1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Tıp Fakülteleri…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Tıp Fakülteleri…

A+A-

Konya’mız sağlık sektöründe resmi- özel ve irili ufaklı sağlık kuruluşları ve hastaneleri ile Orta Anadolu’da ciddi bir yer kaplamıştır.
Geçmişte birçok rahatsızlık nedeniyle Konyalı Ankara, İstanbul, imkânları daha iyi olanlar ise yurt dışında derdine çare arar, tedavi için buralara giderdi. Şimdilerde bu durum minimuma inmişti. Gerek resmi hastanelerimizde, gerekse özel hastanelerimizde ve İki Tıp fakültesi ile dertlerine çare arayanların başvurduğu yerler olarak, hem de eğitim ve öğretim, araştırmalarla tıp dünyasına yetişmiş insanlar yetiştirmekte, sektöre olumlu hizmet verilmektedir.
Bugün eski adıyla SSK, yeni adıyla SGK kurumu ve Meram araştırma hastanesindeki hizmetler Türkiye ölçeklerinin çok üstünde halka hizmet veriyor.
Konya'da üniversite açılması konusunun gündeme geldiği tarih 1955 yılıdır. Bu tarihte Konya'da üniversitenin kurulması için TBMM'de bir kanun tasarısı hazırlandı. Tasarı, Milletvekillerinin yarısından fazlası tarafından da imzalandı. Ancak tasarı talihsiz bir şekilde Milli Eğitim Komisyonu'ndan geçemedi.
1955 yılından 7 yıl sonra, 1962'de Konya, M.E.B.'e bağlı olarak açılan Selçuk Eğitim Enstitüsü ve Yüksek İslâm Enstitüsü ile üniversiteye sahip olma yolunda ilk ciddi adımını atmış oldu. Bu ilk adımın güçlendirilerek geliştirilmesi için 1968 yılında Konya'da Üniversite'yi Kurma ve Yaşatma Derneği kuruldu. Nihayet duyulan yakın ilgi, gösterilen üstün gayret ve sarf edilen çabalar boşa gitmedi ve bugünkü Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nin nüvesini teşkil eden Mühendislik-Mimarlık Yüksekokulu kuruldu. Binası, dershanesi, personeli ve bütçesi olmadığı halde Üniversite'yi Kurma ve Yaşatma Derneği'nin gayretleri ile 1970-1971 eğitim-öğretim eğitim başladı. 5 Temmuz 1971 tarih ve 1418 sayılı kanunun 9. maddesine istinaden Konya Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi unvanını aldı.
Selçuk Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Ali Rıza Çetik, daha sonra Prof. Dr. Neşet Çağatay, Prof. Dr. Mümin Köksoy, Prof. Dr. Erol Güngör, Prof. Dr. Süleyman Kadayıfcılar, Prof. Dr. Halil Cin, Prof. Dr.Abdurrahman Kutlu, Prof. Dr. Süleyman Okudan ve son olarak halen görevini yürüten Prof. Dr. Hakkı Gökbel’dir. Üniversitemizin bugünlere ulaşmasında, gelişip büyümesinde ve Dünya üniversiteler sıralamasında üst basamaklarda yer almasına katkı yapanlara teşekkür ediyoruz. Bugün Türkiye’de Selçuk Üniversitesinin hatırı sayılır bir yeri vardır.
Büyüyen, gelişen Selçuk Üniversitesi bünyesinden Necmettin Erbakan üniversitesi doğmuş, bazı fakülteler bu üniversiteye bağlanırken, Konya ve çevre halkının en çok sevindiği ise Konya’da iki tıp fakültesinin olmasıdır.
Selçuk Üniversitesi için atılım yılı 1982 olmuştur. Yine bu üniversitenin büyüyüp gelişmesi için Halil Cin, daha sonra Abdurrahman Kutlu ve Süleyman Okudan’ın çabalarını bizzat bilenlerdenim. Rahmetli Erol Güngör hoca’da başarılı çalışmalar yapmakta iken hakkın rahmetine kavuşmuştu.
Bugün ise Selçuk Üniversitesi 21 Fakülte, 1 Devlet Konservatuarı, 6 Yüksekokul, 22 Meslek Yüksekokulu, 6 Enstitü, 25 Araştırma ve Uygulama Merkezi 85.000'in üzerindeki öğrenci sayısı ve Türkiye'nin en büyük üçüncü kampusuna sahip olması nedeniyle ülke üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Tıp Fakültesi Selçuk Üniversitesi'ne bağlı bir tıp fakültesidir. 2012 yılında Prof. Dr. Oktay Sarı yeni dekan olarak atanmıştır.Gelişmesini, büyümesini ve kalitesini her geçen gün artırmaktadır. Fakülteye başvuran bir çok insan, çıkışta yüzlerinden mutluluk okunması mümkündür.
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi genç bir kadro ile Konya ve çevre illerden gelen hastalarını tıbbın en son teknolojisi ve tedavi yöntemi ile sağlığına kavuşturmaya , şifa dağıtmaya çalışıyor. Tıp Fakültesi gerek çevresi ile, gerek iç mekanları ile pırıl pırıl bir görünüm içinde. Her şey yerli yerinde. Halen fakültede yaklaşık 850 öğrenci eğitim ve öğretim görüyor. İşinin ehli ve genç bir öğretim ve araştırma kadrosu var. Tıp fakültesinde 140 öğretim görevlisi, 220 araştırma görevlisi günün 24 saatinde tıp alemi için bir şey üretmek, şifa dağıtmak üzere çalışmaktadırlar.
Günlük 2500 civarında polikinlik ve servis hizmeti veriliyor. Tüm öğretim görevliler ilgili bölümlerde hastalarıyla birebir ilgileniyor. Kapıdaki güvenlik görevlilerinden, Hastane Müdürü Kudret Sabancı, Başhekim Doc. Dr. Yaşar Şen’den, hemşire hizmetleri Müdürü Semra Yaşar’a gelinceye kadar işleriyle bütünleşmiş, insanlara yardımcı olma yolunda çaba sarf eden birer tıp neferi olarak çalışıyorlar.
Öğretim görevlileri genç beyinler. Öğrenciler mutlu, hastalar şifa bulmak adına umutlu olarak tıp fakültesine koşuyorlar. Konya’da böylesi hizmetin verilmesinde emeği geçenlere bir Konyalı olarak sonsuz teşekkür ediyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.