1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. TARTIŞMA VE TV PROGRAMLARI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

TARTIŞMA VE TV PROGRAMLARI

A+A-

Türkiye’de tek kanallı TV yayınlarını bilenler bilir.

Bende bu dönemi çok iyi bilen ve yaşayanlardanım. Tartışma ve açık oturum programları bugünde en çok beğendiğim TV programlarındandır.

Öğrencilik yıllarımda liseler arası münazara yarışmalarını hiç kaçırmaz ve  okuduğum  İmam Hatip Okulu’nun diğer liselerle  şimdiki tiyatro salonundaki münazaralarına bayılırdım.

Yine TV’lerde özellikle 1970-80 ve daha sonraki yıllarda siyasilerin açık oturumlarını  mutlaka izlerdim. Bugünde benzer programları izlerim ve geçmişte görev yaptığım SUN TV’de de benzer programların moderatörlüğünü yaptığımı birçok kimse bilir.

Yukarıda belirttiğim gibi tartışma programlarına -bazen sinir olsam da-  izlenmeye değer bulurum.. Önemli laflara tanık olmam, bilgilerime yeni bilgiler eklemem ve kendimi yenilemek,insanları tanımam bunun ana nedeni.

 "Avrupa'dan vaz geçemeyiz. Ancak bu coğrafyanın iki dünya savaşı çıkardığını unutmayalım". Haydi bu sözleri birlikte tartışalım. Geçtiğimiz günlerde ANAR Araştırma Şirketi'nin Genel Müdürü bence üç bilinmeyenli denklem sundu. Avrupa'nın çıkardığı ilk savaşta biz de vardık. Sonunda parça parça olduk. Cihan İmparatorluğundan geriye bugünkü mütevazı topraklarımız kaldı. Bunu da parçalamak isteyen içte ve dışta hainler var. Dünya Savaşının ikincisine girmedik, Atatürk’ün girişimi ile Fransızlardan Hatay'ı kurtardık.  Üçüncü Dünya Savaşı kapıda mı dersiniz? İsterseniz bunu siyasiler tartışıp bulsun ama, halkın gözü önünde olmasını isterim.

Çözemediğim AB'de kalıp kalmayacağımız. Buna da kararı sanırım referandum sonrasında tek söz sahibi olan Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan verecek. Korkudan kimsenin sesi çıkmıyor. Hatta fikirleri bile yok. Tek adam yönetimine çoktan geçtiğimiz belli. 2019'u beklemeye gerek var mı?

Referandum sonrasında CNNTURK'te ise 16 Nisan'da "Kim başarılı kim başarısız oldu" tartışıldı. Doç. Dr. Yunus Emre'nin kanunların geçersiz saydığı zarf ve pusulaları kabul eden YSK'yı başarılı(!) gösteren sözlerine bayıldım. Tam kara mizah örneğiydi. Hukukçu Derya Yanık'ın bu yasasızlığı savunmasına ise şaşırdım. Demek ki bunlar da zamana göre dönüş yapıyorlar.

Bir de Faruk Acar gibi araştırmacılar var. Ak Parti'deki değişikliğin yukarıdan aşağıya doğru olacağına işaret etti. " Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, partinin başına geçince yeniden dinamizm gelecek" dedi. Bunun öngörü mü yoksa temenni mi olduğuna siz karar verin.

Bu ülkede değişmeyen kural "Yağcılar'da inecek var" diyenlerin daima kazanması. İşte bu noktada Prof. Dr. Emre Bağce'nin sözlerini hatırladım:

"Kimileri Devleti, kendilerince şekillendirici sistem olarak görüyorlar".

Show TV işin kolayını buldu. Ellerinden gelse, her gece Güldür Güldür Show yayınlayacaklar. Nasılsa tekrarlarına para ödenmiyor. İzlenme payı da fena değil. Galiba haklılar. İşte bu yüzden kaçıncı baskı olmasının önemi yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.