiminin değişen dünya şartlarına göre stratejik hale geldiğine dikkat çekilirken, sulanabilir arazilerde tarım yapanların, kıraç arazilerde tarım yapanları da dikkate almasını gerektirecek projeler hazırlanacağı belirtildi.

Yer altı sularının çekilmesi ile oluşan obrukların deprem riski oluşturup oluşturmadığı konusunda da önemli bir bilgi paylaşıldı. Depremin yerin en az 5 bin metre derinliklerinde olması yüzünden en fazla 20 metrede oluşan obrukların böyle bir risk taşımadığı ifade edildi.

Konya da iklim değişikliğinin tarımsal üretime etkileri ve su yönetimi konusu üzerinde yapılan çalışmalar çok güzel.

Çok da detaylı.

Ama bunların kamuoyu ile paylaşılması maalesef yeterli değil.

Orta dereceli okullar ve Üniversiteler ile Ziraat Odaları dahil tüm tarımsal kuruluşlar ve STK’lara bu konuda yoğun bir şekilde bilgilendirme çalışması yapılması gerekiyor.

Toplum su tasarrufu konusunda çok duyarlı hale getirilmeli. Artık suya erişim o kadar kolay ve ucuz olmamalı.

Görünen köy kılavuz istemez derler ya; gelecek nesillerimize kuruyan topraklar bırakmak istemiyorsak çözüme şimdiden ortak olmalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar