TÜBİTAK’tan Konya Teknik Üniversitesi’ne Proje Performans Ödülü

TÜBİTAK’tan Konya Teknik Üniversitesi’ne Proje Performans Ödülü

Konya Teknik Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tabakcı’nın projesi TÜBİTAK-1001 programı kapsamında ‘Proje Performans Ödülü’ aldı.

A+A-

Konya Teknik Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa TABAKCI’nın "Biyolojik Öneme Sahip Farklı Yapıdaki Kiral Molekülleri Seçimli Olarak Algılayabilecek KiralKaliksaren Modifiyeli QCM Biyosensörlerinin Hazırlanması” başlıklı projesi, TÜBİTAK-1001 programı kapsamında ‘Proje Performans Ödülü’ aldı.

Proje kapsamında üretilen organik nano-filmler, biyolojik türlerin algılanmasında sensör olarak kullanılmaktadır. Bu açıdan üretilen organik nano-filmlerin üstün sensör özellikleri hem teknolojik hem de sosyo-ekonomik olarak giderek artan biyosensör çalışmalarına önemli bir katkı sağlaması bekleniyor. Ayrıca projeden elde edilen verilerin kimya, biyokimya, mühendislik, biyomühendislik, tıp, eczacılık ve fizik gibi birçok bilim dalı için önemli bir kaynak oluşturması da bekleniyor.

Projenin tamamlanmasıyla bilimsel anlamda sensör çalışmalarına katkıda bulunmayı hedeflediklerini ifade eden Prof. Dr. Mustafa TABAKCI, “Projenin çıktıları olarak SCI ve SCI-Expanded kapsamında ve etki değeri yüksek dergilerde 4 adet makale yayınlanmıştır. Ayrıca proje sürecinde elde edilen çıktılar değerlendirilerek ulusal ve uluslararası konferanslarda 7 adet bildiri sunulmuştur. Diğer taraftan projede bursiyer olarak görev yapan lisansüstü öğrencilerin çalışmalarından 1 adet Doktora Tezi ve 2 adet Yüksek Lisans Tezi tamamlanarak proje genç bilim insanlarının yetişmesine de olanak sağlamıştır” dedi

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.