Türk Eğitim-Sen Konya: Öğretmen yoksullaştı

Türk Eğitim-Sen Konya: Öğretmen yoksullaştı

Türk Eğitim-Sen Konya 2 Nolu Şube Başkanı Veli Doğrul, bazı sınıflarda yüzyüze eğitim ve öğretimin başlamasının ardından gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

A+A-

Eğitim-öğretimin kademeli olarak başlamasıyla tedirginliğin de beraberinde geldiğini dile getiren Doğrul, bu durumun hem sağlıkla ilgili hem de öğretmenlerin maddi haklarıyla ilgili tartışmaları beraberinde getirdiğini söyledi. Konuyla ilgili detayları paylaşan Doğrul, “Filyasyon-karantina” bulaş zincirinde bulunan kişilerin denetiminde görevlendirilen öğretmenlerin durumu da bu tartışmaların önemli bir kısmını teşkil etmektedir. Gerek devlet ve gerekse özel sektörde çalışan kişilere görevleri olmayan bir iş buyurduğunuz zaman kişi doğal olarak bu benim görevim değil diyerek itiraz eder. Böyle işleri yapmak için iki yöntem vardır. Birincisi teşvik edici bir takım cazip şartlar sunmak ikincisi ise gönüllüğü esas almaktır. Bu konuda adım atılması ve baskıcı bir anlayışla kişileri çalıştırma yoluna gidilmemesi beklentimizdir” dedi.

ÖĞRETMENLER ÜCRET ARTIRIMI İSTİYOR

Öğretmenlerin her zaman göreve hazır olduğuna vurgu yapan Doğrul, “Ancak ek ders verilecek mi verilmeyecek mi gibi anlamsız tartışmaları doğru bulmuyoruz. Her şeyden önce öğretmenlerimiz geçim sıkıntısı çekmektedir. Aldığı maaş özellikle büyük Şehirde kirada yaşıyorsa kesinlikle yeterli değildir ve diğer sektörlerle karşılaştırılınca düşük kalmaktadır. Bugün ikisi de dört yıllık lisans mezunu olan, yeni göreve başlayan bir öğretmen 4210 lira maaş alırken yeni göreve başlayan bir polis 5950 lira alıyor. Amacımız polislerimizin aldığı ücreti sorgulamak değildir. Öğretmenin de insanca yaşayacak bir ücret almasını sağlamaktır” diye konuştu. 

ÖĞRETMEN YOKSULLUK SINIRI ALTINDA

Türk-İş’in Mayıs 2020 araştırmasına göre yoksulluk sınırının 7942 lira olarak belirlediğini hatırlatan Doğrul, bir memurun yoksulluk sınırı altında ücret almasının orta direk diye tabir edilen kesimin yok olduğu anlamına geldiğini söyledi.Doğrul  “Kaldı ki kişi başı milli gelirin 9.500-10.000 dolar aralığında olarak dillendirildiği bir ülkede ortalama kişi başı gelirin TL cinsinde 90.000 lira olarak telaffuz edildiği halde öğretmenin bu rakamın neredeyse yarısına tekabül eden bir ücret alması durumu daha açık bir şekilde göstermektedir.”

MUHAMMED EMİN GÜLEÇ

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.