Türkiye’de 20-21 Haziran tarihine denk gelen haftasonunda yine sokağa çıkma kısıtlaması uygulanabilir

Türkiye’de 20-21 Haziran tarihine denk gelen haftasonunda yine sokağa çıkma kısıtlaması uygulanabilir

Geçtiğimiz Perşembe günü düzenlenen Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında Sağlık Bakanlığı İçişleri Bakanlığı’na haftasonunda sokağa çıkma kısıtlaması tavsiyesinde bulunmuş ve bunun ardından sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmişti.

A+A-

Türkiye’de sürdürülen koronavirüs salgını mücadelesinde ilk olarak 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma kısıtlaması ilan edilmişti. Alınan kararlar ise ilk meyvelerini vermiş bunun ardından bazı illerin kısıtlamaları kaldırılmıştı.

Ülke genelinde son olarak 15 ilde uygulanan haftasonları sokağa çıkma kısıtlamaları 1 haftasonu yapıldıktan sonra İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz Perşembe günü gece saatlerinde yine haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması ilan etmişti.
Bu gelişmenin hemen ardından Cuma günü erken saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada haftasonu sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırıldığını söylemişti.

Erdoğan açıklamasında vatandaşların önlemlere sıkı sıkıya uymasını ve kendilerini virüse karşı korumalarını istemişti.

Yeni haftasonunda ise normalleşme adımları hızla atılarak yine haftasonunda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmadı.

Haftaiçinde ise birçok şehirde vatandaşların önlem almadıkları, maske takmadıkları ve sosyal mesafe kuralına uymadıkları gözlemlendi.

Öte yandan bazı illerde toplu ulaşım araçlarında yine sosyal mesafe kuralına uyulmadığı hatta balık istifi denilen şekilde araçların doldurulduğu görüldü.

Geçtiğimiz haftalarda Bilim Kurulu tavsiyesi ve İçişleri Bakanlığı’nın il Hıfzıssıhha Kurulları insiyatifinde araçlardaki yolcu sayısına ilişkin açıklamaları vardı. Buna göre her il kendi kurallarını uygulayabilecekti.

Öte yandan tüm Türkiye’de başlayan normalleşme süreciyle birlikte şehirlerarası kısıtlamalar da kaldırıldı. Bu durum ise vakaların en çok olduğu illerden diğer şehirlere akışın da önünü açmış oldu.

Tüm bu olaylar nedeniyle bazı illerde yüzlerce kişiye bulaşan virüs toplu vakaların oluşmasına neden oldu.

İKİ ŞEHİRDE YÜZLERCE VAKA

Türkiye'nin iki şehrinde yaşanan olaylar da koronavirüs salgınını tetiklediği gerekçesiyle yetkili makamların üst üste açıklamalar yapmasına sebep oldu.

Açıklamalarda Ankara, İstanbul ve İzmir gibi illerden Batman ve Şanlıurfa'ya gittiği tahmin edilen vatandaşların koronavirüs bulaştırmış olması ihtimali üzerinde duruldu.

Kalabalık aile ziyaretleri, gizli yapılan nişan törenleri. Koronavirüs kurallarına uymamanın bedeli ağır oldu. Gözardı edilen her tedbir, vaka sayısını arttırdı. Şanlıurfa ve Batman'da risk yeniden yükseldi.

Kontrollü sosyal hayata geçilmesi Şanlıurfa'da rehavete neden oldu.  Pozitif vaka sayısı hızla yükseldi, can kayıpları yaşandı.

Son 12 günde 137 adreste 14 günlük karantina tedbiri uygulanmaya başladı.

Şanlıurfa için risk 10 gün öncesinden daha fazla. Vali Abdullah Erin de uyarıda bulundu. Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmamasını, akraba ve komşu ziyaretlerinin ertelenmesini istedi.

Batman

Batman'da da benzer durum yaşandı. Bayram sonrası vaka sayısında düşüş olması beklendi. Ancak tam tersi oldu.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR FAKTÖRÜ

Batman’daki vakalarla ilgili açıklama yapan Batman Valisi Hulusi Şahin koronavirüs vakalarının çok olduğu bilinen başta İstanbul olmak üzere İzmir ve Ankara’dan şehre gelen vatandaşların virüs bulaştırdığı kanısında.

Batman Valisi Hulusi Şahin, "İstanbul ve diğer büyük şehirlerden vatandaşlarımızın Batman’a gelmesinden ve evlerde gizlice yapılan nişan ve benzeri törenlerden kaynaklandığını değerlendiriyoruz.” dedi.

Bu tablonun oluşmasında Türkiye’de 1 günde yapılan testlerden ortaya çıkan bulaşı tablosu bir anlamda sağlama niteliği taşıyor.

Türkiye’de 13 Haziran tarihi itibariyle 45 bin 92 test yapıldı. Bu testlerin sonucunda bin 459 vatandaşta daha koronavirüse rastlandı. Ülkede toplam 2 milyon 586 bin 995 test yapılırken yine toplam 176 bin 677 vaka sayısı güncellenmiş oldu.

Yeni hafta itibariyle ilk olarak Konya’da tüm hastaneler pandemi hastanesi olarak ilan edildi. Bilim Kurulu’nun tavsiyesiyle önümüzdeki haftasonunda sokağa çıkma kısıtlaması uygulanması muhtemel gibi görünüyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.