Türkiye’nin başkenti de akıllanıyor! Akıllı şehirler projesiyle Başkent dünyanın gözünün önünde olacak

Türkiye’nin başkenti de akıllanıyor! Akıllı şehirler projesiyle Başkent dünyanın gözünün önünde olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Ankara için projeleri devam ediyor. Türkiye’nin başkentinde yeni dönem resmen başlamış oldu. Dünyanın önemli şehirlerinin içinde yer aldığı sisteme dâhil olan Ankara dünyadan destek alacak.

A+A-

Toplu ulaşım sistemleri, şehir kameraları, bisiklet yolu ulaşım ağları, otoparklar, sosyal ihtiyaçlar ve projeler, akıllı şehir içi ulaşım modülleri gibi birçok alanı kapsayan alanlarda dünyadan şehirlerin dahil olduğu 2020 K-City Network Akıllı Şehirler Programı’na dahil olan Ankara, aynı zamanda sel, yangın ve karla mücadeleyle çeşitli afet zamanlarında destek alabilecek.

Başkent'te yaşanabilecek acil durumlarda planlama ve risk modelleme konusunda Güney Kore’yle hem fikir alışverişi hem de hibe desteği sağlanacak.

Ankara’ya ziyaret yapan Güney Kore heyeti şehir hakkında bilgiler almak üzere Büyükşehir Belediyesi heyetiyle bir araya geldi.

ASKİ, Ankara İtfaiyesi ve Fen İşleri Daire Başkanlığı'nın afet ve acil durum birimlerinde incelemelerde bulunan heyet Başkent'te yaşanabilecek sel, taşkın, yangın ve karla mücadele durumlarında ve afet zamanlarında planlama ve risk modelleme konularında fikir ve hibe desteği sağlayacak.

Büyükşehir Belediyesi ile Kore Cumhuriyeti’nin işbirliği yaptığı 2020 K-City Network Akıllı Şehirler Programı kapsamında belediyeye bağlı ASKİ Genel Müdürlüğü de, sel, su baskını, taşkın gibi afetlerin planlanması ve risk modellemesine ilişkin çalışma yapacak. 

Kore Cumhuriyeti’nin başlattığı 2020 K-City Network Akıllı Şehirler İş Birliği Programı hibe desteğinden yararlanmaya hak kazanan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kore Cumhuriyeti Arazi Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın (MOLIT) finanse edeceği ilk aşaması 444 bin dolar bütçeli proje kapsamında sel, çığ, heyelan, kaya düşmesi, salgın hastalık gibi her türlü afet ve acil durumlara ilişkin iki ülke ortak çalışmalarına dahil edildi.

Personelin afet eğitimi, yazılım-donanım ve yüksek teknolojik imkânlarıngeliştirilmesi, altyapı bilgilerinin ortaklaştırılması gibi birçok konuda işbirliğini içeren projede, MOLIT, dünyaca ünlü teknoloji markası Samsung’dan danışmanlık hizmeti alıyor.

DEPREM VE DOĞAL AFETLER

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Mutlu Gürler ve Güney Kore’den gelen heyet Ankara İtfaiyesi’nin İskitler’deki merkez istasyonunu ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Projenin ikinci etabında teknolojik yazılım ve donanım alt yapısı için Güney Kore’den yine hibe desteği ya da kredi almaya çalışacaklarını belirten Gürler, “Karşılıklı işbirliğini güçlendirmek adına buradayız. Bu kapsamda Seul Belediyesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş kent olmasını da bir avantaja çevirip iş birliğimizi güçlendirmek ve deneyim paylaşımını artırmak istiyoruz” dedi.

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Gürler, heyetin Ankara’daki programı hakkında da şu bilgileri verdi:

“Öncelikle AFAD’ı ziyaret ettik. Türkiye Afet Planı’nda temel yetkili kuruluş AFAD. AFAD’la yerel hizmetlerde özellikle itfaiye ve defin hizmetlerinde birlikte çalışıyoruz. AFAD’ın dışında İl Afet Müdürlüğü, Deprem Araştırma Dairesi, kendi birimlerimiz içinde İtfaiye Daire Başkanlığı ve Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı, bunun dışında akademik kuruluşlar, deprem araştırma merkezleri ve üniversitelerin uzmanlarıyla görüşmeler yapacağız. Bilgi paylaşımlarıyla yurt dışından alacağımız bu destekle Ankara Büyükşehir Belediyesinin yeni kurulmuş olan Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığını güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

Güney Kore heyeti daha sonra, Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol ve Asfalt Şube Müdürlüğü'nü de ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi'nin karla mücadele zamanlarında kaç araçla nasıl mücadele ettiği hakkında bilgi alınarak yapılabilecek çalışmalara ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.