Türkiye’nin Irak pazarı genişliyor

Türkiye’nin Irak pazarı genişliyor

Türkiye ve Irak Yatırım ve Ticaret Zirvesi’nin 4 üncüsü Mersin’de yapılan bir programla gerçekleştirildi. Yoğun bir katılımın olduğu programda Türkiye’den ve Irak’tan iş insanları ve protokol katıldı. 

A+A-

Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Mersin Ticaret Odası Başkanı Ayhan Kızıltan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 4. Türkiye ve Irak Yatırım ve Ticaret Zirvesi’nde Türkiye’nin Irak’ta yapacağı yatırımlar ve Türkiye ihracatı konuşuldu.
Irak hükümet yetkililerinin de yer aldığı programda Dünya ekonomisinin her geçen gün geriye gittiğini bu sebepten dolayı Türkiye ve Irak arasındaki ticaret anlaşmalarının zarar görmemesi adına alınacak tedbirler değerlendirildi.
Konya adına programa davet edilen Türkiye ve Irak İş Adamları Derneği Konya Şube Başkanı Kamuran Tekin, programın son derece verimli geçtiğini kaydetti.

Türkiye’nin Irak içindeki pazara daha güçlü girmesi ve ve doğrudan Türk iş insanları ile Irak iş insanları yan yana getirmek amacıyla böyle bir organizasyon düzenlediklerini kaydeden Kamuran Tekin, “Türkiye yıldızı yükselen ve her geçen gün dünya ekonomisinde kendine yeni pazarlar bulan bir ülke. Türkiye’nin 2012 de 11 milyar olan Irak’a ihracatı dünyanın içinde bulunduğu pandemi ve beraberinde getirdiği ekonomik sarsıntıdan dolayı şuan 7 milyara düştü. Bizde iş insanları ve bağlı bulunduğumuz dernek olarak bu ihracatı 2021 de 20 milyara çıkartmayı hedefliyoruz. Bizler Irak’ta iş yapan iş insanlarıyla temasa geçip gerek taleplerini karışlamak gerekse kapıda ve gümrüklerde doğan sorunları alıp yetkililere iletmek adına böyle organizasyonlara önem veriyoruz. Özellikle Konya’mız sanayisi ile Irak pazarında önemli bir şehir. Konya adına buradan bulunup şehrimizi temsil etmenin onurunu yaşıyorum” dedi.

UFUK KENDİRCİ

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.