1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Terör Nasıl Bitecek ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Terör Nasıl Bitecek ?

A+A-
Türkiye terör belasından yaklaşık yarım asırdır çekiyor.
Uçup giden canlar, heba olan maddi varlık.
Polis, asker, öğretmenlerimizi terör belasına kurban verdik.
Buna mukabil sade vatandaşlarımızda zaman zaman terör kurbanı oldular.
Türkiye yaklaşık 35 yıldır bu belanın kıskacında.
1980 öncesini hatırlayanlar bilir.
O zaman Türkiye’de sağ- sol çatışması vardı.
Kardeş kardeşe düşman edilmişti.

12 Eylül’ün birçok yanlışı var. Bunu kabul ediyorum. Kimse demokrasinin, özgürlüklerin önüne set koymamalıdır. Ancak 12 Eylül’de yapılan ihtilal ile 13 Eylülde bu çatışmalar bıçak gibi kesildi. Türkiye 12 Eylül ihtilalı ile çok şey kaybetti. Masum insanlar sıkıntı çekti. Hepsi doğru ama, gider ve geliri iyi hesaplamak gerekir.

Şimdi yeni Anayasa istiyoruz. Bende istiyorum. Türk Milletinin ruhuna, yapısına ve özgürlüğüne yakışan bir sivil anayasa.

Yalnız belleklerinizi yoklayın 1982 Anayasası halk oylamasına sunulduğunda yapılan oylamada hatırladığım kadarıyla yüzde 9 2” evet” aldı.  O günden bu güne köprünün altından çok sular geçti. 1982 Anayasası o günden bugüne kadar birçok maddesi revizyona uğradı. Belki hala sıkıntılı maddeler var. Ancak Türklerin vaz geçemeyeceği maddelerde bulunuyor.Yapılacak ana yasada terör suçları açık biçimde belirtilmeli ve  cezası çok ağırlaştıralı. Güvenlik güçlerine yeterli destek verilmelidir.
İktidar ve siyasi partiler bu konuya bir çözüm getirmeli ve yeni anayasayı yeniden yapmalıdır. Ancak tüm siyasi partilerin ve halk katmanlarının onayı alınarak bu yapılmalıdır. Üç gün sonra yeniden anayasa tartışması yaşamamalıyız.

Başkanlık sistemini Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan istemektedir. Başbakan Davutoğlu bile bu noktada acele etmiyor
. Bu başkanlık sisteminin nasıl
olacağı, ne getirip, ne götüreceğini, anayasal kurum ve kuruluşların, meclisin fonksiyon ve görevlerinin ne olacağını  halka anlatmak gerekir. Zaten şu anda Cumhurbaşkanı adı koyulmamış bir Başkanlık yapmaktadır.
Eğer bu başkanlık sistemi ABD gibi olacaksa, inanın benim tespitlerime göre Recep Tayyip Erdoğan şu anda Obama’dan daha yetkilidir. Bakınız Obama ABD ‘de alacağı bir kararı Temsilciler meclisinden geçirtmek zorundadır. Obama kendi başına bir büyük elçi bile ataması yapamaz.
Yine bir örnek vermek gerekirse şu anda halkına inim inim inleten, Suriye’yi iç savaş içinde yöneten Eset’de başkan’dır. Parlamento burada ayda bir, yada iki ayda bir toplanmaktadır. Yani başkanlık  için çerçeve çizilmeli, tartışılmalı. Ancak bu gün bununla vakit geçirmemek gerekir. Ekonomi bıçak sırtında gidiyor. Döviz yükseliyor. İşsizlik rakamları yine çift haleni rakamlarda.
Türkiye’de şehit haberi olmadığı gün yok. Doğu ve Güneydoğu’da PKK ve benzeri terör örgütleri etkin vaziyette. İnsanlar sokağa çıkamıyor. Okullar kapalı, insanlar göç ediyor. Önce bu terör belasını bitirmek zorundayız. Bunun için beyin yormalıyız. Türkiye’nin ilerlemesini istemeyen dış güçler var. İçeride ise hainler. İşte Irak’taki Türk gücüne terör örgütü saldırı yapabiliyor. Bunlar bu işleri kendi başlarına yapmamaktadır. Dışarıdan mutlak destek alıyorlar.
Başbakan Ahmet Davutoğlu  ve hükümet bu konuda kesin kararlı ve terörü böylesi bir etkinlik ve operasyonlarla  bitirecek gibi görünüyor. Yalnız içimizdeki hainlere de bir dur desek. İşte işler o zaman daha kolaylaşacak.
Eğer muhalefette terörün bitirilmesini istiyorsa ki yapılan açıklamalarla  “bitirilsin” demektedirler. Hükümete bu noktada destek olmak zorundadırlar. Bunun başka izahı yok.
Terör ya bitecek, ya bitecek…
    
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.