Dursun Seyis

Dursun Seyis

Türkiye Ve Suç İstatistiği

A+A-

Güzel yurdumuz bir cennet köşesidir.

Burayı Atalarımız yaklaşık bin yıl öncesinde Malazgirt Savaşı ile yurt edinmişler. Buraya yapılan saldırıları göğüslerini gererek, kan ve can vererek korumuşlar ve bizlere bırakmışlar.

Ancak bu tabi ki, günümüzde de sürmektedir ve gerek iç, gerek dış düşmanlarımız Cennet vatanımızda bizi köle yapmak, bizi buralardan sürmek için olmadık melanetleri sahnelemektedirler.

Ancak Türkiye bu halde iken, iç ve dış mihrakların etkisiyle insanlarımız, gençliğimiz bozulmuş, yönetenlerin hataları ile Türkiye bir suç cenneti haline de gelmiştir. Bu suçların da nitelikleri farklıdır. Bazı suçlar insanları ya genlerinden gelen, ya da ekonomik tablodan sürüklemektedir.

Geçtiğimiz günlerde bir istatistiği inceledim.Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre yüksekokul ve üniversite mezunlarının cezaevine en çok icra ve iflas suçlarından, ilköğretim mezunlarının ise cinsel suçlardan giriyor.TÜİK, Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi veri tabanından manyetik ortamda derlenen bilgiler sonucu oluşturduğu, ‘Ceza İnfaz Kurumu İstatistikleri, 2015’araştırmasını yayınladı.Veriler, 31 Aralık 2015 tarihine kadar hükümlü olanların niteliklerine ilişkin ayrıntıları öne çıkardı.

ÇOCUKKEN SUÇ İŞLEYENLER 8 BİNİ AŞKIN

* Ceza infaz kurumlarının nüfusunun yüzde 85.4’ü hükümlüler, yüzde 14.6’sı tutuklular.* Cezaevlerindekilerin yüzde 96.3’ü erkek, yüzde 3.7’si ise kadın.* Türkiye’de 100 bin kişi başına düşen ceza infaz kurumundaki kişi sayısı 2011 yılında 172’ydi; bu sayı yıllar itibarıyla sürekli artarak 2015 yılında 225’e ulaştı.* 12 ve daha yukarı yaştaki her 100 bin kişiden 279’u ceza infaz kurumunda.* Hükümlülerin ceza infaz kurumuna girdiği andaki yaşa göre 12- 17 yaş grubunda çocuk olarak değerlendirilenlerin sayısı 869 iken, suç işlediği andaki yaşı çocuk yaşta olanların sayısı 8 bin 993.

İLKÖĞRETİM MEZUNLARINDA CİNSEL SUÇ ORANI YÜKSEK

* Öğrenim durumuna göre cezaevlerinde cinsel suçtan yatanların yüzde 34.3’ü ilköğretim mezunlarından oluşuyor.* Hükümlüler eğitim durumu itibariyle değerlendirildiğinde okur-yazar olup bir okul bitirmeyenlerde yüzde 35.7, okuma- yazma bilmeyenlerde yüzde 29.4, ilköğretim mezunlarında yüzde 23.1, ilkokul mezunlarında yüzde 15.5 ile hırsızlık suçu öne çıktı.* Yaralama suçunda, ortaokul ve dengi meslek okulu mezunu oranı yüzde 16, lise ve dengi meslek okulu mezunu oranı yüzde 13,7 oldu.* Yükseköğretim mezunlarında yüzde 17.4 ile İcra İflas Kanunu’na muhalefet suçu ilk sıralarda yer aldı.Kaynak: TÜİK: İlköğretim mezunlarında cinsel suç oranı yüksek.

Tablo göstermektedir ki,

Türkiye’de giderek suçlarda nitelik ve nicelik biçimde artmakta, insanlar rahatsız olmaktadır. Bunların önüne geçilmesi için önce eğitim, sonra eğitim verilmiş insanlara iş imkanı sağlanmalıdır. Bu tablo tabi ki, 2015 yılı ve öncesini yansıtmaktadır. Aradan geçen zamanda durumun daha iyiye gittiğine dair bir veri yok.

Birazda tebessüm edelim :

Adam avukatına gider 'Ahmet'in bana 5 bin lira borcu var. Ödemiyor, elimde de bir belge yok. Ne yapayım?' diye sorar. Avukat 'Ahmet'e bana olan 10 bin lira borcunu öde' diye mektup yaz' der. Adam 'Ama bana borcu 10 bin değil, 5 bin lira' diyerek itiraz eder. Avukat 'Tamam o da bunu yazar, o zaman de elimizde belge olur' der...

Yazımı P.USTİNOV ve JUVENAL’ ın sözleri ile bitireyim.

P.USTİNOV diyor ki:

Suçlar insanların yüzünden görünseydi,aynalar satılmazdı.

JUVENAL ise :

Bir tek suçla yetinen suçlu gördünüz mü ?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.